SUCI I TUŽITELJI TRAŽE NOVI ROK Pokušavaju izbjeći dati izvješća o imovini

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Udruženja sudaca i tužitelja traže od Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV) produljenje roka za dostavu izvještaja o imovini do veljače 2025. godine zbog proceduralnih razloga i straha od pogrešaka, o čemu će članovi glasati na sljedećoj sjednici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opunomoćenik svih udruženja sudaca i tužitelja u BiH, Nedim Ademović, u srijedu je, prvog dana sjednice VSTV-a, izjavio da suci i tužitelji traže produljenje roka za dva mjeseca te podsjetio da je Vijeće krajem srpnja usvojilo Uputstvo za popunjavanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužitelja i članova VSTV-a te donijelo zaključak da rok od 90 dana za dostavu početnog izvještaja počinje 1. listopada 2024.

Prema njegovim riječima, suci i tužitelji, koji su već bili na funkciji prije usvajanja ovih izmjena, moraju dostaviti izvještaje o imovini i interesima za 2023. godinu do 31. prosinca 2024.

"Zadiranje u ljudska prava"

"Smatramo da se akti Vijeća u ovom trenutku ne mogu primjenjivati sve do kraja veljače 2025. Ne govorim o kvaliteti Zakona o VSTV-u koji je propisao ovu obvezu, nego o podzakonskim aktima koje je ovo Vijeće donijelo", rekao je Ademović i zatražio produljenje roka do 28. veljače, javlja Detektor.

Dodao je da ne postoji zakonska osnova za primjenu odredbi iz Pravilnika jer je primjena izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u odgođena do veljače.

"Materijalne pravne obveze sudaca i tužitelja koje duboko zadiru u ljudska prava i slobode moraju imati puni legitimitet u standardima koji se primjenjuju", kazao je Ademović, navodeći da su narušena prava na privatnost i obiteljski život nositelja pravosudnih funkcija jer izvještaji o imovini i interesima uključuju i članove kućanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ademović je rekao da nitko od članova udruženja nema namjeru spriječiti reguliranje izvještavanja o imovini, ali imaju pravo reći da “obveza koja se nameće nema uporište u zakonu koji je u primjeni“.

"Naš zahtjev je da se ovi akti koje je donijelo Vijeće odgode dok se ne stvori zakonska osnova koja će biti u primjeni", rekao je Ademović.

Najavljeni pravni koraci

Član Vijeća Mustafa Šabić pitao je Ademovića koje će pravne korake poduzeti ukoliko VSTV ne usvoji zahtjev Udruženja, na što nije dobio odgovor zbog nepostojanja ovlaštenja klijenta da punomoćnik iznosi strategiju.

Davor Martinović, član Vijeća, rekao je da podržava ovakav zahtjev udruženja i ne smatra to pritiskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svi se boje, ne hoće li nešto prijaviti, nego da nešto ne preskoče jer imamo nove odredbe koje nisu poznate. Ja sam uvjeren da je ove ljude strah od greške. Nisam suglasan s konstatacijama u smislu zakonitosti i ustavnosti", rekao je Martinović.

Šef Odjela za vladavinu prava u Europskoj uniji u BiH Alfredo Strippoli rekao je da je transparentnost pravosudnog sustava ključna na putu BiH ka EU, što je naglašeno i u posljednjem izvještaju Europske komisije.

Na prijedlog predsjednika VSTV-a Halila Lagumdžije, usvojen je zaključak da će se u utorak, 12. studenog, održati sastanak članova Vijeća, Odjela za pravna pitanja i Stalne komisije za legislativu na kojem će se raspravljati o ovoj temi. Vijeće će o ovoj točki dnevnog reda glasati na sljedećoj sjednici krajem studenog.

Proces nedovoljno transparentan?

Parlamentarna skupština BiH je u srpnju u hitnom postupku usvojila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o VSTV-u BiH kojim sve osobe imenovane od 23. ožujka 2024. do 28. veljače 2025. mogu stupiti na funkciju, a provjera njihovih izvještaja o imovini i interesima izvršit će se nakon uspostave Odjela za provođenje postupka po izvještajima.

Točka dnevnog reda na kojoj je razmatrana informacija o sastanku Radne grupe za pripremu Nacrta zakona o VSTV-u ponovo je bila zatvorena za javnost.

Lagumdžija je u izjavi za medije kazao da smatra da je proces izrade Nacrta nedovoljno transparentan, ali da je Ministarstvo pravosuđa tražilo zatvaranje za javnost jer neki stavovi još uvijek nisu usuglašeni.

"Vijeće je ostalo pri svojim ranijim stavovima o spornim pitanjima. Dugo govorim da ovaj postupak nije dovoljno transparentan, ja sam to negdje u proljeće shvatio. Imamo svoj nacrt zakona i dobar dio posla je urađen", rekao je Lagumdžija.

Zahtjev Europske komisije

Rekao je da je razgovarao s predstavnicima Europske komisije koji su kazali da će od izvršne i zakonodavne vlasti tražiti usvajanje zakona do kraja tekuće godine.

"Usvajanje zakona znači da prođe i Parlament. Neformalno čujem da bi Europska komisija bila zadovoljna ako novi zakon bude usvojen na Vijeću ministara i upućen Parlamentu do nove godine", rekao je Lagumdžija.

Negativnim smatra to što će Prijedlog novog zakona iz Vijeća ministara prvo biti poslan u Parlamentarnu skupštinu, a tek onda na mišljenje Venecijanskoj komisiji.

Vezani članci