SARAJEVO, BIHAĆ, KISELJAK, KREŠEVO Funkcije su zadržane, stanovnicima kako bude
Građani Bihaća, oni koji su glasali, povjerenje su dali aktualnom gradonačelniku Elvedinu Sediću, kandidatu Pokreta za modernu i aktivnu Krajinu (PoMAK). On je svoj prvi mandat započeo u veljači 2023. kada su održani prijevremeni izbori za gradonačelnika radi odlaska tadašnjeg čelnika Šuhreta Fazlića na poziciju zastupnika u Skupštini Unsko-sanskog kantona.
Bihać: Kako potrošiti proračun?
Po objavljivanju izbornih rezultata najviše je likovala SDA. Iako njihov kandidat Rusmir Musa nije uspio parirati Sediću, osvojili su jedan vijećnički mandat više u odnosu na prethodne izbore. To to se čini „Pirovom pobjedom“. SDA u gradskom vijeću ima 9 mandata koliko i PoMAK. Prevagu glasanju u Gradskom vijeću davat će SDP s četiri, NES s tri, NiP i SBiH s dva, te „Možemo bolje“ s jednim vijećnikom. Od pojedinačnih dobitnika mandata izdvajamo bivšeg premijera Unsko-sanskog kantona i čelnika Bihaća Hamdiju Lipovaču. Dugogodišnji SDP-ovac ovaj put bio je na listi Stranke za Bosnu i Hercegovinu, prenosi Mapa istraživačkih sadržaja.
Netom po objavi izbornih rezultata gradonačelnik Sedić najavio je rad na kapitalnim projektima u prometnoj infrastrukturi, odnosno povezivanje Bihaća s ostalim gradovima USK. Istina, to bi više trebao biti zadatak kantonalne vlasti, no stanovnicima ovog područja bit će svejedno tko će to realizirati, samo da konačno vide neki rezultat trošenja proračunskog novca. Ovogodišnji proračun Bihaća je oko 46 milijuna KM.
Bit će uvjetno zanimljivo pratiti hoće li veliki donator PoMAKa, firma „Behić-Sanny Boy“ to i ostati, a o sukobu interesa vezano za ovu firmu koja je usporedo dobivala poslove koje financira grad kojim rukovodi ova stranka, Žurnal je svojevremeno pisao.
Kiseljak: Nova prilika za stare prioritetne tvrtke
U Kiseljaku ništa novoga, barem kada je gradonačelničko ime u pitanju. HDZ-ov kadar Mladen Mišurić-Ramljak počinje šesti mandat. Njegovi suparnici Armin Halilović (SDA) i Anel Topalović (SDP – NiP – NS) nisu mogli parirati čak i da im zbroje glasove. HDZ ima gotovo polovinu od 31 mandata u vijeću, a nema sumnje da će glavnog partnera imati u SDA koja je osvojila 6 mjesta.
Izbori su, kao i u Fojnici, Konjicu i Kreševu, održani dva tjedna nakon službenog datuma, zbog poplava koje su pored Jablanice zadesile i ove općine.
„Zahvala svim Kiseljačankama i Kiseljačanima koji su iskoristili svoje demokratsko pravo, obavili građansku dužnost, pristupili biralištima – i danas izabrali vlast koja će znati odgovoriti svim njihovim potrebama“, izjavio je nakon objave izbornih rezultata gradonačelnik Mladen Mišurić-Ramljak.
Stotine kuća, desetine poslovnih objekata, poljoprivrednog zemljišta na području Kiseljaka oštećeno je uslijed poplava početkom listopada. Treba obnoviti i dio općinske infrastrukture. Za vjerovati je da tu priliku vide grupa privrednika bliska načelniku Mišuriću i Hrvatskoj demokratskoj zajednici, prije svih Perom Pecirepom, voditeljem kompanije Ceste Mostar u Kiseljaku, kao što je to bilo u prethodnom razdoblju.
Izdvojimo samo jednu od nekoliko kaznenih prijava protiv načelnika Mišurića o kojima je pisao Žurnal. U prijavi se navodi da je načelnik Općine Kiseljak “uspostavio ortačke veze” s firmama Bar-Floor i Ceste Company, te tako omogućio stjecanje novčanih sredstava. Dio prijava odnosi se na to da kompanija Ceste Company prilikom izvođenja radova povremeno koristi mašine kompanije Ceste Mostar, koja je većinski u državnom vlasništvu. Prijave su potkrijepljene i fotografijama. Ostale odnesene prijave odnosile se na javne nabavke za poslove izgradnje Doma zdravlja u Kiseljaku, izgradnju Zone sporta i rekreacije u Kiseljaku, kružnog toka, kršenje Zakona o javnim nabavkama, eksploataciju pijeska...
Ako je suditi po izbornim rezultatima, a znajući „ažurnost“ Tužiteljstva SBŽ, u Kiseljaku teško da može doći do promjena i u ovom segmentu.
