ZLATO NA RUCI Vrijednost uvoza satova u BiH premašila 18 milijuna KM

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Iz godine u godinu raste vrijednost uvezenih satova u Bosnu i Hercegovinu. Samo u prošloj godini različitih vrsta ručnih satova uvezeno je u vrijednosti od preko 18 milijuna KM, pokazuju podaci Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BIH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o ručnim, džepnim i drugim osobnim satovima koji imaju kućište od plemenitog materijala, poput zlata, u prošloj godini je uvezeno oko 8.300 kg, a vrijednost ovog uvoza bila je teška više od 700 tisuća KM. Nameti plaćeni na satove s plemenitim metalima prešli su 200 tisuća KM, piše Capital.

Ostalih satova koji ne sadrže plemenite metale uvezeno je drastično više, oko 74 tone. Uvezena vrijednost dosegla je nevjerojatnih 750 milijuna KM, a na to su plaćeni nameti od 4,5 milijuna KM.

Kupci se ravnaju prema cijeni

Ipak, prodavači kažu, kupci prije svega gledaju cijenu, a najčešće ih kupuju kao poklon.

„Satovi se najčešće kupuju oko blagdana i na blagdanskim sniženjima. Ostalim danima, rekla bih da je prodaja solidna. Češće se kupuju za poklone,  povod su mirovina, rođendani i slične prigode. Gleda se isključivo cijena i sve kreće od toga“, kaže Sanja Golijanin, vlasnica lanca prodavnica satova i nakita u Istočnom Sarajevu.

Ako je riječ o polu, Golijanin pojašnjava, kako jednako idu i muški i ženski satovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje koliko trendovi s društvenih mreža utječu na prodaju satova, sugovornica CAPITAL-a kaže kako „dobar marketing kao i za svaku drugu robu ima svoj rezultat.“

Kina dominantan uvoznik

Podaci Uprave za neizravno oporezivanje pokazuju kako se uvjerljivo najveći broj satova uveze iz Kine, zatim iz Švicarske koja je svjetski poznata upravo po proizvodnji satova, potom iz Španjolske, Hong Konga te Japana.

U odnosu na 2023. godinu uvoz satova porastao je za tri milijuna, a u usporedbi s 2022. godinom za četiri milijuna KM. S druge strane, količina uvezenih satova se smanjila, pa je tako u BiH u 2023. uvezeno 104 tone, a prošle godine 20 tona manje.

Vezani članci