U Mostaru polaganje vozačkog ispita 1400, a u Srednjobosanskoj županiji 1080 maraka

Vidi originalni članak

Kada je u pitanju Federacija Bosna i Hercegovina, najjeftinija je Srednjobosanska županija gdje obuka, polaganje vozačkog, izdavanje vozačke dozvole... košta oko 1080 konvertibilnih maraka. S druge strane, kandidat koji polaže u Mostaru izdvojit će 1400 konvertibilnih maraka do vozačke dozvole. Predsjednik Upravnog odbora Asocijacije autoškola Bosne Hercegovine Zdravko Ivić kaže kako je cilj ove inicijative da svi kandidati na prostoru Bosne i Hercegovine vozački ispit plate po istoj cijeni te da sve autoškole imaju isti status. - Mi zagovaramo da obuka kandidata za polaganje vozačkog ispita košta najviše 1050 konvertibilnih maraka - kaže Ivić. Dodaje kako uz obuku kandidat plaća polaganje testova, vožnje, prvu pomoć, vozačku dozvolu..., zbog čega bi u konačnici taj iznos trebao iznositi oko 1400 konvertibilnih maraka. Realizacijom inicijative Asocijacije autoškola Bosne i Hercegovine smanjila bi se, tvrdi Ivić, nelojalna konkurencija, odnosno mogućnost utaje poreza nekih autoškola. - Na ovaj način bi sve autoškole bile u istom položaju, a instruktorima bi bila osigurana normalna primanja - smatra Ivić. Naglašava kako su spomenute cijene realne ako se uzmu u obzir svi nameti koje autoškole plaćaju državi. - Dvadesetak raznih nameta autoškole imaju prema državi. Najnoviji primjer je vađenje liječničke potvrde za instruktore, što ne postoji nigdje u propisima - navodi predsjednik UO-a Asocijacije autoškola Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaje kako se na liječničkoj potvrdi za instruktore inzistira u Republici Srpskoj, dok takvo nešto u Federaciji BiH ne postoji. Naglašava i kako su cijene polaganja vozačkih ispita i dalje najniže u Bosni i Hercegovini. - Kada uzmemo regiju, u Srbiji je polaganje vozačkog skoro dvostruko skuplje, u Hrvatskoj i Sloveniji još i više - podsjeća Ivić.

Naglašava kako bi se u Bosni i Hercegovini dalo razgovarati o smanjenju cijena vozačkog ispita, ali ne na dijelu koji se odnosi na obuku jer manji broj sati vožnje znači i lošije vozače. - Sada s ovakvom obukom imamo svaki dan više od 1,5 poginulih na našim cestama, ne želim ni pomisliti što bi bilo kada bi kandidati prolazili kraću obuku, odnosno manje sati vožnje - smatra Ivić. Dodaje kako bi se ovim pitanjem trebala pozabaviti država, odnosno nadležne službe koje daju licencije instruktorima i obučavaju ih. Prostora za niže cijene svakako ima kod polaganja prve pomoći i testova, međutim, na to Asocijacija autoškola ne može utjecati budući da je riječ o sredstvima koje propisuju nadležne državne institucije.

večernji.ba