Ustrojbena jedinica Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije (FGAG) Sveučilišta u Mostaru najavila je danas da organiziraju jednosatni štrajk upozorenja u utorak, 7.5.2024. sa početkom u 12:00 sati kako bi ukazali na izuzetno loš položaj u kojem se nalaze.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Na ovaj korak su se odlučili iz nekoliko razloga, a izdvajaju dugogodišnju diskriminaciju kojoj su izloženi, a koja se ogleda u neujednačenosti plaća za sve djelatnike Sveučilišta u Mostaru. Naime, za isti posao nije jednaka osnovica po kojoj se obračunavaju plaće za djelatnike Sveučilišta, potom lošu financijsku situacija u pogledu izuzetno niskih plaća kao i drugih naknada koje ne dobivaju.
Također, nisu osigurana sredstava za znanstveno-istraživački rad (objavu članaka, plaćanje kotizacija za sudjelovanje na konferencijama, itd…), te financijske izdatke kojima su opterećeni studenti Sveučilišta u Mostaru, i njihove obitelji.
Uz ovu informaciju dostavili su javno priopćenje u kojem su detaljnije opisani gore navedeni razlozi, a koje prenosimo u cijelosti i bez intervencija:
Javno priopćenje uz štrajk upozorenja
Na ovaj korak u borbi za svoja prava na pravične, ujednačene i dostojne plaće, jednakost svih djelatnika Sveučilišta u Mostaru, sukladno njihovom radnom učinku te primjerene uvjete rada, kroz jednosatni štrajk upozorenja, odlučili smo se motivirani:
Tekst se nastavlja ispod oglasa
- izuzetno lošom financijskom situacijom na Sveučilištu, - dugogodišnjom radnom diskriminacijom kojoj smo izloženi, - neprovedenom financijskom integracijom naše institucije, te - lošim financijskim uvjetima pod kojima naši studenti studiraju.
Stvarno stanje na Sveučilištu ne podudara se s percepcijom koja vlada u javnosti kako na ovoj instituciji cvatu ruže, i teku med i mlijeko, a koja je najvećim dijelom kreirana priopćenjima i javnim objavama menadžmenta Sveučilišta kroz web stranicu Sveučilišta, te medije.
Statut Sveučilišta jasno navodi kako je isto JAVNA visokoškolska ustanova čiji su osnivači općinska vijeća općine Čapljina, općine Čitluk, općine Kreševo, općine Ravno i općine Stolac, kao i skupštine Hercegbosanske županije, Županije posavske, i Županije zapadno-hercegovačke. Sveučilište djeluje na temeljnome načelu autonomije što uključuje njegovu punu odgovornost prema društvenoj zajednici.
Držimo kako se iz dosadašnjeg djelovanja Sveučilišta teško može vidjeti njegova autonomija, a koliko je odgovorno prema društvenoj zajednici ogleda se u stalnim financijskim nametima za studente i njihove roditelje koji ih financiraju, u ovom trenutku sa stopostotnim udjelom.
Temeljni problem koji postoji od osnivanja Sveučilišta koji se deklarativno na PR razini ''pokušava'' riješiti, a zapravo se ne pokušava (to traje već tri desetljeća) je neriješeno financiranje iz proračuna. Naime, sva javna Sveučilišta (univerziteti) u BiH su u proračunima osnivača iz kojih se financiraju, osim Sveučilišta u Mostaru i Univerziteta ''Džemal Bijedić'' u Mostaru.
Sveučilište u Mostaru se financira iz grant sredstava županija (najvećim dijelom sredstava iz Hercegovačko-neretvanske županije), donacijama Vlade Republike Hrvatske, kreditnim zaduživanjem, te od školarina i upisnina studenata. Najveći dio upisa na studije Sveučilišta u Mostaru se plaća, kao i razni drugi nameti, čime je financiranje Sveučilišta u Mostaru prebačeno na studente i njihove obitelji, što je porazno za Sveučilište i samo društvo. Studirati na Sveučilištu u Mostaru danas je postalo preskupo za studente i njihove obitelji, pa veliki broj studenata koji ostvare mogućnost upisa na studijima u Republici Hrvatskoj odlaze studirati u Hrvatsku jer im je tamo jeftinije (posebice tko dobije studentski dom).
Držimo kako je ovakvim načinom financiranja Sveučilišta u Mostaru isto postalo privatno Sveučilište nalik na trgovačko društvo, a ne javno, kako se deklarira. Zašto se Sveučilište u Mostaru ne financira iz proračuna kao i druga javna Sveučilišta? Ne bi li to trebao biti vrhovni javni interes za naše dužnosnike na svim razinama vlasti u Bosni i Hercegovini? Već dugi niz godina unatrag, menadžment Sveučilišta nije u stanju uspostaviti pravičnu i transparentnu razdiobu financijskih sredstava po ustrojbenim jedinicama (fakultetima), prvenstveno u kontekstu jednakih plaća i drugih naknada. U čemu se ogleda diskriminacija u pogledu plaća i izuzetno loš financijski položaj djelatnika Sveučilišta u Mostaru, ustrojbene jedinice Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije (fakulteta)?
2018. godine provedena je pravna integracija Sveučilišta u Mostaru (Sveučilište u Mostaru je postalo jedna pravna osoba čime su pojedinačni fakulteti izgubili pravnu osobnost) i čime su svi djelatnici Fakulteta postali djelatnici Sveučilišta.
