Austrija objavila podatke: Najviše dozvola radnicima iz BiH
... i zapošljavanje Austrije, od 1. srpnja 2011. do sada je izdato 3.800 takvih dozvola za rad, a 517 ih je iz BiH. Nakon građana BiH, posao u Austriji je dobilo 385 Rusa te 343 Amerikanca, pišu Nezavisne Novine.
Kako su istakli, Austrijanci najradije u radni odnos primaju menadžere, eksperte za računarne sisteme i vrhunske sportaše. Međutim, ne zadržavaju se samo na visokokvalifikovanim zanimanjima, jer prema podacima Ministarstva među 24 "deficitarna zanimanja" izlistani su i majstori za različite vrste građevinskih radova, poput tesara, električara, metalaca i parketara. Kako navode, metalska zanimanja, poput bravara, metaloglodača i strugara su toliko tražena da imaju status "crvenog tepiha".
Međutim, kako piše austrijski "Die Presse", Privredna komora Austrije, poslodavci i brojni političari smatraju da je Ministarstvo postavilo prestroge uvjete, zbog čega manje ljudi primaju nego što su potrebe te zemlje.
Tako je, primjera radi, očekivanje bilo da će godišnje biti izdavano do 8.000 dozvola, dok se trenutno izda tek negdje oko dvije tisuće. Na "deficitarna zanimanja", od gore spomenutih 3.800 otpada tek 2.461 primljeni radnik.
Kako navode, austrijske vlasti je iznenadilo i mala zainteresiranost, jer kad bi se primljenim radnicima pribrojali i odbijeni zahtjevi, kojih je od 2011. bilo 1.542, brojka od 8.000 godišnje je i dalje nedostižna.
Prema podacima Ministarstva za rad Austrije, postoje četiri načina na koje bi građani BiH mogli da se prijave za program zapošljavanja u Austriji.
Pod općim uvjetima za takozvana ključna zanimanja podrazumijeva se potrebna kvalifikacija, godine starosti i znanje njemačkog jezika. Osim toga, potrebno je uvjerenje budućeg poslodavca o najmanjoj bruto plati od 2.200 eura za radnike ispod 30 godina, odnosno 2.640 eura za radnike iznad te starosti.
Austrijski zakon podrazumijeva i još jedan test: naime, poslodavac mora dokazati da za pomenuto radno mjesto ne može naći Austrijanca.
Za "deficitarna zanimanja" takođe je potrebna garancija poslodavca za spomenutu visinu zarade, ali nije potrebno uvjerenje da poslodavac nije uspio naći austrijskog državljana.
U trećoj skupini su "zanimanja najviše kvalifikacije" i za njih su uvjeti najlakši: potrebno je samo da dokažu da raspolažu kvalifikacijama i praktičnim iskustvom.
Njima nije potrebna garancija poslodavca za primanja niti posebni testovi.
U četvrtoj skupini su stranci na austrijskim univerzitetima. Ukoliko su diplomirali imaju šest mjeseci da nađu posao u Austriji. Ukoliko se posao uklapa u kvalifikaciju i garantovana bruto zarada iznosi najmanje 1.980 eura, svršeni student automatski dobija radnu dozvolu.
Usprkos pritiscima da se kriterijumi popuste, u Ministarstvu rada ističu da to ne namjeravaju učiniti jer, kako navode, 12.000 visokokvalificiranog osoblja iz država članica EU svake godine posao nalazi u Austriji.
Tražena zanimanja u Austriji:
Diplomirani inžinjeri strojarstva
Diplomirani inžinjeri jake struje
Strojarski tehničari jake struje
Specijalni tehničari jake struje
Strojarski tehničari
Tehničari jake struje
Informatičari
Elektroinstalateri
Metaloglodači
Metalostrugači
Varioci
Brusioci
Bravari
Mehaničari
Parketari
Lakireri
Medicinsko osoblje
Tehničari različitih zanimanja
Krovopokrivači
Tesari
Instalateri za oluke i metalne cijevi
Sobari
Radnici na pilama za drvo
Traktoristi, kombajnisti
Vezani članci