Europska služba za vanjske poslove objavila je službene nominacije za šefove izaslanstava EU, a jedna od njih se odnosi na nasljednika Johanna Sattlera, aktualnog šefa Izaslanstva EU u BiH.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Visoki predstavnik EU Josep Borrell za njegovog nasljednika predložio je Talijana Luigija Sorecu, koji je aktualni posebni predstavnik Europske službe za vanjske poslove za pitanja migracija.
Doticaj s BiH
Sattler ovu funkciju napušta 31. kolovoza, a on sam nominiran je za poziciju šefa Izaslanstva EU u Crnoj Gori, prenosi Fokus.
Prema proceduri, šefove izaslanstava EU u konačnici imenuje predsjednik Europskog vijeća nakon preporuke visokog predstavnika za vanjsku politiku koji je i potpredsjednik Europske komisije.
Šefovi izaslanstva EU su ili službenici institucija EU kao što je EEAS ili su izabrani iz diplomatske službe 27 država članica EU. Soreca je, prije navedene funkcije u EEAS-u bio šef Izaslanstva EU u Albaniji gdje je, prema općem mišljenju, dobro obavljao svoj posao.
U tijeku svoje karijere u institucijama EU Soreca je imao doticaja s BiH. Naime, za vrijeme intenzivnih razgovora o implementaciji bezviznog režima za građane BiH 2011. godine Soreca je bio šef odsjeka za vanjske poslove u Glavnom direktoratu za proširenje EU odnosno na čelu izaslanstva Europske komisije koja je tada obavljala niz razgovora s izaslanstvom BiH.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Prije pozicije šefa Izaslanstva EU u Albaniji koju je obavljao od 2018. do 2022. godine Soreca je bio direktor odjela za unutarnje poslove i sigurnost u EU (DG HOME), čije nadležnosti su borba protiv terorizma i radikalizacije, organiziranog kriminala, trgovine droge, korupcije i cyber kriminala. Bio je zadužen za podršku EU za suradnju u provođenju zakona na europskoj i međunarodnoj razini, te član Upravnog odbora EUROPOL-a, CEPOL-a (obuka policije) i EMCCDA (Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama).
Terorizam i migracije
U sazivu Europske komisije Jean – Claude Junckera je koordinirao aktivnosti oko pripreme, usvajanja i implementacije Europske agende o sigurnosti u travnju 2015. Tijekom terorističkih događaja koji su se na tlu Europe odigrali u razdoblju 2015-2017 u EU, s ove pozicije, koordinirao je politiku EU kao odgovor na napade u smislu novih zakonodavnih i političkih inicijativa, uključujući pripremu i usvajanje Direktiva o terorizmu, vatrenom oružju i pranju novca, Akcijskog plana za vatreno oružje i eksplozive i stvaranje EU centra za borbu protiv terorizma pri EUROPOL-u.
U oblasti trgovine drogom bio je odgovoran i za Akcijski plan EU o trgovini drogom za 2017. - 2020. Od 2006. do 2013. koordinirao je pokretanje i implementaciju Dijaloga o liberalizaciji viznog režima sa zemljama Zapadnog Balkana.
Luigi Soreca se pridružio Europskoj komisiji 2001. godine. Pravnik je po struci, a karijeru je započeo u bankarskom sektoru u Italiji, nakon čega se pridružio Ministarstvu unutarnjih poslova Italije 1992. godine.
Prema saznanjima Radija slobodna Europa, ovoga tjedna su imenovana 43 europska ambasadora u raznim svjetskim zemljama. Specijalni predstavnik Europske unije za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak…