KLJUČNI DOKUMENT Ukrajini i Moldaviji kandidatura za EU, a evo što čeka BiH
Jutarnji list imao je uvid u taj dokument u kojem stoji da će se Ukrajini i Moldaviji dodijeliti status kandidata za članstvo u EU.
"Evropsko vijeće priznaje evropsku perspektivu za Ukrajinu, Republiku Moldaviju i Gruziju. Budućnost tih država i njihovih građana je unutar EU.
Evropsko vijeće je odlučilo dodijeliti status zemlje kandidata Ukrajini i Republici Moldaviji", stoji u nacrtu zaključaka.
Tako će lideri EU prihvatiti preporuku koju je prije sedmicu dana dala Evropska komisija.
Evropska komisija se, navodno, protivi davanju statusa kandidata Bosni i Hercegovini iako se pojavila i ta ideja.
Naime, Komisija je davno BiH postavila 14 uslova za sticanje statusa kandidata, no BiH ih i dalje nije sve ispunila.
"Ako bi joj se sada dodijelio status kandidata, to bi značilo da se u potpunosti odustaje od svih postavljenih uslova. Dok Ukrajina i Moldavija dobivaju status kandidata samo tri mjeseca od predaje aplikacije za članstvo u EU, Bosna i Hercegovina se tome nije niti približila čak ni šest godina od predaje aplikacije", navodi se u dokumentu.
No, kako se navodi, iza BiH postoji paragraf u nacrtu zaključaka, a Hrvatska je navodno uspjela ubaciti i zahtjev o izbornim i ustavnim reformama, čega u prijašnjim varijantama nije bilo.
"Evropsko vijeće pozdravlja politički dogovor lidera BiH postignut 12. juna 2022. u Briselu, koji je potreban za stabilnost i potpuno funkcionisanje zemlje kako bi se odgovorilo na težnje njenih građana političke lidere u BiH poziva da brzo ispune obaveze iz sporazuma i finaliziraju ustavnu i izbornu reformu, što bi zemlji omogućilo odlučni napredak na evropskom putu, u skladu s prioritetima koje je postavila Evropska komisija u svom mišljenju kako bi dobila status kandidata", piše u nacrtu.
Što se tiče Zapadnog Balkana, ovaj put spominje se i nedvosmislena privrženost evropskoj perspektivi članstva država regije, nešto što već godinama nije tako jasno stajalo u dokumentima EU.
U dokumentu je najveći problem oko otvaranja pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom koje su davno ispunile uslove.
Njihov primjer dokazuje suprotno od onoga što govori Evropska unija - da nema nikakve "nedvosmislene privrženosti EU", nego da je na djelu blokada procesa.
Vezani članci