SpottedBrotnjo, Moli se Mostar, Livno… Što biste da je vaše dijete 'meta'
''Zamislite, ustanete se ujutro i netko vam napise da ste k***a ili p***r, i to čitaju i lajkaju tisuće ljudi uz kavu. Užas! Neka nam je svima Bog na pomoći'' riječi su čitateljice koja se obratila našem portalu kako bi ukazala na stranicu na jednoj od društvenih mreža. Tamo djeca osnovnih škola slobodno ostavljaju komentare o svojim prijateljima iz razreda ili iz ulice, pišu o poznanicima iz škole ili grada.
Osoba bliska našoj čitateljici bila je jedna od ''meta'' vršnjačkih komentara na jednoj od društvenih mreža 'zanimljivih' imena poput Moli se Mostar, SpottedBrotnjo, Moli se Livno, Široki…. Malo koje mjesto u BiH da nema neku sličnu stranicu na Instagramu ili TikToku gdje djeca uzrasta od 11 do 15 godina anonimno ostavljaju poruke i komentare, neki od njih idu toliko daleko da i izmišljaju stvari o svojim prijateljima i poznanicima.
Previše je onih koji su žrtve komentara
Psiholog Marko Romić, koji se u svom radu susretao sa žrtvama vršnjačkog nasilja na internetu, upozorava na rastući broj mladih koji postaju žrtve ovakvih komentara.
"Imao sam primjere i radio sam s nekima od njih. To izaziva nevjerojatno teške posljedice. Od stotinjak mladih koji prolaze neki oblik zlostavljanja na društvenim mrežama, njih 95 će proći bez većih posljedica, ali 4-5 bit će potpuno uništeno. Gube vjeru u sebe i ljude. Svijet za njih postaje neprijateljsko mjesto, a mnogi nažalost pomišljaju da život nema smisla," upozorava Romić.
Društvene mreže nažalost postala su mjesta gdje se danas mladi obračunavaju i zezaju.
Instagram, Tik-Tok ili Facebook - davno su postala mjesta s najviše ''hejta''. Kada uđete na jednu od njih i odete u komentare određenog sadržaja, nije moguće da ne pronađete bar dva – tri hejt komentara, koji su obično jako surovi i oštri.
Da naglasimo, riječ je o djeci od 11 do 15 godina.
Anonimno vrijeđanje nekoga s imenom i prezimenom
Romić smatra da je anonimno zlostavljanje, kada se nekoga vrijeđa imenom i prezimenom, krajnje bezobrazno, neprimjereno i opasno.
''Stariji znaju pronaći način kako da se nose s takvim starima, ali djeca i tinejdžeri, oni ne znaju i ne mogu. Tu zna biti stvarno gadnih situacija i teških posljedica, uključujući samoubojstva. Čudi me da nemamo još drastičnije slučajeve nego što smo imali'', naglasio je Romić.
Osim što takve stranice postoje i što ih prati velik broj maloljetne djece, skandalozno je to što takve komentare prate i lajkaju pojedini roditelji.
''Neki dan je o našoj djevojčici opet napisan jako ružan komentar. I tu objavu lajkala je majka jedne od djevojčica. Ta mlada žena na svom profilu ima sliku sebe koja u naručju drži bebu. Vidite li dokle stvari idu '', govori nam.
Romić smatra da je tragično to što i roditelji sudjeluju u ovakvom ponašanju.
"Što reći, ovo je strašno. Nažalost, u društvu imamo i onih koji su emotivno nezreli, bez obzira na to koliko godina imaju," ističe Romić, naglašavajući potrebu za većim redom u ovom području.
Gdje ide ova generacija?
Društvene mreže danas imaju veliki utjecaj na djecu i tinejdžere koji još nisu metalno i emotivno dovoljno zreli da upravlja s tim što se njima događa, i još je manje spremni i sposobni upravljati s onim što nije pod njihovom kontrolom.
Etiketiranja, ismijavanja, ponižavanja i izrugivanja vršnjaka bilo na društvenim mrežama ili ne, na neke ostavlja nesagledive posljedice. Nasilje je nasilje, gdje god da se odvija. Elektroničko ima puno lica, ali jedno je svima zajedničko – biti meta takvog ponašanja iznimno je bolno.
Iako za sve krivimo društvene mreže, možda bismo se trebali zapitati trebamo li pronaći krivca i u samom odgoju djece, kao i društvu općenito. Veliko pitanje koje zabrinjava jeste: gdje ide ova generacija?
Vezani članci