SELIDBA Bosancima i Hercegovcima teško pada odlazak od roditelja
Prema podacima Eurostata, mladi u prosjeku napuštaju roditeljski dom u dobi od 26,3 godine, što je za 0,1 godinu manje nego prethodne godine.
Najviša prosječna starost u Europskoj uniji zabilježena je u susjednoj Hrvatskoj s 31,8 godina. Slijedi Slovačka s prosjekom od 31 godine, Grčka s 30,6, Španjolska s 30,4, dok Bugarska i Italija dijele prosjek od 30 godina, prenosi Avaz.
Napredak u Hrvatskoj
Unatoč visokim brojkama, Hrvatska je ostvarila određeni napredak u odnosu na prošlu godinu, kada je prosječna dob iznosila čak 33,4 godine.
Najniži prosjeci
Najniža prosječna dob napuštanja roditeljskog doma zabilježena je u Finskoj (21,4 godine), Švedskoj (21,8) i Estoniji (22,8).
Podaci za BiH i regiju
Mapa Eurostata obuhvatila je i neke zemlje izvan EU, uključujući Bosnu i Hercegovinu. U BiH prosječna dob napuštanja roditeljskog doma iznosi 29,2 godine, što je za nijansu više nego u Sloveniji, gdje je prosjek 29,1.
Zemlje s nižim stupnjem razvoja imaju tendenciju većeg prosjeka, s izuzetkom Italije, koja se također nalazi među vodećima. Kad je riječ o regiji, Crna Gora ima prosjek od 33,3 godine, Sjeverna Makedonija 32,1, a Srbija 31,5 godina. Uspoređujući te podatke, može se reći da BiH dobro kotira unutar regije.
Utjecaj kvalitete života
Očigledno je da su ovakve razlike povezane s kvalitetom života, ekonomskim pokazateljima te razinom zaposlenja u pojedinim zemljama.
Važno je napomenuti kako je ovo istraživanje temeljeno na anketiranju ljudi, a ne na službenim mjestima prebivališta. Mnogi mladi i dalje imaju prijavljeno prebivalište kod roditelja, iako žive negdje drugdje, što dodatno potvrđuje vjerodostojnost ovih podataka.
Vezani članci