SKUPŠTINARI SE 'STISLI' Zapadnohercegovačka županija pokušava smanjiti naknade za obitelji sa troje i više djece

N. Bačić/Hercegovina.info
Vidi originalni članak

U četvrtak, 23. siječnja, zastupnici Skupštine Županije Zapadnohercegovačke (ŽZH) razmatrat će prijedlog Zakona o izmjeni Zakona o zaštiti obitelji s djecom, predloženog u skraćenom postupku. Prema predloženim izmjenama, naknada za obitelji s troje i više djece, koja trenutno iznosi 70 posto minimalne plaće u Federaciji BiH (oko 700 KM), bila bi smanjena na fiksni iznos od 500 KM.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj zakon, koji je ranije povezao visinu naknada s minimalnom plaćom kako bi obitelji bile zaštićene od inflacije, sada se mijenja zbog, kako navode iz Vlade ŽZH, “proračunskih ograničenja”.

Obrazloženje izmjena upućuje na povećanje minimalne plaće u Federaciji BiH s 619 KM na 1.000 KM od 1. siječnja 2025., što je prema procjenama rezultiralo dodatnim financijskim opterećenjem za županijski proračun.

Iako je proračun ŽZH za 2025. godinu veći za 13 milijuna KM u odnosu na prethodnu godinu, iz Vlade ističu kako bi zadržavanje naknada na razini od 70 posto minimalne plaće zahtijevalo dodatna sredstva od 4 milijuna KM, što, prema njihovim tvrdnjama, predstavlja “prevelik teret”.

Stoga je predloženo smanjenje naknada na 500 KM, odnosno na 50 posto minimalne plaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Izmjene zakona predložene su po skraćenom postupku, a zastupnici će o prijedlogu odlučivati na sjednici Skupštine.

Prijedlog izmjena izazvao je veliku pozornost javnosti i uglavnom negativne reakcije.

Dio javnosti i političkih aktera izražava zabrinutost da bi smanjenje naknada moglo negativno utjecati na obitelji koje ovise o ovim sredstvima, posebice u kontekstu inflacije i rastućih životnih troškova. Postavlja se i pitanje o usklađenosti takvih mjera s potrebom jačanja demografske politike u županiji koja se voli hvaliti pronatalitetnim politikama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon koji je ranije povezivao naknade s minimalnom plaćom bio je hvaljen kao stabilan model podrške obiteljima, a predložene izmjene stavljaju naglasak na potrebu “racionalizacije troškova”.

Kritičari ističu kako bi smanjenje naknada moglo poslati negativnu poruku obiteljima u ŽZH i otvoriti dodatne rasprave o prioritetima u županijskom proračunu u kojem novca definitvno ima, no pitanje je za koga.


Ishod glasanja o ovom prijedlogu zakona privukao je veliku pažnju i očekuje se da će poslati jasnu poruku o odnosu vlasti prema obiteljima s više djece i njihovim potrebama. Rezultati glasanja bit će zabilježeni i dostupni javnosti, a odluke zastupnika pratit će i mediji.

Vezani članci