Nakon što je premijer Vlade HNŽ Nevenko Herceg jučer izjavio kako je Vlada izdvojila 16 milijuna maraka za zdravstvene ustanove, te kako one trebaju od toga izdvojiti 5 milijuna za jednokratnu pomoć zdravstvenim djelatnicima, njihovi predstavnici danas su reagirali na njegovu izjavu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kažu kako je Hercegova izjava sugestija zdravstvenim ustanovama, ali ne i obveza za isplatom.
"Upoznali smo se s izjavom premijera u kojem poziva poslodavce da isplate jednokratnu pomoć. Izjava, sama po sebi, nije dovoljna jer daje poslodavcu na volju kako će raspolagati s novcem, ona nije dovoljna nego je samo vid sugestije i samim tim nije obvezujuća. Na ovaj način, poslodavac u našem slučaju SKB, ponovo nije u obvezi da taj novac izravno uplati zdravstvenim radnicima, izjavio je za Hercegovina.info predsjednik Nezavisnog sindikata SKB Mostar Ivica Anić.
Sindikat traži pismeno očitovanje ravnatelja bolnice.
"Ovim putem pozivamo ravnatelja i Upravno vijeće SKB-a da nam se pismeno očituju po pitanju utroška novca namijenjenog zdravstvenim radnicima u najkraćem mogućem roku, imajući u vidu da nas je rast cijena sve jednako pogodio i da svi imamo obitelji te da nas taj novac u konačnici sljeduje. Ukoliko naiđemo na nerazumijevanje poslodavca ovo će biti jedna velika diskriminacija. Žalosti nas činjenica da više od 10 godina nismo dobili regres koji nas sljeduje, a o božićnici da ne govorimo. Mislim da bi u konačnici trebali imati isti cilj, zadovoljstvo na radnom mjestu i kvalitetu pružene zdravstvene usluge", rekao je Anić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Predsjednik Sindikata zdravstvenih djelatnika HNŽ-a Dalibor Vuković kazao je kako zdravstveni djelatnici od sredstava koje je Vlada HNŽ uplatila zdravstvenim ustanovama nisu vidjeli ni "žute banke".
"Do ovog trenutka niti jedan zdravstveni radnik u HNŽ nije primio materijalnu pomoć u povodu visoke inflacije, pada životnog standarda i drastičnog povećanja troškova života. Od milijuna konvertibilnih maraka koje spominje premijer Herceg u svojim izjavama, u kojima se hvali da ih je Vlada navodno uplatila zdravstvenim ustanovama posebice u tri najveće, a to su SKB Mostar , KB-u Dr. Safet Mujić i Općoj bolnici Konjic, od tih sredstava uposlenici u tim zdravstvenim ustanovama nisu vidjeli niti "žute banke", a kamoli zdravstveni radnici zaposleni u manjim zdravstvenim ustanovama širom županije odnosno u Domovima zdravlja, Zavodu za javno zdravstvo, i ostalima u sustavu zdravstva", rekao je Vuković za Hercegovina.info.
On je pozvao da se što hitnije isplati jednokratna pomoć zdravstvenim djelatnicima u HNŽ-u.
"Vlada je mogla, znajući za tešku ekonomsku situaciju, isto kao i korisnicima proračuna za koje je već donijela odluke o isplati pomoći jednako tako namjenski odrediti sredstva i prebaciti zdravstvenim ustanovama strogo za isplatu jednokratne pomoći. Skidanje odgovornosti s jednih na druge dok svi zajedno ručaju i ispijaju kave držimo krajnje licemjernim. Zato pozivamo premijera i sve ravnatelje zdravstvenih ustanova i Upravna vijeća ustanova da hitno ulože dodatne napore kako bi se zdravstvenim radnicima odmah isplatila novčana pomoć i time poboljšao njihov materijalni status i ublažile posljedice inflacije i ekonomske krize koja nas sve pogađa", zaključio je Vuković.
Zastupnici u Skupštini Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), na današnjoj sjednici, razmatraju Prijedlog Izmjena i dopuna Proračuna HNŽ-a za 2022. godinu ( Rebalans II), Nacrt…