SVJETSKI DAN DIJABETESA Zabrinjavajući podaci o sve većem broju oboljelih mladih, a najskuplje su trakice
Dijabetes je bolest koja u suvremenom svijetu uzima sve veći danak. Brz način života, nedostatak tjelesne aktivnosti, nezdrava prehrana i brojne navike koje današnji čovjek stječe, a koje nisu u službi njegova zdravlja, dovele su do velikog porasta ove bolesti na svjetskoj razini. Upravo zato 14. studenoga, Svjetski dan borbe protiv dijabetesa, predstavlja dobru priliku da se ljudi educiraju o ovoj bolesti kako bi preventivno djelovali i spriječili njezin razvoj.
Statistika pokazuje da Bosna i Hercegovina prati svjetski trend rasta broja oboljelih od dijabetesa, iako nema službenih podataka o broju oboljelih. Podaci na koje ukazuje Međunarodna dijabetička asocijacija govore da u BiH ima oko 300 tisuća oboljelih te da taj broj stalno raste. Nada Bijedić, predsjednica Udruge dijabetičara i ostalih zainteresiranih osoba Trebinje, kaže da je u istočnoj Hercegovini broj oboljelih u porastu, osobito u Trebinju, dok je u manjim općinama zabilježen manji broj novooboljelih pacijenata.
"To je zaista zabrinjavajući podatak, da je u Trebinju zabilježen veći porast nego u nekim drugim gradovima. Mi kao Udruga imali smo projekt tijekom godine koji smo već završili, u općinama istočne Hercegovine, u suradnji s domovima zdravlja u Nevesinju, Berkovićima, Ljubinju, Gacku, Bileći i Trebinju, te smo zabilježili da je porast veći u Trebinju nego u manjim općinama. Moramo mijenjati stil života, znači što više promovirati zdrave stilove života; svi građani neka izlaze van, a ne ostaju u zatvorenim prostorima, te povećati tjelesne aktivnosti. Pozivam sve nastavnike i profesore tjelesnog odgoja da od malih nogu uključuju djecu u sportske aktivnosti. Dijabetes tipa 1 ne možemo spriječiti, ali možemo prevenirati njegove komplikacije, možemo ga dobro kontrolirati i kvalitetno živjeti ako smo dobro educirani", kaže Nada Bijedić.
Dodaje kako Udruga osigurava svim pacijentima, kao i ostalim zainteresiranim osobama, redovite preglede, a za dijabetičare i lijekove te trakice za mjerenje šećera.
"Svjesni smo da trakica ima malo, ali Udruga ih nabavlja sasvim dovoljno i dostupne su svim osobama oboljelima od dijabetesa. Apelirala bih na pacijente da, budući da je bolest među nama, moramo živjeti s njom i znati kada mjerimo šećer; jedna trakica košta jednu marku, a svugdje u svijetu liječenje dijabetesa jako je skupo. Šećer se uvijek mjeri prije obroka i dva sata poslije obroka, pa tako ne trošimo trakice koje nama dijabetičarima zaista znače život i štede novac", rekla je Nada Bijedić za Hercegovina.info.
Dr. Marko Paovica iz trebinjske Hitne medicinske pomoći kaže kako je disciplina ključna kod dijabetičara te da pacijenti obično dolaze na hitni pregled u situacijama neadekvatnog liječenja ili nepridržavanja prehrane, koja je vrlo važan segment u životu dijabetičara. Najviše dijabetičara pomoć traži u Hitnoj pomoći u slučaju naglog pada šećera.
"Naše pacijente dijabetičare uglavnom prati obiteljska medicina, ali u Hitnoj pomoći najviše im pomažemo kada im šećer naglo skoči ili drastično padne. Uglavnom je riječ o slučajevima pada šećera, kada postane vrlo nizak, što uzrokuje simptome od nestabilnosti do gubitka svijesti", izjavio je dr. Marko Paovica.
Da je život dijabetičara težak, potvrdio nam je i Trebinjac Mirko Lučić, koji već 36 godina boluje od dijabetesa i ovisnik je o inzulinu. Pomoć u liječenju pruža mu Udruga dijabetičara i ostalih zainteresiranih osoba.
"Što se tiče dijabetesa, dosta ima problema, ne samo kod mene, nego i kod drugih dijabetičara. Ipak, što se tiče našeg grada Trebinja i naše udruge dijabetičara, Nada Bijedić nas prati i vodi, pomaže nam u pronalasku sredstava za liječenje te u osiguravanju onih nužnih stvari za kontrolu i mjerenje šećera u krvi. Život dijabetičara je jako težak, jer je prvenstveno potrebna zdrava prehrana, a lijekovi su također skupi, što predstavlja značajan trošak za dijabetičare. Kroz Udrugu dobivam dosta lijekova, ali najskuplje su trakice, koje mogu koštati i do 50 KM po pakiranju, a nužne su svakom dijabetičaru, osobito inzulinskim ovisnicima koji šećer u krvi mjere više puta dnevno", rekao je za naš portal Mirko Lučić.
Ono što brojna udruženja dijabetičara ponavljaju svake godine, a posebno na današnji dan, jest važnost redovitih kontrola i prevencije ovog oboljenja, kao i disciplina kod oboljelih. Problem predstavlja i veliki broj onih za koje se pretpostavlja da su skloni dijabetesu ili su već oboljeli, a da to još nisu potvrdili. Zabrinjavajući su i podaci o sve većem broju mladih oboljelih od dijabetesa, pa se apelira na ovu populaciju da obrate pozornost na aktivnost i prehranu. Trebinjska udruga uputit će inicijativu školama i roditeljima djece da redovito mjere šećer kod osnovnoškolaca i srednjoškolaca.
Vezani članci