STAKLENA BANKA Ratni 'spomenik' i sigurnosna prijetnja
Četvrt stoljeća od okončanja rata i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Mostar je pored simbola njegovog grada, turistima još uvijek poznat po ruševinama kao ratnim ožiljcima…
Unatoč pokušajima da se prilazi ovoj ruševnoj zgradi blokiraju kako se ne bi ponovila tragedija iz 2018. godine u kojoj je stradao dječak, 'Staklena banka' i dalje je turistička atrakcija i sve se više mladih posjetitelja Mostara iz cijeloga svijeta penje na nju kako bi steklo dozu adrenalina, ali i napravili panoramske fotografije Mostara kakve ne mogu uslikati sa drugih pozicija.
Objekt nazvan kolokvijalno 'Staklena banka' smješten u središnjoj zoni grada Mostara, zadesila je ratna sudbina, kao i većinu objekata u toj zoni te je u potpunosti devastiran. Osim ratnih rana, u poslijeratnom vremenu našla se na meti skupljača sekundarnih sirovina jer je imala velike količine aluminijskih profila koji su služili kao konstrukcija za staklene stijenke, a od nje je danas ostao samo betonski kostur.
Zgrada od osam katova, površine gotovo devet tisuća četvornih metara, zapuštena, devastirana, išarana grafitima - kao jedan od simbola poslijeratnog Mostara postala je prvorazredna turistička atrakcija.
Aktivistička facebook stranica Žućo BiH objavila je fotografiju nastalu u petak u poslijepodnevnim satima na kojoj je vidljiva osoba koja se kreće po krovu ove ruševine.
Iz MUP Hercegovačko - neretvanske županije (HNŽ) još je ranije objašnjeno kako ulasci u 'Staklenu' sami po sebi nisu prekršaji.
"Policija je dužna djelovati ako netko ugrožava javni red i mir, a ulasci na ovaj objekt to nisu. Naši službenici mogu djelovati i po prijavi građana. Ukoliko netko od građana prijavi boravak osoba u objektu i ako procijeni da oni ugrožavaju svoju sigurnost ili sigurnost drugih, policija će djelovati", objasnio je glasnogovornik MUP-a HNŽ Ljudevit Marić.
Ovaj objekt kupila je Vlada Federacije za smještaj institucija, ali se u međuvremenu dogodila pandemija zbog koje je novac za ovaj objekt preusmjeren na druge stvari, da bi u ovoj godini Vlada prihvatila amadmane na prijedlog Proračuna Federacije BiH za 2023. godinu, kojima se novac namijenjen za obnovu 'Staklene banke' u Mostaru prebacuje za drugu namjenu, tako da se ni u proračunu za 2023. godinu neće izdvojiti niti jedna marka za renoviranje ove zapuštene i devastirane zgrade.
Dotad, turisti i mladi avanturisti u zgradu ulaze na vlastitu odgovornost.
Vezani članci