HGSS GA SPASIO OD SMRTI Otrovnu biljku zamijenio za jedan od najskupljih začina na svijetu

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Sezona je branja šafrana, začina za koji se govori da je jedan od najskupljih na svijetu. Njegova popularizacija u našim krajevima potaknula je berače da krenu u potragu za ljubičastim cvjetovima. No stručnjaci upozoravaju da je biljka koja nalikuje šafranu otrovna, a prije nekoliko dana jednog je berača od smrti spašavao i HGSS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otrovnu biljku koja se zove mrazovac unesrećeni je zamijenio za jesenski šafran, piše HRT.

Mrazovac, izvor: Plantea


Hitno prebačen u bolnicu

''U ovom slučaju su spašavatelji stanice Gospić, koji pokrivaju to područje Južnog Velebita, pristupili osobi i u koordinaciji s hitnom helikopterskom medicinskom službom zatražili da ga se hitno prebaci u bolnicu jer je osoba već tad bila u dosta teškom stanju'', rekao je Jadran Kapović iz HGSS-a.

U pitanju su bile minute. Opasne situacije događaju se i u drugim dijelovima Hrvatske. Pokraj polja jestivog šafrana u Žeravi, nedaleko od Zadra, neki mještani beru mrazovac misleći da se radi o jestivom začinu.

''Primjer jestivog šafrana i primjer mrazovca koji u biti nije jestiv. Znači po čemu se razlikuju? Mrazovac je puno manji i svjetliji. Jestivi šafran je veći, unutarnje stigme su mu veće, dok su ovom koji nije jestiv, koji je otrovan, manje'', objasnio je uzgajivač šafrana, Zvonimir Baričević.

Moguće smrtne posljedice

Uzgajivač ekološkog šafrana upozorava kako se ovaj cvijet u polju ne može pronaći slučajno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''To se ne može dogoditi tako da je nama polje tu pa je ptica prenijela sjeme. Šafran je lukovica koju ne može ptica tek tako posaditi okolo'', kaže Baričević.

Konzumacija mrazovca može dovesti i do smrtnih posljedica.

''Radi se o smrtonosnoj biljci, koja zapravo može dovesti do hospitalizacije i do smrti. U principu dolazi do neurotoksičnih poteškoća, može doći do prestanka disanja. Prvo dolazi do mučnine, povraćanja, poteškoća s radom srca'', rekao je Frane Herenda, fitoaromaterapeut.

Branje samoniklog bilja sa sobom nosi velike opasnosti. Neke su biljke smrtonosne već na dodir. Stoga ih, bez detaljnog poznavanja, ne treba dirati, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci