ZAŠTO NEKOG VOLE, A NEKOG NE Znanstvenici otkrili kakve mirise komarci najviše vole

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Postoje neki među nama koji se ne mogu obraniti od komaraca. Čim stigne toplo doba godine, ne izlaze van kuće bez da se cijeli nasprejaju raznim zaštitnim sredstvima. S druge strane, tu su i oni koji hodaju naokolo bez da su na sebe ikad nanijeli ikakvo sredstvo, ali komarci kao da ih ne vide.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog čega su im jedni privlačan idući obrok, a drugi su ‘nevidljivi‘?

Studija koja je objavljena u časopisu Current Biology pokazuje kako individualni miris tijela nekog pojedinca utječe na privlačnost te osobe za komarce. Na ove insekte posebno privlačno djeluju mirisi znoja.

Za komarce su, prema rezultatima studije, najviše privlačni ljudi koji su izdisali karboksilne kiseline, poput maslačne ili izovalerijanske kiseline. Ove karboksilne kiseline se nalaze u znoju i uzrokuju neugodan miris znoja ili neugodnog mirisa stopala. I takozvani acetoin, koji vjerojatno proizvode bakterije na ljudskoj koži, privlačio je komarce. Tuširanje može privremeno sakriti ove mirise i tako zaštititi od ugriza komaraca, piše Deutsche Welle.

Najmanje privlačne ovim „krvolocima" bile su osobe koje su na tijelo nanijeli miris eukaliptusa stručnjacima poznat i kao 1,8 cineol. Koristi se u tekućini za ispiranje usta, u bombonima protiv kašlja ili u kozmetičkim proizvodima.

Studiju su, između ostalih, proveli istraživači sa Sveučilišta Johns Hopkins u Baltimoreu. Treba reći da je testiranje provedeno na samo šest osoba. Osim toga, studija je obuhvatila samo jednu vrstu komaraca, Anopheles gambiae. Riječ je o vrsti koja uglavnom obitava u Africi i igra važnu ulogu u prenošenju malarije. Stoga i nalazi studije imaju tek ograničen značaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim mirisa tijela, na privlačnost neke osobe za komarce utječe i sapun koji neko koristi. U jednoj drugoj studiji, koju su proveli naučnici Virginia Tech-a analizirani su različiti profili mirisa četiri ispitanika – onih koji se nisu prali i onih koji su koristili kombinacije četiri različite vrste sapuna.

Tri od četiri testirana sapuna privukla su komarce više nego uzorci mirisa testiranih osoba koje se nisu prale. Obim te privlačnosti varirao je od osobe do osobe. Prema rezultatima studije, komarcima je miris kokosa ili badema bio manje privlačan. Dok su im, s druge strane, privlačni bili cvjetni mirisi, poput mirisa ljubičice, kao i miris ananasa.

Pitanje tko je posebno privlačan komarcima je od velikog značaja za istraživanje. Komarci mogu prenijeti patogene kao što je zika virus ili uzrokovati ozbiljne bolesti poput malarije. Novostečeno znanje stoga može pomoći u razvoju efikasnijih sredstava zaštite od ovakvih bolesti, piše Deutsche Welle.

Samo ženke komaraca grizu ljude i životinje. Naime, za ženke je krv posebno važna jer je bogata proteinima i drugim hranjivim tvarima koje su im neophodne za rast i uzgoj jajašca. Osim mirisa, komarci mogu osjetiti i ugljični dioksid koji se izdiše i izlučuje putem kože. Što više CO2 neko izdahne, veća je vjerojatnost da će biti napadnut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci