ZASTARJELA VOZILA, ZASTARJELO STRELJIVO Koliko BiH loše stoji s naoružanjem i municijom?

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Ministarstvo obrane BiH, kako doznaje Fokus, uputilo je Vijeću ministara na odobrenje nekoliko odluka za modernizaciju i obnovu naoružanja i vojne opreme Oružanih snaga BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijednost ovih odluka iznosi nekoliko stotina milijuna KM, a financiranje bi se provodilo tijekom narednih desetak godina. Između ostalog, planira se nabava specijaliziranih vozila za postrojbe iz sastava grupe lakog pješaštva u vrijednosti od 44,1 milijun KM, kao i kupnja streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava za 156,2 milijuna KM.

Zastarjela vozila

Međutim, ovi nacrti odluka otkrivaju koliko je Bosna i Hercegovina u lošem stanju kada je riječ o naoružanju i streljivu, dok, primjerice, Srbija i Hrvatska svoje oružane snage opremaju suvremenom vojnom opremom.

Faksimil odluke Ministarstva odbrane BiH

Kada je riječ o specijaliziranim vozilima kojima trenutačno raspolažu OSBiH, tzv. INF-L-BNG vozilima, navedeno je u jednom od nacrta odluka kako je riječ o zastarjelim oklopnim transporterima koji su još početkom 1980-ih u američkoj vojsci zamijenjeni modelima M2 Bradley.

''Aluminijski oklop transportera osiguravao je zaštitu samo od osobnog naoružanja, dok djelovanje većim kalibrom ili aktiviranjem eksplozivnih naprava nije omogućavalo preživljavanje posade i tereta. Dodatno, otežano je servisiranje ovih vozila zbog zastarjelosti, eksploatacije i nedostatka rezervnih dijelova, što onemogućava njihovo dovođenje u željeno operativno stanje i održavanje borbenih sposobnosti postrojbi lakog pješaštva'', stoji u opisu stanja ovih vozila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastarjelo streljivo

Kada je riječ o streljivu kojim raspolažu OSBiH, ističe se kako je ono uglavnom starije od 30 godina te da se sve više kroz kemijsku analizu pogonskih goriva pokazuje kako mu je stabilnost umanjena, zbog čega nije sigurno za skladištenje i čuvanje u skladu s propisanim standardima.

''Od formiranja OSBiH, opskrba streljivom i minsko-eksplozivnim sredstvima (MiMES) obavljala se iz dodijeljenih i naslijeđenih količina bivših entitetskih vojski, u skladu s odabranim vrstama, tipovima i modelima perspektivnog naoružanja u sastavu OSBiH. U proteklom razdoblju nije bilo značajnijih planskih nabava MiMES-a, osim manjih količina za potrebe realizacije obuke zapovjedništava i postrojbi OSBiH'', navodi se u jednom od nacrta odluka.

Propao remont helikoptera

Situaciju dodatno pogoršava činjenica da vlasti BiH već više od 11 godina nisu u stanju izvršiti remont postojećih helikoptera.

Faksimil odluke Ministarstva odbrane BiH

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Trenutačno ne postoje nikakve pretpostavke da će se remont helikoptera moći realizirati, jer je stručnom analizom utvrđeno da je u novonastalim uvjetima složenosti realizacije remonta pojedinih platformi to neisplativo i gotovo neizvedivo. Dugoročno rješenje je modernizacija helikoptera i povećanje sredstava za višegodišnji projekt nabave helikoptera za Ministarstvo obrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine'', stoji u jednom od nacrta odluka Ministarstva obrane BiH.

Vezani članci