ZNAČAJAN ISKORAK Ovaj grad u BiH prvi nabavio GPS narukvice za osobe s demencijom

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Tuzla je postala prvi grad u Bosni i Hercegovini koji je pokrenuo i proveo projekt nabavke pametnih narukvica za dementne osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Centra za demenciju, u BiH živi oko 150 tisuća tih ljudi. Demencija predstavlja oštećenje pamćenja i drugih intelektualnih sposobnosti.

Posljednji slučaj, kada se dementna osoba udaljila od kuće u Tuzli i za kojom se tragalo dvadeset dana, nažalost, završio je tragično. Stoga će nabavka i distribucija uređaja za praćenje ovakvih osoba biti od velike pomoći. U okviru pilot-projekta za nabavku GPS uređaja je izdvojeno šest tisuća maraka, javlja Federalna.

Ove pametne narukvice su opremljene tipkama za hitne slučajeve. Koristit će ih osobe s demencijom koje imaju zakonske skrbnike. Demencija ne utječe samo na oboljelu osobu, već i na njenu obitelj, jer su takve osobe ovisne o tuđoj njezi. Adnan Alajbegović, suprug dementne osobe, smatra da će mu posjedovanje GPS uređaja pomoći u svakodnevnim aktivnostima.

“Znala je izaći iz dvorišta pa onda idemo da je tražimo – i iz tog razloga sam pristao. Pomoći će mi – ako nešto radim, a ona je u dvorištu, da ne bi izašla, da mogu da je kontroliram. Inače je uvijek netko s njom”, govori on.

Da bi olakšao život osobama oboljelim od demencije, ali i njihovim obiteljima, Grad Tuzla je putem projekta Crvenog križa izdvojio sredstva u proračunu i postao prvi implementator projekta nabavke GPS uređaja za dementne osobe u Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

GPS uređaji su već uručeni 21 obitelji s kojom je potpisan ugovor. Uređaje su dobili besplatno, dok će naknadu za korištenje morati plaćati.

Kako ističe Sead Hasić, sekretar Crvenog križa grada Tuzla, mjesečno je ona petnaestak maraka: “U odnosu na ono sa čim se građani susreću i koliko to može pomoći, to je toliko beznačajno i smatram da to treba da bude doprinos ljudi koji koriste GPS uređaj koji su dobili besplatno”.

“Nadamo se da će nabavka ovih narukvica omogućiti kvalitetniji život osobama sa demencijom, njihovim obiteljima i u svakom slučaju sigurniji život, jer je ovo bolest koja zahtijeva 24-satnu njegu”, izjavila je Asja Redžić, pomoćnica gradonačelnika u Službi za kulturu, sport, mlade i socijalnu zaštitu Grada Tuzla.

Podsjećanja radi, i Skupština Tuzlanske županije je krajem prošle godine usvojila inicijativu grupe zastupnica o uvrštavanju GPS narukvica na listu besplatnih ortopedskih pomagala, koje bi bile namijenjene osobama oboljelim od Alzheimerove bolesti, osobama s demencijom i djeci s poteškoćama u razvoju. Realizacija ovog projekta je još na čekanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci