ŠTRAJK UPOZORENJA 'Situacija na Sveučilištu je alarmantna'
Jednosatnim štrajkom upozorenja Sindikat Sveučilišta u Mostaru ponovno je ukazao na poražavajuće niska primanja zaposlenika jedinog Sveučilišta na hrvatskom jeziku u BiH. Dragan Katić, predsjednik Sindikata Sveučilišta u Mostaru u izjavi za medije kazao je kako je situacija na Sveučilištu alarmantna, te s toga traže hitna rješnja.
''Od 2018. izvršena je pravna integracija Sveučilišta ali nije uspostavljen model pravične raspodjele sredstava te s toga imamo neujednačene osnovice za obračun plaća, pa tako na isto radno mjesto imamo razlike i do 50 posto u plaći. Drugi problem su izuzetno loš materijalni status pri čemu su plaće u prosjeku za po dva puta manje u odnosu na druga javna sveučilišta'', naveo je Katić.
Predsjednik Sindikata upozorio je i neriješeno pitanje sustavnog financiranje SUM-a iz proračuna, kao što imaju druga javna sveučilišta u BiH.
''Kao posljedica toga, najveći dio tereta financiranja Sveučilišta, od nekih 60 posto, prebačeno je na studente i njihove roditelje, što je nedopustivo i neodrživo. Ako gledamo neka druga javna sveučilišta, oni su studente u potpunosti oslobodili plaćanja školarina, tako da to neriješeno financiranje ima jako velik utjecaj na nas, a naravno i na studente koji kod nas studiraju'', dodao je.
Kao ilustraciju Katić je naveo primjer Županije Zapadnohercegovačke čiji proračun iznosi 150 milijuna maraka. U 2023. godinu iz te županije za financiranje SUM-a izdvojeno je 365.000 maraka, a po Katićevim riječima, oko 40 posto zaposlenika mostarskog sveučilišta dolazi iz te županije.
Osvrnuo se i na zadnji sastanak s rektorom Zoranom Tomićem.
''Točno je da je Uprava Sveučilišta podržala naše zahtjeve smatrajući ih razumnim ali nisu kazali kada će naši zahtjevi biti realizirani s toga nastavljamo našu borbu'', kazao je Katić.
Naveo je kako su informaciju o stanju na Sveučilištu poslali svim njezinim osnivačima čak i Vladi Hercegovačko neretvanske županije, iako ona nije osnivač, tražeći da se riješe nagomilani problemi.
Glavna tajnica Sindikata SUM-a Damirka Mihaljević istaknula je kako Sindikat traži isključivo afirmaciju i zaštitu materijalnog statusa, zaposlenika i sveučilišnih profesora.
''Ovo što mi radimo je jedan od načina sindikalne borbe kako bismo skrenuli pozornost na situaciju na Sveučilištu u Mostaru koja je, po meni, jako teška. Ono što tražimo i za što se zalažemo je afirmacija i zaštita materijalnog statusa, zaposlenika i sveučilišnih profesora'' kazala je Mihaljević.
Sindikat Sveučilišta u Mostaru istaknuo je da su poduzeli određene korake - obavijestili osnivače o stanju na Sveučilištu i započeli pregovore s Upravom Sveučilišta. Nakon što vide rezultate tih aktivnosti onuda će se odlućiti o daljnjim koracima.
Neuspjeli sastanak
Štrajk na Sveučilištu u Mostaru uslijedio je nakon neuspjelog dogovora između Sindikata Sveučilišta i rektora Zorana Tomića. Na prvom sastanku predstavnika Sindikata i Uprave nisu postignuti konkretni dogovori u vezi s glavnim zahtjevima Sindikata, koji uključuju povećanje plaća, isplatu naknada i ostvarenje drugih materijalnih prava.
Sindikat upozorava na obezvređivanje akademskog statusa, što smatraju poražavajućim za jedino sveučilište na hrvatskom jeziku u Bosni i Hercegovini i za cjelokupnu hrvatsku zajednicu u zemlji.
Rektorat Sveučilišta u Mostaru ranije je istaknuo kako ne podržava štrajk te ga opisuje kao "licemjeran i nepartnerski postupak". Iz ureda rektora Tomića naglašavaju da je Uprava Sveučilišta podržala sve zahtjeve Sindikata, smatrajući ih razumnima i potrebnima za rješavanje niskih plaća i nepovoljnog materijalnog položaja zaposlenika.
''Naglašavali smo kako je važno rješavati probleme, ali i očuvanje ugleda Sveučilišta u tom procesu. Sindikat ni jednom riječju nije spomenuo štrajk kao metode pritiska na rješavanje trenutnog stanja'', naveli su te dodali da Uprava SUM-a ''i bez sindikata nastavlja raditi na započetoj stabilizaciji financijske situacije i poboljšanju materijalne osnove zaposlenike i očuvanja akademskog digniteta''.
Zahtjev sindikata
Sindikat Sveučilišta u Mostaru ranije je pokrenuo inicijativu za izjednačavanje osnovica za obračun plaća svih zaposlenika, te njihovo povećanje na iznos koji se primjenjuje kod ostalih proračunskih korisnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ). Zahtjev sindikata uključuje početak primjene osnovice od 638,09 KM od 1. siječnja 2025. godine, iako je taj iznos već bio predviđen financijskim planom Sveučilišta za 2024. godinu koji nije proveden.
Uz osnovnu plaću, sindikat traži i isplatu jednokratne pomoći od 2.520 KM za sve zaposlenike, regres za 2024. godinu, te izjednačavanje naknada koje nisu dio plaće, kao što su otpremnine i troškovi pogreba, od početka 2025. godine. Ove zahtjeve prati činjenica da su plaće na Sveučilištu u Mostaru stagnirale od 2018. godine, dok je prosječna plaća u Federaciji BiH (FBiH) porasla za 53%.
Plaće na Sveučilištu
Plaće zaposlenika Sveučilišta u Mostaru su značajno niske u usporedbi s drugim sveučilištima u BiH.
Naime, početna plaća asistenta je ispod 900 KM (oko 460 eura). Neto plaća docenta iznosi od 1300 KM do 1400 KM (od 670 do 720 eura) što je danas na razini ili ispod prosječne plaće u Federaciji BiH. Neto plaća izvanrednog profesora iznosi od 1500 do 1600 KM (od 770 do 820 eura), a redovitog profesora od 1700 do 1800 KM (od 870 do 920 eura).
Vezani članci