SUĐENJE MLAĆI CIKOTIĆU Postojao popis za likvidaciju 'ekstremnog' dijela HVO-a

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Na suđenju za zločine počinjene na području Bugojna, svjedok Tužiteljstva Bosne i Hercegovine izjavio je da je Dževad Mlaćo bio glavni pregovarač na sastancima Armije Bosne i Hercegovine i Hrvatskog vijeća obrane te da ga smatra odgovornim za sve dobro i loše što se događalo u ovom gradu tijekom rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josip Ljubos izjavio je da je fratar. Posvjedočio je o sastancima iz 1993. godine između Armije BiH i Hrvatskog vijeća obrane (HVO) na kojima su, osim njega, sudjelovali i predstavnici Islamske zajednice.

“Tema sastanaka bila je spriječiti rat između Hrvata i muslimana. Već smo bili napadnuti od srpske vojske. Mlaćo je bio glavni pregovarač. Rekao je kako je rat između Hrvata i muslimana započeo u Prozoru i na još nekoliko mjesta, te što bismo mi bili iznimka“, ispričao je Ljubos, navodeći da se Mlaćo protivio pečatu Herceg-Bosne.

Prema njegovim riječima, rat u Bugojnu počeo je jedne subote i završio za deset dana, pobjedom Armije BiH, kada je HVO protjeran, a ratni zarobljenici i civili završili su u brojnim zatvorima. Ljubos je rekao da su on i odvjetnik Stjepan Vukadin dobili zadatak sastaviti popis Hrvata za pregovore, nakon čega su došli u zgradu Općine kod Mlaće na pregovore s promatračima.

“Znaš li ti mene, znaš li tko sam ja? Ja sam ovdje glavna vlast, ja sam ovdje država! Nema ovdje više Herceg-Bosne!“, ispričao je svjedok što je Mlaćo rekao promatračima na sastanku.

Na upit tužitelja Mladena Vukojičića o Josipu Škari, svjedok je rekao da je on prije rata bio nogometaš “Iskre“. Naveo je da je bio premlaćen u zgradi Gimnazije te da ga je njegova sestra kontaktirala pokušavajući ga spasiti. Svjedok je izjavio da su mu pripadnici Vojne policije rekli “da treba pitati Mlaću“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubos je ispričao da je zatvorenik Mihovil Strujić, zvan Mićo, bio zatvoren u podrumu salona namještaja, te da ga je pozvao i zamolio da ode do gospodarstvenika Huseina Smajića, vjerujući da ga može spasiti jer je u dobrim odnosima s Mlaćom, ali da nije uspio te da je on kasnije likvidiran.

Ljubos je rekao da je postojao “famozni Mlaćin popis za likvidaciju ekstremnog dijela HVO-a koji treba eliminirati“, navodeći da se to i dogodilo te da je za popis saznao kada je pronađen Mlaćin dnevnik, javlja Detektor.

Sabina Mehić, braniteljica optuženog Mlaće, pitala je svjedoka o sastanku s europskim promatračima u kolovozu 1993. godine. Svjedok je potvrdio da je na sastanku bio Peter House, kao i tužitelj Mesud Duvnjak zvani Meša.

Na pitanje Mehić sjeća li se da je Mlaćo rekao: “Ja sam jedina legalna vlast ovdje“ ili “Mi smo jedina legalna vlast ovdje“, svjedok je odgovorio da misli da je točna druga verzija, no kasnije je na dodatna ispitivanja tužitelja rekao da je točna prva verzija. Naveo je da je Mlaćo zamjerao promatračima što su preskočili njih kao legalnu vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjedok je na pitanja Mehić rekao da se ne sjeća sastanka Armije i HVO-a u travnju 1993. godine povodom zabrane izdavanja dozvola muslimanima za kretanje. Rekao je da je grupa zatvorenika, koja je bila ukrcana na kamione za Zenicu, vraćena u Bugojno zbog barikade te da smatra da njihovo premještanje nije dozvolio Mlaćo.

Mlaćo je, u svojstvu predsjednika Ratnog predsjedništva Bugojna, optužen sa Selmom Cikotićem, bivšim zapovjednikom Operativne grupe Zapad Armije BiH. Mlaći se stavlja na teret da je naredio ubojstva zarobljenika hrvatske nacionalnosti, a Cikotiću da nije spriječio ni kaznio podređene pripadnike Armije RBiH zbog kaznenih djela.

Zlatko Brnac ispričao je da je bio pripadnik Treće bojne HVO-a te da su se civili i vojska povukli 27. srpnja u Hotel “Kalin“. Rekao je da je odatle odveden u salon namještaja, zatim u osnovnu školu, a potom na stadion “Iskre“, odakle su ih vodili na kopanje rovova na linijama prema HVO-u i Vojsci Republike Srpske.

“Dođe vojnik, odvede nas pet, deset, petnaest... Sjećam se, bila je zima, palo je pola metra snijega. Spavali smo u nekim šatorima, nije se moglo ni sjesti“, rekao je svjedok, navodeći da su padale granate i da je dobio šećer.

Na pitanje tužitelja ispričao je kako je Peca Kovačević odveden sa stadiona, a Mića Dilber iz škole, navodeći da se nisu vratili.

Suđenje se nastavlja 24. prosinca.

Vezani članci