SINDIKALISTI I VLADA HNŽ NA SUDU 'Štrajk se nastavlja. Postoje dva načina da se on prekine...'

Z. Kolobara, S. Šehović/Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Na Općinskom sudu u Mostaru održano je glavno ročište u slučaju tužbe Vlade HNŽ protiv Sindikata, odnosno legalnosti štrajka. Općinski sud je ranije na zahtjev tužitelja – Vlade HNŽ izrekao hitnu mjeru zabrane štrajka sindikata, ali je Županijski sud u Mostaru tu odluku u dva navrata poništio i vratio na ponovno odlučivanje na Općinski sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kao što znate, ovo je glavno ročište koje je bilo otkazano zbog dodatnih tužbenih zahtjeva. Nakon ispitivanja svjedoka ministra Velagića i iznošenja dokaza, tužitelji su tražili da se donese hitna presuda jer smo u štrajku i pošto su u pitanju djeca.

Sudac je odgovorio da će presudu donijeti u zakonskom roku, a to je do 30 dana. Prema tome, štrajk se nastavlja", kazali su za hercegovina.info iz Unije neovisnih sindikata.

Prekid štrajka na dva načina

"Štrajk se može prekinuti na dva načina. Prvi je da ga prekine sindikat koji ga je i pokrenuo, sukladno odlukama svojih tijela ili da sud donese pravomoćnu presudu o nezakonitom štrajku. Mi ostajemo pri svim svojim zahtjevima.

Svaki put suđenje počne na taj način da sudac pita obje strane jesu li spremni za nagodbu. Prošli put je predsjednica Vlade rekla da nije spremna, a mi nismo. Ovaj put je rekla da je spremna, ali da ostaje stara ponuda koja je povećanje od 10 posto, dok mi tražimo povećanje od 15 posto", istaknuli su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritisak ombudsmana?

"To je pritisak više na roditelje, a onda roditelji mogu vršiti pritisak na nas. Naravno da će oni biti na strani djece, i mi smo na strani djece. Postoji pravo djelatnika na štrajk, postoji pravo djece na obrazovanje. Pravno pitanje je kada prestaje naše pravo na štrajk, a kada počinje njihovo pravo na obrazovanje da se ne bi ugrozila školska godina. Bilo je pitanje hoće li se nastava moći nadoknaditi? Ministar Velagić je pred Sudom rekao da hoće", istaknuo je jedan od predstavnika sindikata dodavši da ombudsmani imaju plaću od šest tisuća maraka. 

Sindikalisti su najavili žalbu Županijskom sudu ukoliko Općinski sud opet odbije njihove zahtjeve, odnosno usvoji žalbu Vlade HNŽ.

Vezani članci