CENTAR ZA NAPREDNE TEHNOLOGIJE KS Od murala do drona
Ove godine proračun Centra iznosi 4,7 milijuna KM, a Skupština Sarajevske županije nije razmatrala izvještaje za posljednje tri godine. Zašto su tražili da budu izuzeti od izvještavanja? Kako je Centar od znanstvene institucije počeo proizvoditi dronove, usprkos odluci Suda? Što kažu osnivači?
Mural za 6.000 KM i namještaj za više od 120.000 KM nalaze se među ovogodišnjim javnim nabavama Javne ustanove Centar za napredne tehnologije Kantona Sarajevo.
Ove godine, prema proračunu Sarajevske županije, ovaj centar ima na raspolaganju 4,7 milijuna KM, piše Interview.
Nacrtom proračuna bilo je predviđeno „samo“ 1,9 milijuna, ali su se troškovi povećali najviše na stavci „Izdaci za materijal, sitan inventar i usluge“. Ta je stavka sa 1,25 milijuna povećana na 3,75 milijuna KM.
Sve bi se to još nekako i podnijelo da Centar za napredne tehnologije KS nije prije dvije godine od resornog Ministarstva (gospodarstva) tražio da bude izuzet od izvještavanja Skupštini SŽ o svom radu.
Oživljavanje bijele površine
A što je zapravo Centar za napredne tehnologije, što mu je cilj djelovanja, što zapravo radi.
Odgovor nudi Ensad Mulaosmanović, direktor:
– U okviru naše javne ustanove je 2022. godine osnovan Centar za razvoj poduzetništva kantona Sarajevo. Za potrebe tog Centra je Strojarski fakultet, gdje smo mi smješteni odlukom o osnivanju, obnovio treći kat koji je bio potpuno devastiran u ratu. I sada tu imamo 25 mjesta za startupove. Bit će to svojevrsni HUB ili inkubator. Uskoro će biti raspisan javni poziv za korisnike poticaja za poduzetničke ideje – navodi on.
Pa dolazimo do priče o muralu, za koji je potrošeno 6.000 KM.
– Taj prostor ima veliku bijelu površinu i htjeli smo da ga malo oživimo, da humaniziramo, da bude ugodnije kada ljudi počnu dolaziti. Angažirali smo Akademiju likovnih umjetnosti da organiziraju natječaj za idejno rješenje, došlo je više od 40 radova. Mi smo formirali komisiju – bio je jedan profesor s Akademije, jedna arhitektica i čovjek iz Centra, koji je šef tog inkubatora. Mural je koštao oko 2.300 KM, materijal i izrada, nagrada za izabrano idejno rješenje je bila 500 KM i komisija koja je provela odabir – pojašnjava Mulaosmanović.
Teško je
On naglašava da bi uskoro Ministarstvo gospodarstva u Vladi KS u čijem okrilju djeluje Centar za napredne tehnologije KS trebalo raspisati javni poziv za dodjelu grantova za start-upove.
– Ministarstvo pravi program, oni će osigurati novac, koliko ja znam grantovi će biti do 30.000 KM za ljude do 35 godina. Cilj je da Centar za poduzetništvo bude okrenut tehničkim znanostima, ali bit će prostora i za ekonomiste, računovođe, odvjetnike… Korisnici neće plaćati režije, od nas mogu dobiti usluge laboratorija, mentorsku podršku, inženjersku podršku, pomoć oko izrade poslovnog plana, financijskog planiranja… Dobro je zamišljeno – s jedne strane mladi sa svojim idejama i s druge strane podrška. Pokušavamo s ljudima s fakulteta, bio je ovdje neki dan i akademik Kemal Hanjalić i s njim smo razgovarali o tome kako privući mlade ljude. Ide dosta teško i teško je da baš odmah prve godine dobijemo dobre ideje iz područja tehnologije, ali polako, ići će to – uvjeren je Mulaosmanović.
Uvjeren je i da „novac za inkubator i poticaje neće ići iz njihovog proračuna od 4,7 milijuna KM“.
Sa Helezom na ti
Na pitanje da nam detaljnije objasni što zapravo Centar radi, Mulaosmanović ističe da „trenutno djeluju u više smjerova, ali da čekaju da Vlada KS usvoji njihov plan rada za 2024. i izvještaje za 2023. godinu, 2022. i 2021. godinu“.
– Prema elaboratu o osnivanju mi trebamo biti outsourcing za industriju. Nismo klasična akademska institucija i zato su nas iz obrazovanja prebacili u gospodarstvo. Recimo da imamo četiri smjera djelovanja: 3D-tehnologija, mehatronika i dronovi, proizvodnja struje iz vodika i razvoj laboratorija za sve što nam treba – pojašnjava.
Na pitanje kakve dronove proizvode i da li su to oni o kojima govori ministar obrane u Vijeću ministara BiH Zukan Helez, Mulasomanović kaže da su napravili pet dronova različitih karakteristika.
– To su inovacije, nisu patenti, ali jesu inovacija i prototip. Mogu biti civilni, ali i borbeni, sve ovisi o tome što stavite na platformu – mogu nadgledati požarišta, šume, zasijavati površine… Sada je u tijeku proces razvoja – kaže i naglašava da jesu u kontaktu s ministrom Helezom i kaže da im je cilj da sljedeće godine Centar s dronovima ide na sajam u Tursku.
Vezani članci