Međutim, u pogledu plaća i drugih naknada, svi djelatnici na razini Sveučilišta za isti posao nemaju iste plaće, naknade i druga primanja. Vrijednost boda po kojem se vrši obračun osnovne plaće na Sveučilištu u Mostaru nije ista za sve ustrojbene jedinice (fakultete). Primjerice, vrijednost boda na nekim drugim fakultetima Sveučilišta u Mostaru veća je za preko 40% u odnosu na osnovicu našeg Fakulteta. Osnovna plaća, odnosno vrijednost boda po kojem se vrši obračun osnovne plaće, za isti posao, trebala bi biti jednaka za sve djelatnike Sveučilišta u Mostaru kao što i nalaže Zakon o radu, FBiH (članak 77. o jednakosti plaće). Kako nije osigurana jednaka vrijednost boda za sve djelatnike Sveučilišta smatramo da smo diskriminirani u odnosu na druge djelatnike Sveučilišta u pogledu jednakosti plaća jer za iste poslove nemamo istu osnovicu (vrijednost boda), a time i istu plaću.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Posebno naglašavamo izuzetno niske (degradirajuće) plaće. Neto plaća administrativnog djelatnika sa visokom stručnom spremom (VSS) ili asistenta za redovan rad (5 godina radnog staža) iznosi oko 880,00 KM, što je samo 68% iznosa od prosječne plaće u FBiH, koja prema podatcima Zavoda za statistiku FBiH, za mjesec prosinac 2023. godine iznosi 1.296,00 KM. Prosječna neto plaća docenta (10 godina radnog staža) iznosi oko 1.300,00 KM, izvanrednog profesora (15 godina radnog staža) oko 1.480,00 KM i redovitog profesora (20 godina radnog staža) oko 1.670,00 KM. Uspoređujući prikazane prosječne plaće s drugim fakultetima na našem Sveučilištu kao i sa drugim javnim sveučilištima u FBiH pokazuje se kako imamo značajno niža primanja (prema dostupnim podatcima prosječne plaće na drugim javnim sveučilištima u BiH su za preko dva puta veće od plaća na našem Fakultetu). Druga javna Sveučilišta u FBiH u kojima djelatnici već imaju bolje financijske uvjete (plaća) u odnosu na naše, brinu za svoje djelatnike i poduzimaju aktivnosti da im financijsku situaciju još poboljšaju.
Na Univerzitetu u Sarajevu, prema novom kolektivnom ugovoru (za nas je kolektivni ugovor misaoni pojam) raste osnovica plaća za 16,7%, uz povećanje koeficijenata za asistente i više asistente. Novim koeficijentima i novom osnovicom, plaća asistenta će iznositi 1.867,00 KM (za usporedbu plaća asistenta kod nas na Fakultetu iznosi oko 880,00 KM).
Također, ne primamo godišnje regrese, naknade za rad u povjerenstvima i druge naknade. Sukladno uredbama Vlade FBiH našim djelatnicima nije isplaćena jednokratna financijska pomoć uslijed rasta indeksa potrošačkih cijena a na pojedinim Fakultetima našeg Sveučilišta ista je isplaćena (u različitim iznosima).
Nisu osigurana sredstava za znanstveni rad (objavu članaka, izdavanje knjiga i udžbenika, plaćanje kotizacija i sudjelovanje na konferencijama) čime se onemogućava cjeloživotno obrazovanje i usavršavanje, a znanstvene uvjete moramo ispunjavati kako bi mogli biti birani u odgovarajuća zvanja. Velika većina djelatnika ove troškove podmiruje iz vlastitih sredstava, što uključuje i izradu eksperimenata za potrebe izrada doktorskih disertacija. Niska primanja također nisu ohrabrujuća i motivirajuća za zaposlenje novih djelatnika na Fakultet.
Do sada smo u dva navrata upućivali dopise na adrese Upravnog vijeća i Rektora Sveučilišta u Mostaru, u kojem smo navodili gore navedeno stanje, ali do današnjeg dana nismo dobili nikakve pisane odgovore. Stoga se može zaključiti kako se financijska situacija na Sveučilištu neće poboljšavati te će se agonija i dalje nastaviti.
Poznata je činjenica kako motivirani i zadovoljni djelatnici predstavljaju najvažniji resurs i ključni čimbenik razvoja svake institucije. Smatra li uprava Sveučilišta svoje ključne resurse bitnim? Želimo vjerovati da smatra, no to ne vidimo kroz konkretne poteze!
Diskriminirajući i degradirajući odnos prema djelatnicima, sustavno urušava i ugrožava Sveučilište u Mostaru. Neriješeno financiranje Sveučilišta koje je najvećim dijelom na plećima studenata i njihovih obitelji pokazuje kako Sveučilište u Mostaru (jedino na hrvatskom jeziku u BiH) u najmanju ruku ne pokazuje odgovornost prema društvenoj zajednici.
Na Sveučilištu u Mostaru ne postoji sindikat koji bi se borio za prava djelatnika Sveučilišta, što je još jedan od pokazatelja vladavine prava na Sveučilištu. Naprijed navedenim želimo informirati i upoznati javnost sa stvarnim stanjem na Sveučilištu u Mostaru s ciljem pokretanja i poduzimanja aktivnosti za rješavanjem nagomilanih problema. Organizacijom jednosatnog štrajka upozorenja kojeg ćemo održati 7. svibnja 2024. godine u 12:00 sati, nanijeti ćemo štetu studentima koji nisu krivi za trenutačnu situaciju na Sveučilištu u Mostaru, pa im se ovim putem ispričavamo, te napose i njihovim roditeljima. Sat nastave koji se neće održati zbog jednosatnog štrajka upozorenja, naknadno će se održati u dogovoru sa studentima, zaključuje se u obraćanju medijima koje smo objavili jučer.
Potplaćena akademska zajednica lagano se priprema za bunt. Profesori koji su to godinama šutke promatrali rad rektora Zorana Tomića, sada razmatraju sindikalno okupljanje, te su formirali…