U Veneciji su na snagu stupila nova pravila koja zabranjuju upotrebu prijenosnih zvučnika za vodiče i ograničavaju broj turista u jednoj turističkoj grupi na 25 osoba.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Mjere su uvedene kako bi se pokušao limitirati utjecaj prevelikog broja turista na ovaj talijanski grad, rekli su dužnosnici.
Povijesne četvrti Venecije čine taj grad jednim od najposjećenijih mjesta u Europi, piše BBC, a prenosi Hina.
Ozbiljan problem
Gradske su vlasti ranije ove godine uvele dnevnu ulaznicu za turistički posjet Veneciji koja stoji 5 eura, a prethodno su početkom 2021. zabranile pristajanje golemih brodova za krstarenje u samome gradu.
Novouvedena pristojba za turiste na jednodnevnom izletu u Veneciju gradu je donijela 975.000 eura prihoda u prvih 11 dana pokusnog razdoblja. Pristojba, koja je prvi put uvedena od 25. travnja,…
Pretjerani turizam već dugo se smatra jednim od najozbiljnijih problema ovoga talijanskoga grada koji treba hitno riješiti. U Veneciji danas živi nešto više od 250.000 stanovnika, a u 2019. godini gradske su vlasti evidentirale posjet više od 13 milijuna turista.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Premda se od tada broj posjetitelja smanjio, poznavatelji prilika smatraju da će u godinama koje slijede njihov broj premašiti statistike od prije pandemije.
Lokalno stanovništvo odavno otišlo
Venecija je odavno doživjela egzodus lokalnog stanovništva koji su odande iselili zbog bojazni da bi turisti mogli preplaviti taj povijesni grad.
Ocio, udruga građana koja prati broj stalnih stanovnika u gradu, nedavno je ažurirala podatke. Po njima u povijesnoj četvrti danas ima oko 49.000 kreveta za turistički najam, što je više od broja dostupnog samom stanovništvu.
Promjene turističkih pravila uslijedile su pošto su prošle godine UNESCO-vi stručnjaci upozorili da bi se Venecija mogla dodati na popis ugroženih mjesta svjetske kulturne baštine s obzirom na to da i utjecaj klimatskih promjena i masovni turizam gradu prijete nepovratnim promjenama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Na kraju se to ipak nije dogodilo jer je UNESCO prepoznao nastojanja da se problemi riješe postavljanjem sustava protiv poplava i mjerama koje omogućuju manji utjecaj masovnog turizma na grad i na život stanovnika.