Ulazak Hrvatske u EU novi izazovi i za GP BiH

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

... sukladno najboljim praksama i preporukama EU kazao je u intervjuu za Agenciju Fena direktor GPBiH Vinko Dumančić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Granična policija, dodao je, kao upravna organizacija u okviru Ministarstva sigurnosti BiH s operativnom samostalnošću, osnovana je radi obavljanja policijskih poslova i nema propisane mjerodavnosti koje bi zahtijevale određene pripreme povodom ulaska susjednih država u Europsku uniju.

- Međutim, općenito sigurnost granica, kao i osoba koje je prelaze, zajednički su cilj i BiH i Hrvatske koji nastojimo ostvariti međusobnom suradnjom i koordinacijom aktivnosti rekao je.

BiH ima najdužu granicu s Hrvatskom od 987 kilometara na kojoj se nalazi 30 međunarodnih graničnih i 25 graničnih prijelaza za pogranični promet i stoga je visok stupanj suradnje s MUP-om Hrvatske neophodan.

- Suradnja Granične policije BiH s MUP-om Hrvatske se odvija na svim razinama. Potpisan je novi Sporazum o readmisiji koji predviđa obvezu preuzimanja svih državljana trećih zemalja koji su nezakonito ušli na teritorij jedne zemlje, bez dodatnih administrativnih procedura. U postupku je donošenje novog ugovora o određivanju graničnih prijelaza kojim će biti izvršena kategorizacija graničnih prijelaza i definirani tzv. BIP prijelazi na kojima će se nalaziti sva potrebna infrastruktura neophodna za kontrolu robe koja ulaze u Hrvatsku.

U postupku je i izrada novog Sporazuma o pograničnom prometu koji će biti usklađen s EU standardima. Njime će biti regulirano izdavanje pograničnih propusnica za osobe koje borave u pograničnom području. Istovremeno se vrši izmještanje zajedničke lokacije na dva granična prijelaza u Neumu na novoizgrađane prijelaze sa znatno boljim uvjetima rada. I dalje će u primjeni biti s Hrvatskom potpisani protokoli koji se odnose na zajedničke ophodnje, službenike za vezu, službeni tranzit te zajedničke istražne timove pojasnio je Dumančić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je da će svi sporazumi biti implementirani na većoj razini sukladno EU standardima.

- Osobit doprinos međusobnoj suradnji ogledat će se i uspostavljanjem zajedničkog kontakt centra na Graničnom prijelazu Pozla Gora u Hrvatskoj u kojem će zajedno raditi pripadnici GPBiH i MUP-a RH. U tijeku su završni pregovori o uspostavljanju ovog centra i uskoro očekujemo potpisivanje protokola istaknuo je.

Efikasno upravljanje granicom i stvarna granična sigurnost od presudnog su značaja za regiju i Europu u cjelini. Imajući u vidu da je strateški cilj BiH ulazak u Europsku uniju, GPBiH je obuhvaćen konceptom integriranog upravljanja granicom, gdje participiraju i druge relevantne službe i agencije koje su uključene u nadzor i kontrolu na granici, sa zajedničkim ciljem otvorenih, ali kontroliranih i sigurnih granica.

- U svezi s tim, vrijedno je spomenuti novu aplikaciju koja je uspostavljena uz podršku Europskog povjerenstva na principima Schengenskog informacijskog sistava (SIS), a odražava EU standarde u području graničnih provjera. Putem ove aplikacije s međunarodnih graničnih prijelaza vrši se direktan pristup svim eksternim i internim bazama podataka relevantnim za granične provjere. Aplikacija koja je najbitniji segment informacijskog sustava GPBiH značajno je unaprijedio rad i donio konkretne rezultate naglasio je Dumančić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi efikasnog vršenja granične kontrole potreban je infrastruktura i tehnički opremiti granični prijelaz sukladno normama koje predviđa EU, tako da bude osiguran nesmetan i brz protok putnikai transparentnih sredstava uz istovremeno, djelotvorno sprječavanje, otkrivanje i istraživanje svih kaznenih djela i prekršaja u vezi s prelaskom državne granice.

- Nažalost, ovo pitanje nije riješeno odlukom Vijeća ministara BiH iz 2009. kojom su upravljanje, izgradnja i održavanje graničnih prijelaza povjereni Upravi za neizravno oporezivanje BiH. Vijeće ministara BiH je 2010. donijelo "Pravilnik o standardima i uvjetima izgrađenosti i opremljenosti graničnih prijelaza" koji je trebao biti implementiran do veljače 2012. na svih 55 međunarodnih graničnih prijelaza, no za njegovu implementaciju nisu osigurana potrebna sredstva iz proračuna kazao je.
Ulazak Hrvatske u EU sredinom 2013. za GPBiH predstavlja dodatni izazov jer će zajednička granica ujedno postati i vanjska granica EU.

- Samim tim mi ćemo morati stalno unaprjeđivati granične provjere, nadzor državne granice i infrastrukturu na graničnim prijelazima u skladu s EU standardima za što će nam biti neophodna podrška svih relevantih tijela u BiH. I to se ne odnosi samo na pitanje izgradnje dva nova granična prijelaza na koridoru 5-C ili tzv. BIP-ova. Spektar naših aktivnosti je mnogo širi i obuhvaća niz drugih pitanja koja se odnose na pogranične prijelaze, tranzit kroz Neum, identificiranje i obilježavanje državne granice, rad na zajedničkim lokacijama i dr. Dalji razvoj suradnje s mjerodavnim tijelima Hrvatske za nas je imperativ u rješavanju svih ovih pitanja istaknuo je Dumančić.

Poslovi i zadaci koje obavlja GPBiH zahtijevaju permantno obnavljanje opreme, kao i rad na stručnom usavršavanju policijskih službenika. U svezi s tim, dodao je, treba istaknuti da je postojeći Pravilnik o unutarnjoj sistematizaciji Granične policije BiH rađen prije osam godina, te je GPBiH prije više od dvije godine mjerodavnim tijelima uputio zahtjev za njegove izmjene i dopune, no još nije uveden u proceduru usvajanja.

- Usvajanje ovog pravilnika je neophodno zbog ispunjavanja naših zakonskih obaveza u pogledu formiranja interne revizije, organizacione jedinice za europske integracije i zbog povećanja broja policijskih službenika na graničnim prijelazima, a osobito na novim tzv. BIP prijelazima. U skladu s važećim pravilnikom nepopunjeno je 256 radnih mjesta što je ograničavajući faktor u kvalitetu vršenja graničnih provjera. U pogledu opremljenosti

GPBiH mi smo u obvezi da pratimo suvremene trendove kontrole osoba, prtljaga i prijevoznih sredstava, a s obzirom na to da se radi o sofisticiranoj opremi za čiju nabavku su potrebna značajna sredstva iz proračuna, navedeni problem nastojimo prevazići putem donacija, kao i putem IPA projekata zaključio je direktor GPBiH Vinko Dumančić.

FENA

Vezani članci