Grupa građana Općine Posušje podnijela je kaznenu prijavu Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine protiv visokih dužnosnika Županije Zapadnohercegovačke, zbog sumnje u počinjenje niza kaznenih djela povezanih s nezakonitim raspolaganjem državnom imovinom i privatizacijom poduzeća Ukraskamen d.d. Posušje. Prijava je dostavljena i na uvid Uredu visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kaznena djela i optužbe
Prema prijavi, imenovani su osumnjičeni za zlouporabu ovlasti u gospodarskom poslovanju, obmanu kupca, krivotvorenje vrijednosnih papira, organizirani kriminal, te udruživanje radi počinjenja kaznenih djela. Šteta nastala za državu BiH i poduzeće Ukraskamen d.d. Posušje procjenjuje se na više od 50 milijuna KM.
Među prijavljenim osobama su:
Predrag Čović, predsjednik Vlade ŽZH
Dario Sesar, ministar gospodarstva ŽZH
Zvonimir Širić, ministar prostornog uređenja ŽZH
Ante Markić, direktor Agencije za privatizaciju ŽZH
Milan Penava, zamjenik direktora kantonalnog ureda Porezne uprave
Zdenka Jažo, predsjednica povjerenstva za nekretnine
Dijana Jurišić, katastar Posušje
Martina Kovač, upraviteljica državnog kapitala Ukraskamen d.d.
Ante Begić, načelnik Općine Posušje
Članovi Općinskog vijeća Općine Posušje
Navodi o zlouporabi
Građani tvrde da su prijavljene osobe djelovale kao dio organizirane kriminalne skupine, koja je kroz duže razdoblje provodila nezakonite radnje s ciljem preuzimanja imovine poduzeća Ukraskamen d.d. Posušje i državnog zemljišta u svrhu realizacije projekta izgradnje vjetroparka na lokalitetu Poklečani.
Optužbe uključuju:
Nezakonito imenovanje Martine Kovač kao osobe ovlaštene za zastupanje državnog kapitala u poduzeću Ukraskamen d.d., iako je društvo evidentirano kao privatni kapital.
Brisanje poduzeća Ukraskamen d.d. Posušje iz katastra i prijenos zemljišta u vlasništvo Županije Zapadnohercegovačke.
Manipulacije tijekom privatizacije poduzeća, uključujući lažno prikazivanje vlasništva nekretnina.
Korištenje imovine poduzeća od strane županijskih tijela bez naknade.
Politička i pravosudna represija
Prijava navodi kako su prijavljeni dužnosnici sustavno provodili političku i pravosudnu represiju nad poduzećem Ukraskamen d.d., uključujući pokretanje neutemeljenih tužbi, prisilne naplate i donošenje pristranih sudskih presuda.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Posebno se ističe uloga Milana Penave, koji je, kao bivši predsjednik upravnog odbora Ukraskamen d.d., ministar gospodarstva ŽZH i kasnije zamjenik direktora kantonalnog ureda Porezne uprave, donosio odluke koje su dovele do blokade poslovanja poduzeća i gomilanja poreznog duga.
Nezakonito raspolaganje zemljištem
U prijavi se tvrdi da je Vlada ŽZH, koristeći nezakonito imenovane osobe, provela postupak harmonizacije zemljišta, pri čemu su nekretnine u posjedu Ukraskamena d.d. prenesene na Županiju Zapadnohercegovačku i Općinu Posušje. Te su nekretnine zatim obuhvaćene koncesijom dodijeljenom JP Elektroprivreda HZ HB za izgradnju vjetroelektrane Poklečani.
Traže odgovornost
Grupa građana pozvala je Tužiteljstvo BiH da hitno istraži slučaj i sankcionira odgovorne osobe. Također, traže zaštitu imovine poduzeća Ukraskamen d.d. i poništenje nezakonitih radnji koje su dovele do štete za državu i privatne dioničare poduzeća.
"Ovo je presedan u kojem su politički interesi nadjačali zakon i pravdu. Očekujemo da nadležni organi djeluju kako bi zaštitili interese građana i pravnu sigurnost," stoji u izjavi podnositelja kaznene prijave.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Slučaj izaziva veliku pažnju javnosti zbog obuhvata optužbi i visokih pozicija prijavljenih osoba, a daljnji razvoj događaja pratit ćemo u nadolazećim danima.
Radni prostor bivšeg posuškog giganta 'Ukraskamena' koji se bavio eksploatacijom i preradom kamena već dugi niz godina nije u pogonu te se tek u tragovima može vidjeti radna atmosfera u…