Austrijski Strabag podnio žalbu Upravnom sudu protiv Hrvatske zbog Pelješkog mosta
Komisija je, prije 20-ak dana odbila njihove žalbe na odabir kineske kompanije za gradnju Pelješkog mosta.
HRT piše kako bi tužbe mogle zaustaviti potpisivanje ugovora te gradnju dugo iščekivanog mosta. Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković jutros nije želio komentirati sudske postupke.
Hrvatske ceste su u siječnju ove godine odabrale ponudu kineskog konzorcija China Road and Bridge Corporation za gradnju Pelješkog mosta, a ta je ponuda bila po cijeni od 2,08 milijardi kuna, dok je talijansko-turski konzorcij ponudio cijenu od 2,55 milijardi kuna, a Strabag 2,62 milijardi kuna (svi iznosi bez PDV-a).
Na tu se odluku i austrijski ponuđač i talijansko-turski konzorcij su u drugoj polovini siječnja podnijeli žalbe Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave.
Strabag je tvrdio da je kineski konzorcij ponudio dampinške cijene za niz radova. Uz ostalo, smetalo im je i što naručitelj, Hrvatske ceste, nisu ispitale niske ponuđene cijene kineske korporacije u pojedinim stavkama, a što je, kako smatraju u Strabagu, trebao učiniti prema odredbama Zakona o javnoj nabavi i direktivi Europskog parlamenta i Vijeća. Austrijska firma je navodila i kako se pretpostavlja da su Kinezi mogli ići s nižom ponudom jer će dobiti nedopuštene državne podrške, kao i da se kineske vlasti putem gradnje Pelješkog mosta žele lakše "probiti" tržište Europske unije, a što nije u skladu s pravnom stečevinom EU.
Talijanski Astaldi i turski CT Ictas žalili su se na procjenu kvalitete garancije talijansko-turske ponude za gradnju mosta.
Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave je krajem ožujka objavila da se kao neosnovane odbijaju žalbe Strabaga i talijansko-turskog konzorcija, kao i njihovi zahtjevi za naknadom troškova žalbenog postupka.
U prvoj reakciji na tu odluku iz Strabaga su istaknuli kako razmatraju daljnje pravne korake, a danas potvrdili da su se žalili Upravnom sudu.
Vezani članci