ŠPICA SEZONE U HNŽ Neum i Međugorje zadovoljno trljaju ruke i očekuju rekordnu zaradu
Turistička sezona u Neumu ove godine pokazuje odlične rezultate iako je ljetovanje u bosanskohercegovačkom biseru na Jadranu za ovu godinu skuplje za nekih 15 posto, kazao je Feni viši stručni suradnik Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanske županije Ramiz Bašić.
Dodaje pritom da su turistički radnici prezadovoljni predsezonom i trenutnom popunjenošću turističkih kapaciteta (95 posto). I za postsezonu se prave planovi.
Najviše domaćih gostiju
Glavnina neumskih gostiju dolazi iz BiH.
Jedan dio gostiju je iz Francuske, Njemačke, Austrije, Slovenije, Poljske, Češke, Slovačke, Srbije… Od ove godine povećan je i broj gostiju iz Hrvatske.
U Neumu se nadaju da će za ovu sezonu doći do brojki iz 2019. godine.
“Sigurno je da će biti preskočena u financijskom dijelu. Čeka se hoće li se to ostvariti i po broju dolazaka i broju noćenja”, ističe Bašić.
Odlične turističke rezultate bilježi i Međugorje, koje je samo na 42. godišnjicu Gospinih ukazanja posjetilo oko 50 tisuća hodočasnika iz svih krajeva svijeta.
“Naravno da to predstavlja i izuzetnu financijsku dobit za trgovce, ugostitelje, turističke radnike i gospodarstvenike u tom hercegovačkom kraju”, napominje viši stručni suradnik TZ HNŽ.
Cijene noćenja i usluga
Govoreći o poskupljenjima, odnosno za koliko su cijene usluga i noćenja u HNŽ veće u odnosu na lani, rekao je kako su one od 10 do 15 posto više zbog povećanja cijena ulaznih komponenata (troškovi goriva, energije i slično).
“Međutim, naše destinacije ostaju i dalje veoma cjenovno pristupačne i konkurentne. Naročito u odnosu na susjedne destinacije na hrvatskoj i crnogorskoj obali gdje su cijene pojedinih usluga i proizvoda kudikamo više”, ocjenjuje Bašić.
Upitan koliko jedna obitelj ove godine mora izdvojiti za ljetovanje u Neumu, Bašić odgovora kako su cijene smještaja i usluga veće za nekih 15 posto u odnosu na lani.
Prema nekim izjavama turističkih radnika iz Neuma, četveročlana obitelj dnevno trebala izdvojiti od 150 do 200 eura.
Naravno, taj iznos bitno ovisi o tome je li smještaj rezerviran u privatnim sobama, apartmanima ili pak u hotelima, gdje je najskuplje.
Špica sezone
Na pitanje koliko je u prvih šest mjeseci u HNŽ ostvareno dolazaka i noćenja, ističe kako zasad nemaju službene podatke i točne brojke.
Ipak, po svemu sudeći, može se reći da se uspješna ovogodišnja sezona nastavlja. Vjerojatno će ovo razdoblje biti za nekih 10-15 posto uspješnije od prošlogodišnjeg.
“Nalazimo se u srcu turističke sezone i nakon uspješne predsezone.
Uzimajući u obzir trenutna turistička kretanja u HNŽ, imamo razloga vjerovati da će sve naše destinacije ostvariti rezultate koji će biti uspješniji od prošlogodišnjih”, naveo je Bašić.
Rekao je i kako turizam u HNŽ u dosadašnjem dijelu godine ostvaruje pozitivne trendove u vidu rasta turističkog prometa.
“Špica sezone je tek počela. Pred nama su intenzivni dani tijekom kojih moramo zadržati kvalitetu usluge i zadovoljstvo gostiju. Samo tako možemo dugoročno graditi imidž županije, a u širem kontekstu Hercegovine, kao kvalitetne i održive turističke regije”, ustvrdio je Bašić.
Turistička zajednica HNŽ trenutno priprema nekoliko projekata za daljnje unapređenje turističkog sektora i diverzifikaciju turističke ponude u Županiji, a sve u okviru programa prekogranične suradnje Hrvatska-BiH-Crna Gora za razdoblje 2021-2027.godine.
Turistička zajednica će aplicirati s projektima koji se najviše odnose na rekonstrukciju i valorizaciju kulturno-povijesnog nasljeđa u HNŽ i njegovu promociju.
Vezani članci