Zbog najskupljeg goriva u povijesti Hrvati po njega idu preko granice

Vidi originalni članak
Reporteri Nove tv bili su u susjednim zemljama i usporedili cijene s onima u Hrvatskoj. Trenutačno Hrvati plaćaju najviše za benzin i dizel.

Slovenske benzinske postaje stanovnicima Rijeke i okolice najbliže su za kupnju jeftinijeg goriva. Razlika nije velika, 20-ak lipa, no obavi li se i druga kupnja - gorivo se isplati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogli bi hrvatski trgovci naftnim derivatima ostati kratkih rukava i što se tiče turista. Slovenci, ali i drugi gosti biraju jeftinije gorivo pa mnogi prije puta u Hrvatsku - toče u Sloveniji.

Litra benzina u Sloveniji stoji 9 kuna i 89 lipa, u Bosni i Hercegovini 8 kuna i dvadeset lipa, Mađarskoj devet kuna i 53 lipe, a Srbiji 8 kuna i sedamdeset pet lipa po litri. U Hrvatskoj 10 kuna i 24 lipe.

OLitra dizela najjeftinija je u Bosni i Hercegovini, 8 kuna i dvadeset lipa, a najskuplja u Hrvatskoj devet kuna i 49 lipa. Stoga ne čudi što - Slavonci koji žive bliže granici toče u Srbiji.

Odličan promet ima benzinska postaja u BIH uz granicu blizu Metkovića. Jeftinije je gorivo i u Mađarskoj gdje tamošnji prijevoznici spuštaju cijene zbog pojeftinjenja.

I tako se cijene u Mađarskoj spuštaju, u drugim državama stagniraju, a samo u Hrvatskoj rastu - iako je ministar Maras izjavio da povećanje trošarina ne bi trebalo utjecati na cijenu goriva.
Što kažu gospodarstvenici i prijevoznici, hoće li doći do lančanih poskupljenja usluga, no najvažnije - povećanja cijena hrane? Na ovo pitanje odgovara reporter Dnevnika Nove TV Marko Balen:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Podsjetit ću vas, kada cijene goriva rastu tada vrlo brzo rastu i cijene ostalih proizvoda. No, kada cijene goriva padaju te trendove ne prate ostali proizvodi.

Proizvođaći se tada pravdaju ulaganjem u kvalitetu, nove proizvode i slično.

S obzirom da je u Hrvatskoj u nekoliko dana gorivo poskupjelo za 50 i više lipa, što zbog trošarina, što zbog cijene nafte, najvjerojatnije, nažalost, možemo očekivati i povećanje cijena ostalih proizvoda koji ovise o cijeni goriva.

Prijevoznici su, podsjećam, najavili prosvjede zbog visokih cijena goriva, a isto tako su rekli da će u svoja vozila točiti izvan Republike Hrvatske, u drugim, susjednim zemljama, jer tamo je jeftinije.'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci