SRAMOTNO POVEĆANJE Političarima 300, policiji 60 KM
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Ministarstva financija i trezora BiH, donio je Odluku o visini osnovice za obračun plaća za 2025. godinu. Osnovica će iznositi 631,5 KM u odnosu na 600 iz 2024. godine. Tako će primanja dužnosnika, političara, biti uvećana najmanje za 300 KM, što je povećanje njihove plaće u ovom mandatu oko 1.000 KM. Predstavnici reprezentativnih sindikata u Bosni i Hercegovini negoduju zbog ovakve odluke, jer za njih povećanje u prosjeku znači 50 do 90 KM, prenosi BHRT.
Osnovica za obračun plaća zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine, u narednoj godini bit će povećana sa sadašnjih 600 na 631,5 KM. I to na osnovu prosječne plaće iz prošle godine u iznosu od 1.263 marke, dok podaci Agencije za statistku BiH kažu da je prosječna plaća za rujan ove godine iznosila 1.382 marke. Planirano povećanje će se primjenjivati nakon usvajanja budžeta BiH za iduću godinu.
"Osnovica kaže da je to polovica prosječne plaće, što iznosi 630 KM, a to predstavlja ozbiljan trošak kada su u pitanju institucije BiH i na razini institucija BiH. To je negdje 52 milijuna KM. Više puta sam isticao da su troškovi bruto plaća na razini BiH dosta visoki", navodi ministar financija i trezora BiH Srđan Amidžić.
Troškovi su visoki, kao i plaće dužnosnika, kojima je još jedno povećanje dobrodošlo, ako uzmemo u obzir da im je povećanje osnovice od 2022. do 2025. donijelo i do 1.500 maraka. Samo s posljednjim inkasirat će najmanje 300 maraka. To je, s druge strane, nezamislivo za plaće državnih službenika, pripadnika Oružanih snaga BiH, policijskih službenika. Na odluku su prvi reagirali iz Sindikata SIPA-e.
"Ni ovo mizerno povećanje osnovice koje administrativnom osoblju u institucijama donosi povećanje od 50 KM neće obradovati zaposlene od 1. siječnja, s obzirom na to da proračun nije usvojen niti se zna kada će biti, a retroaktivne primjene nema. Reprezentativni sindikati su tražili da se utvrdi osnovica za obračun plaće za 2025. godinu u iznosu od 680 KM, što bi donekle otklonilo posljedice inflacije i barem dalo malo nade zaposlenima da netko u institucijama vodi računa. Međutim, ovakvom odlukom Vijeće ministara pokazalo je potpunu nebrigu i nerazumijevanje spram običnih ljudi", istaknuli su iz Sindikata SIPA-e.
Mišljenje s kolegama dijele i iz Sindikata Granične policije BiH. I oni traže povećanje osnovice na 680 maraka. Jer ova odluka donijet će im povećanje plaće od 60 do 90 maraka. Nacrt kolektivnog ugovora je, kažu, usklađen, ali ne i potpisan u Vijeću ministara BiH, a rok je 15. prosinca. Problema, kažu, ima i previše.
"Između ostalog, nepotpisivanje kolektivnog ugovora, loš socijalni dijalog, loše materijalno, financijsko stanje, katastrofalna infrastruktura, kao i granični prijelazi, gdje će naši upravni odbori donijeti odluku o terminu zakazivanja prosvjeda ispred PSBiH", naglašava Dragan Matović, predsjednik Sindikata Granične policije BiH.
Tako vladajući trebaju biti spremni i na moguće prosvjede policijskih službenika Granične policije BiH i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela. Iz redova oporbe podsjećaju da je Prijedlog zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, kojim bi se ograničio rast plaća, odbijen.
"Sad treba ovim malima, kojima je teško, podići plaću za 200 maraka, a ovim velikima dati 400, 500 ili 700 KM, to nije red, to je nepristojno. Predlagali smo izmjene, oni su ih odbili, predložit ćemo ponovo...", kaže predsjednik SDA Bakir Izetbegović.
I dok dočekamo da to postane stvarnost, ministri, parlamentarci, članovi Predsjedništva BiH i njihovi brojni savjetnici i dalje će uživati sve privilegije, pretplaćeni. A oni koji čuvaju granice BiH, pa i same političare, svoju stabilniju ekonomsku budućnost tražit će na ulicama.
Vezani članci