UPOZORENJE IZ TREBINJA 'Bit ćemo prisiljeni podići cijene apartmana ili ući u sivu zonu'

Z. Lojpur/Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Izmjene Zakona o boravišnoj pristojbi Republike Srpske trebale bi biti usvojene i stupiti na snagu početkom sljedeće godine, a najveća promjena odnosi se na uvođenje obveze plaćanja boravišne pristojbe i za privatne iznajmljivače čiji su smještajni kapaciteti manji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema trenutno važećem Zakonu o boravišnoj taksi, privatni iznajmljivači plaćaju paušalno po krevetu, na godišnjoj razini, u iznosu od 30 KM za turistička mjesta i manje, a za ostala mjesta. Također, seoski turizam ulazi u sustav plaćanja boravišne pristojbe, što do sada nije bio slučaj, opravdavajući takvu odluku željom da se pomogne seoskom turizmu.

Dok Denis Šulić, ministar trgovine i turizma RS, tvrdi da izmjene Zakona o boravišnoj pristojbi neće donijeti nove namete, iz opozicije pozivaju Šulića da odustane od ovih izmjena jer će one pogoditi legalne iznajmljivače, dok će siva zona i dalje cvjetati.

Denis Šulić, ministar trgovine i turizma u Vladi RS, kaže da nisu točni navodi da je boravišna pristojba novi namet za iznajmljivače smještaja jer je Zakon o boravišnoj taksi postojao i ranije. Cilj je, kako kaže ministar Šulić, stati na kraj sivoj zoni.

"Boravišna pristojba je zakon koji je postojao, ovim novim zakonom o boravišnoj pristojbi dodatno uređujemo način plaćanja boravišne pristojbe u skladu sa zakonom. Boravišna pristojba će se od prvog siječnja plaćati od marku i po do tri KM, a u turističkim mjestima boravišna pristojba će biti od 3 do 4 KM. Ono što je nova izmjena, a o čemu se dosta polemiziralo, je uvođenje takse za privatne iznajmljivače smještaja i seoska domaćinstva. Do sada su privatni iznajmljivači smještaja plaćali paušalno, po krevetu, na godišnjoj razini, u nekim gradovima su plaćali 10 do maksimalno 30-40 KM po krevetu na godišnjoj razini", rekao je medijima ministar trgovine i turizma u Vladi RS. 

Đorđe Vučinić, zastupnik iz reda opozicijske liste Za pravdu i red, mišljenja je da će izmjene Zakona o boravišnoj pristojbi pogoditi legalne iznajmljivače smještaja koji će biti prisiljeni povećati cijene, a da će iz svega neokrnjeni izaći nelegalni iznajmljivači. O tome je govorio tijekom rasprave na temu predloženog nacrta izmjena ovog zakona. Pozvao je ministra Šulića da odustane od predloženih izmjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nevjerojatno je da se ukida paušal koji je postojao za one koji su imali do 16 kreveta. Zašto je to nevjerojatno? Zato što su ti ljudi koji su to tada plaćali ostali i dalje da rade i plaćat će nešto što će ih mnogo više koštati, odnosno koštat će ih iz razloga što će imati s jedne strane možda manje gostiju zato što će podići cijene jer će morati to učiniti, a s druge strane će i dalje plaćati nešto što ovi drugi koji nisu registrirani neće plaćati. Sad će se nagraditi oni koji ne plaćaju i koji ne poštuju zakon. To je zaista nevjerojatno. Morate imati na umu da onaj tko se bavi izdavanjem soba, između ostalog, mora ostaviti 12 do 16% Booking-u, mora platiti porez na promet 13%, sad će struja poskupiti do 15%, i na sve to imate po osobi 4 KM", rekao je Vučinić.

Vučinić je dodao da nadležne inspekcije za sada nisu dobro radile na suzbijanju sive zone, izrazivši bojazan da će tako biti i ubuduće, pa će danak predloženih izmjena plaćati oni koji su i do sada bili lojalni državi, dok će siva zona i dalje cvjetati.

Predložene izmjene Zakona o boravišnoj taksi u kontekstu Trebinja i turizma mogle bi se manifestirati u stvaranju jaza u cijenama legalnih i nelegalnih iznajmljivača jer će ove izmjene dovesti do neravnopravne borbe između ove dvije kategorije. Dalje, postavlja se pitanje na koji način će ove izmjene "izaći na crtu" sivoj zoni ako imamo na umu da, prema našim saznanjima, nadležni inspektori u Trebinju nisu do sada kaznili nijednog nelegalnog iznajmljivača, već se sve završavalo opomenama.

Prema informacijama kojima se neslužbeno raspolaže, u Trebinju je registrirano oko 150 privatnih iznajmljivača smještaja, a računice govore da ima još oko četiri puta više onih nelegalnih. Nije nemoguće da predložene izmjene smanje broj registriranih iznajmljivača po onoj staroj "vidjela žaba da se konji kuju, pa i ona digla nogu" i da određeni broj legalnih iznajmljivača uđe u sivu zonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suštinski, sve dok iz Inspektorata ne uđu rigoroznije u borbu protiv sive zone, siva zona će nastaviti postojati i nikakve izmjene postojećih zakonskih odredbi je neće zaustaviti. Do tada, oni koji su poštovali zakon i uredno isplaćivali državi sve što su obavezni, bit će svojevrsno kažnjeni umjesto da budu nagrađeni, a kako smo u neslužbenom razgovoru mogli čuti od više legalnih iznajmljivača, nagradit će sami sebe tako što će odjaviti smještaj i ući u crnu zonu.

Jedna od njih za Hercegovinu.info kazala je, zamolivši nas da ne otkrivamo njezin identitet, da je razočarana izmjenama koje će pogoditi one koji poštuju zakon.

"Od samog početka sam registrirala smještajni kapacitet kojim raspolažem, vodila knjige, plaćala sve što ide državi, prijavljivala uredno broj gostiju, paušalni iznos za boravišnu pristojbu, ali sada ćemo biti prisiljeni ili podići cijene apartmana ili ući u sivu ili neku polusivu zonu. Zašto bi netko noćio kod mene, koja sam regularna i skuplja desetak dvadeset KM od onoga koji je nelegalan?", pita se ova Trebinjka.

Kako će se predložene izmjene Zakona o boravišnoj pristojbi pokazati u praksi i na koji način će utjecati na turizam, tek ćemo vidjeti kako se turistička sezona bude bližila i počnu dolaziti prvi rezultati izmijenjenog Zakona o boravišnoj taksi.

Vezani članci