Slučaj Jozo Leutar: Tužiteljstvo BiH ignorira ministra Čolaka
... na njemu se pod strogim nadzorom i uz veo tajne ipak radi, no kako stvari stoje, proces je izvan dometa i najmoćnijih političkih predstavnika Hrvata u institucijama BiH.
Da je to tako, svjedoči i dokument koji je državni ministar pravosuđa Bariša Čolak uputio izaslanici u Domu naroda Borjani Krišto temeljenjem njezina upita o istrazi u slučajevima ubojstava Leutara, Vlade Šantića i Joze Kafadara, a u kojem je Čolak priznao kako od Tužiteljstva BiH ne uspijeva dobiti informacije vezane uz ove slučajeve. Dnevni list je u posjedu ovog dokumenta u kojem je Čolak zbirno naveo što je sve dobio od institucija poput federalnog MUP-a, SIPA-e i federalnog Tužiteljstva, no da se oko slučaja "Leutar", koji je u nadležnosti Tužiteljstva BiH, stvorila mreža tajnosti, svjedoči upravo Čolakov komentar na kraju dopisa.
On, naime, jasno kaže kako je zbog kompletiranja odgovora na izaslaničko pitanje Borjane Krišto Ministarstvo pravosuđa od Tužiteljstva BiH zatražilo eventualna postupanja u vezi s počinjenim kaznenim djelima, ali i "nakon naše urgencije informacija nije dostavljena". Ipak, dio informacija Čolak je uspio dobiti od federalnog MUP-a, kao i federalnog Tužiteljstva, a iz njihovog sadržaja je vidljivo da se 15 godina nakon ubojstva doministra Leutara na predmetu intenzivno radi.
Oznaka ‘povjerljivo'
Nakon debakla s optužnicom protiv sedam Hrvata i procesa koji je neslavno završio, slažu se odvjetnici, kao farsa kojoj je bio cilj ubojstvo Leutara na brzinu prepisati međuhrvatskom obračunu, stvari su se prenijele s nadležnosti Federacije na državu, a time se povećale šanse da će ovaj put istraga ići u pravom smjeru.
Naime, u odgovoru federalnog Tužiteljstva jasno je kako je zaključak sastanka predstavnika državnog Tužiteljstva i Tužiteljstva Sarajevske županije iz 2011. da se svi spisi predmeta koji se odnose na ubojstvo Joze Leutara prebace
Tužiteljstvu BiH zbog razmatranja slučaja
Iz federalnog MUP-a Čolaku su dostavili informaciju u kojoj se otkriva kako istražne radnje u vezi s ovim ubojstvom provodi Božo Mihajlović, tužitelj Tužiteljstva BiH, i sve se aktivnosti provode pod oznakom "povjerljivo".
- Pod istom oznakom, sva raspoloživa saznanja u vezi s predmetom, a koja su prikupljena od službenika Federalne uprave policije, dostavljena su postupajućem tužitelju, ističe se u informaciji koju je federalni MUP dostavio ministru Bariši Čolaku.
Obitelj razočarana
Iz ostatka informacije do koje je došao Čolak uglavnom se iščitava kronologija dosadašnjih aktivnosti, uključujući i famozni sudski proces koji se pokazao promašajem, a nakon toga i ustupanje spisa.
U međuvremenu prilikom svakog obilježavanja godišnjice ubojstva Leutara mogu se čuti poruke članova njegove obitelji kako se već 15 godina bore s institucijama i pokušavaju srušiti kriminalnu "hobotnicu" koja sprječava istragu.
- Borimo se i nadamo se da će biti nekog pomaka te pozivam sve ljude koji nešto znaju da doprinesu otkrivanju istine jer nam neće biti bolje dok se ubojice ne zatvore, naglasio je prilikom posljednjeg obilježavanja godišnjice Ivica Leutar, sin pokojnog Joze. Sestra pokojnog Leutara Mara Jozić tijekom istog događaja kazala je novinarima da državne institucije ništa ne čine u rasvjetljavanju okolnosti ovog čina. I zaista, toliko godina nakon stravičnog ubojstva istraga i dalje tapka u mraku, a stvarni nalogodavci i izvršitelji zločina slobodno šeću.
Kebo traži odgovore
Jedan od političara koji već duže vrijeme poziva na ubrzanje istrage je i dopredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo koji je nedavno uručio dio dokumentacije koju su ustupili građani, a odnosi se na politička ubojstva u Federaciji BiH. Kebo je naglasio da su se u omotnici koja je ocijenjena kao "državna tajna" nalazili dokumenti, izjave i CD-ovi koji sadrže podatke o nalogodavcima ubojstava zamjenika direktora Agencije za istraživanje i dokumentaciju Nedžada Ugljena, zamjenika federalnog ministra unutarnjih poslova Joze Leutara i supruge generala Sefera Halilovića, a neki od njih i danas se bave politikom.
Atentat
Atentat na Jozu Leutara izvršen je 16. ožujka 1999. godine u 7.50 sati u sarajevskom naselju Ciglane, tako što je pod njegov službeni automobil podmetnuta eksplozivna naprava. Leutar je preminuo 12 dana kasnije u Kliničko-bolničkom centru u Sarajevu.
Dnevni list
Vezani članci