VELIKO PRIZNANJE Tržnica u Hercegovini uvrštena među najbolje na svijetu

Z. Lojpur/Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Pod dubokom sjenom stoljetnih platana, razasutih po središnjem gradskom trgu, trgovci na tržnici iz okolnih sela prodaju lokalne proizvode. Sir iz mijeha, koji se na isti način pravi još od 14. stoljeća, renomirano hercegovačko vino, med, ljekovito bilje i pršut samo su neki od užitaka u ponudi. Nakon kušanja hrane i kupovine, posjetitelji sjede u kafićima na trgu, osvježavaju se limunadom i uživaju u promatranju prolaznika, stoji u prijevodu dijela teksta objavljenog u londonskom Financial Timesu, uglednom poslovno-financijskom časopisu. Na taj je način čuvena trebinjska tržnica, smještena u strogom centru grada, na Trgu slobode, ispod još poznatijih platana, ušla na svjetsku mapu tržnica čiji je kvalitet prepoznat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nikola Kokić iz Turističke organizacije Trebinje ističe da je uvrštavanje trebinjske tržnice na svjetsku mapu najboljih tržnica izuzetna čast, ali i odgovornost.

"Turistička organizacija izrazito je ponosna na činjenicu da se naš grad, naša zelena tržnica, našla u prestižnom financijskom časopisu Financial Times iz Londona, gdje je urednik tog časopisa uvrstio trebinjsku tržnicu među najbolja svjetska mjesta za prodaju i kupovinu domaćih proizvoda. Naravno, to je velika čast i zadovoljstvo, osobito jer se naš grad našao među popularnim turističkim destinacijama poput Lyona, Valencije, Sydneya, Kopenhagena i New Yorka, pa je zaista velika čast biti u tom odabranom društvu. Što se tiče ostalih balkanskih zemalja koje su uvrštene među najbolja mjesta za kupovinu organskih proizvoda, tu su Kalenić pijaca u Beogradu, Zelena tržnica u Gružu i Zelena tržnica u Herceg Novom. Presudna je bila autentičnost lokacije, autohtonost i činjenica da se već desetljećima kupoprodaja odvija na Trgu slobode.

Novinarka i dopisnica Financial Timesa Tatjana Mitevska možda je najzaslužnija što je naša tržnica uvrštena u tekst, jer je ona prije nekog vremena boravila u Trebinju i svoje dojmove o tržnici, Trgu slobode i platanama prenijela u taj časopis. To se jako svidjelo glavnom uredniku, a rezultat svega toga je da se Trebinje našlo u ovom odabranom društvu. Ovo priznanje donosi mnogo toga našem gradu, prvenstveno zato što se jedno mjesto koje tek treba adekvatno valorizirati, a koje postaje svojevrstan brend u svijetu turizma, dodatno prezentira na tržištu Velike Britanije. Turisti iz europskih zemalja za nas su jako važni, pa se nadamo da će ova vijest imati izuzetno pozitivan odjek na turističke dolaske iz Velike Britanije u naš grad u narednom periodu. Ovakva priznanja obvezuju nas iz Turističke organizacije da zaštitimo lokalitet zelene tržnice, pazeći pritom da se ne naruši njen autentičan izgled", izjavio je za Hercegovina.info Nikola Kokić iz Turističke organizacije Trebinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prodavači su zadovoljni, i kako ne bi bili, kada su njihovi proizvodi prepoznati i ocijenjeni kao visokokvalitetni.

"Pa dobro je da su i primijetili da je kod nas nešto najbolje, da nije samo u Europi. To je dobro da su primijetili. Nama je baš drago, jer su to dobro ocijenili, nisu pogriješili. Zadovoljna sam, dobra roba, dobra usluga, fini kupci, svi smo zadovoljni", rekla nam je iskusna prodavačica Sava Kapor.

Očekuju porast broja kupaca i ponosno ističu da je trebinjska tržnica među najboljima, ako ne i najbolja u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je reklama za tržnicu, sad će biti posjetitelja na pretek jer ovdje iz svih krajeva Hercegovine stiže domaće meso, sir, kajmak, krompir, luk bijeli, crni... nema čega nema u Trebinju. Subotom ovamo dolazi narod sa svih strana da prodaje svoje domaće proizvode. Malo je tržnica u BiH kao što je trebinjska tržnica", ponosno ističe Rade Milić, koji već dugo na svojoj tezgi prodaje domaće suhomesnate proizvode, mliječne proizvode i povrće

.

Naredno razdoblje donijet će odgovor na pitanje hoće li i u kojoj mjeri tekst uglednog časopisa donijeti korist Trebinju i prodavačima na zelenoj tržnici te hoće li se čuveni pršut, kobasice, med, sir iz mijeha, hercegovački kajmak i ostale delicije naći na obali rijeke Temze dok uzbuđeni Britanac, koji se tek vratio s odmora u Trebinju, bude dijelio svoje dojmove o ljepotama Trebinja.

Vezani članci