Ova poruka mora se naći u svakom paketu pomoći! Dijelite je, printajte i šaljite!
- djeca se u kuću ne bi smjela uvoditi najmanje sedam dana nakon povlačenja vode
- nemojte nipošto zagrijavati prostor prije nego dezinficirate zidove, grijanje ubrzava razvoj štetnih mikroorganizama. Grijanje prostora radi isušivanja nije ispravno. Dezinfekcija prostora samo grijalicama bez provjetravanja nije korisna.
- prije svega vaš dom dobro očistite i dezinficirajte. Kod poplava u kući velika prijetnja je razvoj algi, gljivica i pljesni. Njima je dovoljno svega 48 sati za razvoj, a štete zdravlju izazivanjem bolesti dugo nakon poplava
- vodu iz kuća potrebno je ukloniti ispumpavanjem. Iz kuća uklonite i posve bacite tepihe, a dobro je riješiti se i odjeće koja je ostala u poplavljenim kućama.
- namještaj od punog drveta, masiva može se spasiti. Namještaj odvojite od mokrog poda aluminijskom folijom. Očistite drvo ili parket i dobro osušite krpama ili ubrusima. Sva sredstva na bazi klora za ovaj postupak nisu preporučljiva. Namještaj od iverice je uništen i njega se treba riješiti jer popravak se ne isplati stoga što je skup.
- krevete i tapacirani namještaj najbolje je baciti. Nemoguće ga je očistiti, a može biti izvor opasnih bolesti. Baciti treba i jastuke, prekrivače, deke i svu ostalu posteljinu koja je došla u doticaj s vodom.
- laminate treba ukloniti. Ako je poplava trajala satima oni će ionako nabubriti, a brzo micanje omogućit će vam brže čišćenje
- knjige i dokumente dehidrirajte u hladnjaku. Treba ih zamrznuti. Time se vlaga iz papira isušuje, a listovi se lakše odvajaju i zaustavlja se propadanje tinte na papiru. U hladnjaku ih ostavite i do nekoliko tjedana.
- pri čišćenju se zaštitite - rukavice, obuća i maske za disanje biti će vam potrebne da biste izbjegli udisanje štetnih kemikalija i mikroorganizama. Ostružite zidove i podove, a za to vam trebaju lopate, četke te usisisivači za vodu. Što bolje skinete slojeve sa zida ubrzati ćete isušivanje i olakšati popravak nakon isušivanja.
Vezani članci