Svaki drugi hrvatski radnik spreman otići
Na takav korak od Hrvata spremniji su tek Šveđani, među kojima je njih 54 posto odgovorilo potvrdno na pitanje bi li razmislili o preseljenju u neku drugu članicu radi posla. No, koliko su građani Švedske ozbiljni u tim razmišljanjima najbolje govori činjenica da zajedno s Velikom Britanijom, Njemačkom, Framncuskom i Španjolskom, njihova zemlja spada u članice EU čiji su radnici u najmanjem postotku otišli za poslom preko granice - njih samo jedan posto. S druge strane, više od deset posto građana Hrvatske posao je pronašlo u nekoj drugoj članici Europske unije, što je slučaj još jedino s Rumunjima, Portugalcima i građanima Litve.
To što svaki deseti radnosposoban građanin Hrvatske živi izvan države, posljedica je »stare« migracije, a ne najnovije krize, napominje se u izvješću, jer gotovo svi oni su u inozemstvu naseljeni više od deset godina, a tek je oko jedan posto njih otišlo nešto kasnije i u inozemstvu žive manje od pet ili manje od deset godina. Sličan je slučaj i s iseljenim Porugalcima i Ircima. Analitičari Komisije napominju i to da je stopa zaposlenosti Hrvata koji žive u drugim članicama EU-a visoka te da je relativno niska njihova stopa nezaposlenosti te otkrivaju da iznosi 6,4 posto, što je tri puta manje od nezaposlenosti u njihovoj matičnoj državi.
U usporedbi sa 2011. godinom, broj građana koji bi napustili svoju državu radi odlaska za poslom pao je u čak 17 članica EU-a.
Za Hrvatsku Komisija nema te podatke jer istraživanje nije rađeno dok ona nije bila članica EU-a, ali je usporedba pokazala da raste broj Slovenaca koji su spremni na iseljenje radi posla i tako je potvrdno odgovorilo njih 39 posto, po čemu su odmah iza Hrvata. U potragu za poslom izvan svoje države spremno je ići i 35 posto Španjolaca, kojih u drugim članicama EU trenutno radi tek jedan posto, te 32 posto Mađara i Iraca. Iako stanje u Grčkoj nije ništa bolje, ako nije i lošije nego u Hrvatskoj, preselilo bi se samo 29 posto Grka. Portugalci su još manje spremni na iseljavanje, pa o poslu preko granice razmišlja oko 22 posto Portugalaca. Odlazak je najmanje privlačan Austrijancima (12 posto), Česima (14 posto) i Nijemcima (16 posto).
U dvije godine iz Hrvatske otišlo više od 24 tisuće ljudi
U Hrvatskoj se posljednjih godina vode žestoke rasprave oko toga koliko je njezinih građana, pogotovu mladih, napustilo zemlju u potrazi za poslom, pa se tako spominju i brojke od 20 ili 30 tisuća mladih koji svake godine napuštaju Hrvatsku zbog ekonomske krize i odlaze u razvijene zemlje. Službene brojke, koje u svome izvješću iznosi Komisija nešto su drukčije. U posljednje dvije godine iz Hrvatske je odlazilo po više od 12 tisuća ljudi, što je oko 0,3 posto njezine populacije. Manje su se u postotku iseljavali tek Bugari i Talijani, a otprilike isti postotak Nijemaca napustio je svoju državu. No, službeni podaci otkrivaju i to da je 37 posto građana Hrvatske koji su otišli preselilo u neku drugu članicu Unije. Najviše ih je odlazilo i to 31 posto u Srbiju, 25 posto u Bosnu i Hercegovinu, dok je među članicama EU najpoželjnija Njemačka u koju odlazi 15 posto hrvatskih službenih emigranata. Slijedi Austrija s četiri posto, te Italija u kojoj je završilo tri posto Hrvata koji su odselili u inozemstvo. Istovremeno se godišnje u Hrvatsku doseljavalo više od osam tisuća ljudi.
novilist.hr
Vezani članci