Kreševo ostaje HDZ bastion
Uvjetno jedino iznenađenje u Kreševu bilo je to što je HDZ BiH ostvario jedan mandat manje u općinskom vijeću u odnosu na prošle izbore. No i tih devet od petnaest dovoljno je da ova stranka suvereno vlada ovom malom općinom. Za mandat u vijeću bilo je dovoljno izboriti se za 63 glasa koliko je dobio kandidat HDZ 1990. Pored ove stranke u vijeću će još biti tri vijećnika SDA te po jedan HSP-a i SDP-a.
Vedran Drmać (HDZ BiH) je uspio obnoviti mandat, a izdvajamo ga jer je kao vijećnik bio „dobitnik“ poslovnog prostora po simboličnoj cijeni, iako nije bilo potrebne suglasnosti Općinskog vijeća, no podrška tadašnjeg načelnika bila je dovoljna, baš kako je pisao nedavno Žurnal.
Navodimo prvo rezultate glasanja za Općinsko vijeće Kreševa, jer je načelnički mandat osvojio jedini kandidat na izbornoj listi, Boris Marić iz Hrvatske demokratske zajednice BiH. On je radio kao savjetnik u prethodna dva mandata izabranog načelnika Renata Pejaka, treba li reći, iz HDZ-a BiH. U prvim istupima nakon izbora Marić je najavio djelovanje ka sanaciji puteva, vodovodne i kanalizacijske strukture oštećenih uslijed poplave, naglasivši da će to teško biti bez pomoći viših razina vlasti.
Dva mandata njegovog prethodnika Pejaka karakteriziralo je nekoliko sumnjivih radnji povezanih s poslovanjem općine. Zaključili su to i federalni revizori u svom izvještaju o financijskoj reviziji Općine Kreševo za 2023 godinu. Detalji iz izvještaja podudaraju sa prethodnim pisanjima Žurnala o dešavanjima u ovoj općini.
Grad Sarajevo: Neizvjesni izbor gradonačelnika
Četiri sarajevske općine će dati vijećnike Gradskog vijeća Sarajeva, Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad, po sedam iz svake općine. Tih 28 će birati gradonačelnika Sarajeva, za promjenu ovoga puta javnim glasanjem.
Trenutačni omjer političkih snaga je u općinskim vijećima izjednačen, SDA-SbiH-DF na jednoj strani te stranke tzv. Trojke (SDP, NIP i Naša stranke) s druge strane i presudna bi mogla biti nacionalna struktura vijećnika. Statutom Grada Sarajeva oni koji se izjašnjavaju kao Bošnjaci, Srbi i Hrvati imaju po najmanje po šest mjesta, a vijećnici iz reda ostalih najmanje dva. Prema dosadašnjima analizama, to daje izvjesnu prednost strankama trojke, zbog nacionalne strukture njihovih kandidata na listama za općinska vijeća.
Već to nagovještava „rovovsku“ borbu za svaki glas, a ništa manje su neizvjesna i imena gradonačelničkih kandidata. Jedino je sigurno da to neće biti doskorašnja gradonačelnica Benjamina Karić. Ona je već dala ostavku na ovu funkciju i odlazi za načelnicu Općine Novo Sarajevo, pobijedivši kao kandidat njene matične stranke SDP-a.
Već i samo imenovanje vd gradonačelnika koji na posljednjoj sjednici nije izabran, dovoljno pokazuje koliko je svakoj stranci važno da na ovoj poziciji, zamišljenoj nekada kao više protokolarnoj, bude baš njen kadar. Do sada kao izvjestan kandidat figurira Faruk Kapidžić (SDA). Do prije nekoliko dana navođeno je i ime dosadašnjeg dogradonačelnika Samira Avdića (NIP), no on je ipak izabrao poziciju vijećnika u Općini Novo Sarajevo.
Podsjetimo, nakon prošlih lokalnih izbora kao „gotova stvar“ najavljeno je imenovanje Bogića Bogićevića za gradonačelnika Sarajeva. Nakon niza zakulisnih radnji i lobiranja koje se graniče s kaznenim djelom, Bogićević je izigran. Upravo te političke igre, razlog je što će ovogodišnje glasanje biti javno.
Kao do tada nepoznat kadar SDP-a Benjamina Karić je došla na čelo Grada Sarajeva. Najavljena kao gradonačelnica koja će se boriti za „prava i ravnopravnost svih građana“, na početku mandata dala je veliko obećanje - borba protiv korupcije i puna transparentnost u radu.
Žurnal će ubrzo otkriti kako se navike gradonačelnice Karić, barem kada je riječ o javnim nabavkama, u nekim aspektima ne razlikuju bitno od onih njenog prethodnika iz SDA, Abdulaha Skake.
Vezani članci