NEMA KADRA Graničnoj policiji BiH nedostaje 600, a SIPA-i 150 policijskih službenika
Centar za sigurnosne studije BiH upozorio je na ozbiljne izazove u policijskom sustavu, uzrokovane dugogodišnjim zanemarivanjem problema kadrovske popunjenosti. Proces profesionalizacije policijskih snaga u BiH započeo je neposredno nakon rata pod pokroviteljstvom UN Misije u BiH, temeljem Rezolucije 1035 Vijeća sigurnosti UN-a.
"Međunarodne policijske snage (IPTF) bile su jedan od ključnih dijelova UNMBIH-a, koje su provele provjeru novih policijskih službenika te, uz adekvatne obuke iz područja ljudskih prava i demokratizacije, izvršile verifikaciju svih policijskih službenika koji su zasnovali radni odnos u tadašnjim policijskim strukturama. Od tada je prošlo gotovo 30 godina, što znači da su naši sugrađani u uniformama, zaduženi za našu sigurnost, stekli uvjete za zasluženu mirovinu. Najveći odljev kadra, koji je uspješno nosio teret poratnog i reformskog razdoblja, očekuje se tijekom ove i naredne godine.
BiH nespremno dočekuje tako drastične i možda tektonske promjene, imajući u vidu da je trenutna popunjenost policijskih struktura između 70% i 80%. Čini se da u društvu, osobito među stručnjacima i donosiocima odluka, ne postoji dostatna i konstruktivna rasprava o tome kako riješiti ovaj problem u interesu zaštite i sigurnosti građana. Stanje je ozbiljno i dodatno se komplicira jer sigurnosni izazovi i prijetnje postaju sve složeniji i evoluiraju. Istovremeno, ne postoji politička volja za konkretne mjere koje bi prevladale ovaj problem.
Prema preliminarnim podacima CSS-a, Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) nedostaje 140 policijskih službenika, Federalnoj upravi policije gotovo 250, dok MUP-u Tuzlanskog kantona, koji osigurava sigurnost najmnogoljudnijeg kantona, nedostaje gotovo 440 policajaca. Posebno je alarmantna situacija u Graničnoj policiji BiH, kojoj trenutno nedostaje oko 600 pripadnika, a taj bi broj u skoroj budućnosti mogao porasti na 900. Osim toga, dodatni izazov predstavlja donošenje podzakonskih akata bez razmatranja dugoročnih posljedica njihove provedbe. Primjer toga je pravilnik o zdravstvenim pregledima s izuzetno visokim kriterijima, što je dovelo do toga da su brojni radno sposobni policajci poslani na bolovanje, dodatno opterećujući ionako smanjene policijske snage.
Kako bi se prevladao problem nedostatka policijskih službenika, CSS predlaže nekoliko ključnih preporuka. Prva preporuka je da se u proračunima policijskih agencija osiguraju odgovarajuća sredstva za kontinuiranu promociju policijskog poziva, koja bi bila usmjerena na mlade osobe. Ovu preporuku bi bilo pohvalno posebno usmjeriti prema ženskoj populaciji u našem društvu. Druga preporuka, javni natječaj za prijem novih policijskih službenika, prevashodno za pristupni čin policajca, ostaviti otvorenim tijekom cijele godine. Uz adekvatnu promociju poziva, implementacija ove preporuke mogla bi dovesti do povećanog interesa javnosti, posebno među različitim kategorijama stanovništva. Treća preporuka jest povećati kapacitete institucija koje su zadužene za policijsku obuku, a koji trenutno nisu adekvatni i dostatni.
"Neblagovremen i neodgovoran odnos prema natječajima i obuci doveo je do sadašnjeg debalansa u popunjenosti policijskih struktura. Prijedlozi poput povećanja dobne granice za umirovljenje policajaca ili angažmana umirovljenih policijskih službenika na specijaliziranim poslovima mogli bi pomoći u ublažavanju tranzicijskog razdoblja. Za prijem policijskih službenika na državnoj razini (SIPA, GP BiH, DKPT BiH) predviđena je jednogodišnja obuka unutar Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova (AEPTM). Omogućavanje prijelaza policijskih službenika s nižih razina vlasti trebalo bi biti popraćeno i kraćim vremenom predviđenim za obuku, što bi naravno trebalo biti normativno uređeno.
Završna preporuka zahtijeva izmjene zakonskih propisa o policijskim službenicima, u dijelu koji se odnosi na prijem novih kandidata u pristupnom činu mlađeg inspektora. Neshvatljivo je da diplomanti, primjerice, fakulteta za kriminalistiku moraju aplicirati na javne natječaje (provjera teorijskog znanja, fizičke spremnosti i intervjui), potom prolaziti kroz osnovnu policijsku obuku od nekoliko mjeseci te, naposljetku, 12 mjeseci probnog rada kako bi postali policijski službenici. Umjesto toga, u cilju skraćivanja vremena za prijem u policijsku službu, omogućiti da se diplomantima takvih fakulteta ponudi zaposlenje u nekoj od policijskih agencija, u zavisnosti od trenutačnih potreba, te regulirati da se kroz probni rad istovremeno provodi i adekvatna obuka.
Sigurno je da određene preporuke zahtijevaju dodatnu i dubinsku analizu učinka i eventualnih pozitivnih i negativnih implikacija. Međutim, cilj CSS-a je potaknuti raspravu i doprinijeti održivim rješenjima, kako ne bismo došli do situacije da javna sigurnost bude drastično upitna, ali i naše međunarodne obveze vezane za suradnju s EU te ostalim akterima", navodi se u priopćenju CSS BiH.
Vezani članci