Splitski intelektualci organizirat će antigay paradu!
- Lani je grubo prkršen Zakon o javnom okupljanju. Policija tu nema pravo arbitrirati, a ako dobiju dozvolu za paradu organizirat ćemo antiskup - kazao je povjesničar Stjepan Lozo i dodao kako su porikupili više tisuća potpisa građana koji se kao i oni protive paradi u središtu grada. Tvrde kako je trošak osiguranja lanjske parade po nekim podacima iznosio milijun i 800 tisuća kuna, a smatraju da je u vremenu sloma gospodarstva i siromaštva trošenje tolikih proračunskih sredstava neprihvatljivo.
- Teško je naći primjer da se u Splitu, čak i u komunizmu, ikada dogodio tako zastrašujući nastup državne sile prema građanima. Događaj je prekinut, a ružne slike obišle su svijet. Ako se uskrti suglasnost za najavljenu paradu, spriječit će se nasilje nad nedužnim sugrađanima i zaštiti najslabije u našoj političkoj zajednici, a to danas nisu oni koji paradiraju povorkama gay pridea - rekao je Lozo.
I sami organizatori drže da njihov skup podrazumijeva narušavanje reda i mira, pa traže snažnu policijsku zaštitu, a pri tome ne žele prihvatiti manje izložene lokacije za svoj skup koje bi drugima bile prihvatljivije. Intelektualci također traže i da se raspiše referendum na kojem bi se građani izjasnili slažu li se s paradom ili ne.
- Možda sada nema dovoljno vremana za organiziranje referenduma, ali on bi se svakako trebao provesti jer oni namjeravaju paradu organizirati i idućih godina - rekao Guido Piasevolli.
Osim Loze i Piasevollija, među osobama koji podržavaju ove stavove su profesorica Tatjana Alajbeg, novinar Joško Čelan, Miroslav Klarić, akademski kipar i slikar, docent, Marko Džaja, osnivač dragovoljačkih odreda 1990. godine, Gordan Sladoljev, dugogodišnji ravnatelj glazbene škole, Barbara Kovačić-Domančić, kustos Galerije Ivana Meštrovića, Miroslav Lozina, osnivač Hrvatske ratne mornarice 1991. godine, odvjetnik Željko Ostoja...
Vezani članci