GLAS KONCILA 'Uvođenje kulture nečestitanja razotkriva namjere koje mogu biti opasnije nego što se čini'
Predsjedniku RH Zoranu Milanoviću na ponovnom izboru za šefa države, između ostalih, čestitao je i zagrebački nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije Dražen Kutleša.
Kutleša je u pismu, objavljenom na stranicama Zagrebačke nadbiskupije, pohvalio Milanovića zbog “istaknutog i odgovornog služenja na najvišim razinama javnog i političkog djelovanja”.
“Svi smo pozvani živjeti kao dostojni građani svjedočeći poštenje u svakodnevnom životu te zahtijevajući od svojih političkih vođa osobni integritet i odgovornu javnu politiku”, napisao je Kutleša.
U ponedjeljak je u Glasu Koncila objavljen tekst naslovljen PITANJE OZRAČJA Čestitanje i (ne)čestitarenje. U njemu se navodi kako je nakon drugog kruga predsjedničkih izbora hrvatska javnost svjedočila svojevrsnom igrokazu vladajućih u kojem je glavna uloga dopala – čestitki, prenosi Nacional.
“Napetost je do te mjere narasla da je udarna vijest postala čestitka zagrebačkoga nadbiskupa i predsjednika Hrvatske biskupske konferencije novoizabranomu, to jest na novi petogodišnji mandat izabranomu predsjedniku”, naglašavaju u tom crkvenom mediju.
“Uvođenje kulture nečestitanja ne govori toliko o osobi koja ne čestita ili o osobi kojoj se ne čestita – nego razotkriva namjere koje mogu biti mnogo opasnije nego što se čini, a samim time nisu bezazlene: stvoriti loše, toksično ozračje u društvu, uključujući otvaranje prostora za rasplamsavanje zločestoće.
Autor navodi kako je običaj da se čestitare o Božiću dariva, a u nedavnoj je političkoj komunikaciji uvedena novina da se na neki način nagrađuju oni koji ne čestitaju, a kažnjavaju oni koji čestitaju.
“Već se i po tome vidi da je nova kultura nečestitanja daleko od duha hrvatskoga naroda“, upozorava.
“Ako je kojim slučajem npr. odnos između predsjednika Republike, Vlade i Sabora smišljeno takav kako bi se stekao izvanjski dojam da Hrvatska u bitnim geopolitičkim pitanjima u svim sastavnicama vlasti ne diše jedinstveno, što bi je sutra moglo spasiti ovisno o tome koja velesila u svijetu preuzme dominaciju – tada bi to bila lukavština nad lukavštinama. No cijena je takvoga dugogodišnjega pristupa u djelovanju pripadnika vrha vlasti ipak poticanje toksičnoga ozračja u društvu u kojem se misli da se primjerice mogu s leđa zaskakivati ljudi koji mirno mole na trgovima. Kao da opet nekomu unosnim postaje razdor forsiran po udbaškim metodama, a najvidljiviji je u odnosima između sjevera i juga”, stoji u tekstu.
Zaključuje i kako je Hrvatska uvijek bila zemlja iskrenih čestitara, narod koji je tijekom stoljeća očuvalo zajedništvo jer se, rečeno u pavlovskom duhu, radovao s radosnima, a plakao sa zaplakanima.
“Tko god kulturom nečestitanja pridonosi lošemu društvenomu ozračju, ne radi ni za sebe ni protiv drugoga, nego – protiv dobra naroda”, naglašava se u Glasu Koncila.
Vezani članci