OBITELJI UBIJENIH TRAŽE ODŠTETU Otkriveno što roditelji dječaka ubojice smiju s nekretninama i novcem

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Protiv roditelja dječaka Koste K., koji je početkom svibnja u beogradskoj osnovnoj školi Vladislav Ribnikar ubio devet učenika i zaštitara škole, pokrenuto je nekoliko postupaka. Zabranjeno im je da raspolažu nekretninama i novcem, što je odlučio Viši sud u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I obitelji žrtava potražuju odštetu. Ta je odšteta moguća ako otac ili majka budu osuđeni, javlja Blic.

Otac dječaka trenutno je u pritvoru, a sumnja se da nije držao oružje po zakonskim propisima. Osumnjičen je i za obučavanje sina za korištenje oružja, a vodio ga je i u streljanu. Istražuje se je li zapustio i zlostavljao dijete.

Kako predviđa Zakon o kaznenom postupku, oštećeni imaju pravo podnijeti prijedlog za imovinsko pravni zahtjev.

Otac dječaka ubojice je preko svog odvjetnika uložio žalbu na ovaj prijedlog, ali je on odbijen i privremena mjera zabrane raspolaganja nekretninama je pravomoćna. U pitanju je prijedlog 9 oštećenih, a rješenjem je ocu zabranjeno da raspolaže, otuđi i optereti nekretnine i pokretne stvari čiji je vlasnik, javlja Blic i dodaje da se radi o jednom stanu, dijelu poslovnog prostora i putničkom vozilu. Ne smije ih prodati, staviti pod hipoteku i slično, no nije zabranjeno korištenje tih nekretnina.

Ta privremena mjera će biti na snazi do okončanja kaznenog postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocu Koste K. je privremeno zabranjeno i raspolaganje novcem kako bi se osiguralo da se može isplatiti šteta obiteljima stradalih.

Izvor Blica kaže da je moguće da te obitelji steknu pravo na odštetu i u slučaju da otac dječaka ubojice bude oslobođen.

''Parnična odgovornost je šira od kaznene tako da, i ako netko bude oslobođen u kaznenom postupku, to ne znači da ne može biti obvezan na naknadu štete u parničnom postupku'', objašnjava izvor.

Ako se pak odlučuje u kaznenom postupku, otac mora biti osuđen da bi obitelji dobile naknadu štete. Ako se to ne dogodi, sud može oštećene uputiti na parnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o majci Koste K., protiv nje se ne vodi kazneni postupak. Pokrenuta je predistraga kako bi se utvrdilo je li ona počinila kazneno djelo zapuštanja i zlostavljanja djeteta.

Četiri su osobe podnijele prijedlog za privremenu mjeru zabrane raspolaganja imovini majci. Ona u svom vlasništvu ima tri stana i garažno mjesto. U dva stana ima 50-postotno vlasništvo, a u trećem je stopostotna vlasnica. Ima i 50-postotno vlasništvo nad dvije zgrade u Paraćinu i Nišu.

Prijedlog da ona ne smije prodati te nekretnine podnijelo je 27 osoba. Podsjetimo, majka je već pokušala imovinu prepisati na rođake i posjetila je više javnih bilježnika, no svi su je odbili.

Narodnoj banci Srbije i javnom izvršitelju je naloženo da sva novčana sredstva kojima raspolaže na računima svih poslovnih banaka, do visine potraživanja obitelji u parničnom postupku, prenese i položi u depozit javnog izvršitelja.

Ne postoje pravila i propisani iznosi koji bi se u ovom slučaju morali isplatiti obiteljima žrtava.

''To se odmjerava u svakom konkretnom slučaju u vezi s člankom 200 Zakona o obveznim odnosima. Za pretrpljene duševne boli zbog smrti bliske osobe sud će, ako nađe da okolnosti slučaja, a posebno jačina bolova i njihovo trajanje to opravdava, dosuditi novčanu naknadu, a prilikom odlučivanja o zahtjevu za naknadu nematerijalne štete kao i o visini njene naknade sud će voditi računa o značaju povrijeđenog dobra i cilju kome služi ta naknada'', kaže sugovornik Blica.

Vezani članci