Izvještaj o reviziji financijskih izvještaja – mišljenje s rezervom. Izvještaj o reviziji usklađenosti – negativno mišljenje. Revizori Ureda za reviziju institucija u FBiH na ovaj način su ocijenili rad i poslovanje JP Autoceste FBiH za 2022. godinu, dok je njim upravljao bivši direktor Elmedin Voloder.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Već ovi podaci trebali bi upaliti alarme kod nadležnih tužiteljstava da, ako ništa drugo, provedu sveobuhvatnu istragu i provjere sve revizorske navode u kojima su izneseni brojni sumnjivi detalji iz poslovanja Autocesta FBiH, piše Žurnal.
Možda i najveću pažnju revizori su posvetili zaključenim ugovorima za izgradnju i nadzor dionica autoceste. Zaključili su kako su originalni ugovori adendumima više puta mijenjani, njima je produžavan rok izgradnje, te su troškovi izgradnje i nadzora povećani za oko 125 milijuna maraka!„Navedeno nije sukladno Zakonu o privrednim društvima, koji nalaže da nadležne osobe poslove obavljaju savjesno, s pažnjom dobrog privrednika i u razumnom uvjerenju da djeluju u najboljem interesu, kako bi Društvo zaštitili od negativnih ekonomskih posljedica“, ističu revizori.
Analizirani su ugovori zaključeni za šest dionica autoputa, čija je cijena izgradnje rasla, odnosno produžavan rok izgradnje, shodno zaključenim adendumima. Firma s kojom je zaključen najveći broj adenduma, u najvećoj vrijednosti, je sarajevski Euro-asfalt. U nekim slučajevima je ova firma bila dio konzorcija, a u nekim je sama odabrana za izvođača radova.
Konkretno, Euro-asfalt se kao izvođač radova pojavljuje na izgradnji pet (pod)dionica. Nerijetko su se, dakle, zaključivali i adendumi ugovora kojima je i(li) rasla cijena radova, i(li) produžavan rok izgradnje. Vrijednost adenduma ugovora u čijoj je realizaciji sudjelovao Euro-asfalt – bilo sam, bilo sklopu konzorcija – iznosi oko 103 milijuna maraka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dok su na ovaj način praktično izlazili ususret firmama, Voloder i suradnici su istovremeno propustili zaštititi interese Autocesta FBiH nepokretanjem procedura naplate ugovorne kazne.
„Samo na uzorku odabranih šest dionica ukupna povećanja putem adenduma za izgradnju i nadzor iznose 64.490.564 EUR. Društvo ne pokreće procedure naplate ugovorne kazne kao instrument osiguranja urednog ispunjenja ugovornih obaveza zbog kašnjenja završetka radova ukoliko su se stvorili uvjeti, već se prolongiraju rokovi za izgradnju“, navodi se u izvještaju.
Sporna zapošljavanja, vozilo od 700 000 maraka koje se ne koristi...
Nisu ovo jedine zamjerke revizora. Istaknuto je da su Autoceste FBiH platile skoro 900.000 KM takse zbog nepovučenih sredstava od EBRD-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
„S obzirom na to da kreditna sredstva nisu realizirana sukladno dinamici izgradnje predviđene Planom poslovanja i planom aktivnosti na izgradnji autocesta i brzih cesta za 2022. godinu, Društvu je obračunata taksa za nepovučena sredstva u iznosu od 898.859 KM za dva ugovora koja su potpisana sa EBRD-om. (…) Potrebno je prije potpisivanja ugovora s međunarodnim kreditorima okončati sve pripreme za gradnju dionice, kako bi se uskladila izgradnja s operativnošću i izbjegli troškovi takse na nepovučena sredstva“, navedeno je u izvještaju.
Kršili su Voloder i suradnici zakon i kada je riječ o zapošljavanju u Autocestama FBiH. Iako je prvobitnim planom bilo predviđeno zapošljavanje 48 radnika, rebalansom je taj broj povećan na 74. Izdvojimo da je kabinet uprave planirao zaposliti jednu osobu, da bi se taj broj kasnije povećao na čak osam.
„Planom zapošljavanja nisu precizirana radna mjesta koja se namjeravaju popuniti, već se planira samo ukupan broj izvršitelja za određeni sektor. Zapošljavanje radnika, kao što smo utvrdili u reviziji za 2020. godinu, i u 2022. godini se vršilo bez provođenja javnog oglašavanja. U Društvu je tijekom 2022. godine radni odnos zasnovan sa 59 zaposlenika. Prijem u radni odnos za 27 novozaposlenih nije izvršen sukladno Zakonu o radu, član 20. a), koji nalaže obavezno provođenje procedure javnog oglašavanja. Na ovaj način nije ispoštovana transparentnost kod zapošljavanja“, istakli su, između ostalog, federalni revizori.
Problematični su i ugovori o djelu na koje je potrošeno 70.060 KM. Posebno su revizori istakli angažman jednog lica s kojim je zaključen ugovor o djelu na period od jedne godine, uz mjesečnu neto naknadu u iznosu od 2.000 KM. S istom osobom ugovor je bio zaključen i nekoliko mjeseci 2021. godine, a revizori smatraju da nije dokazano da se osoba mogla angažirati na osnovu ovog ugovora.
„Potrebno je preispitati opravdanost angažmana osobe po osnovu ugovora o djelu, budući da Društvo u radnom odnosu ima zaposlenike kojima je u opisu posla praćenje i primjena zakonskih propisa“, jedan je od detalja koji ukazuje da se nije promjenila praksa iz prethodnih godina, o čemu je Žurnal pisao.
Bilo je riječi i o kupovini skupocjenih vozila/strojeva koja se nisu ni koristila. Konkretno, Autoceste FBiH su za redovno i zimsko održavanje na dionici Zvirovići-Bijača kupili višenamjensko vozilo Unimog koje su platili oko 700.000 KM. Međutim, to vozilo se ne koristi, ovaj dio autoceste održava mostarska firma HP Investing, a to je Autoceste FBiH u 2022. koštalo skoro 300.000 KM.
„S obzirom na to da Društvo posjeduje višenamjensko vozilo Unimog za održavanje autoceste, koje je nabavljeno s ciljem pritjecanja ekonomske koristi u Društvo, a koje se ne koristi za predviđenu namjenu, ne možemo potvrditi opravdanost izdvajanja sredstava za održavanje dionice Zvirovići – Bijača za koju je u 2022. godini utrošeno 282.663 KM. Sredstvo nabavljeno za održavanje ne koristi se već tri godine, a Društvo je za održavanje te dionice provelo nabavku i zaključilo okvirni sporazum za to razdoblje ukupne vrijednosti od 1.750.349 KM“, piše u izvještaju.
Revizori su ukazali i na sumnjive tenderske procedure, o čemu je portal PratimoTendere detaljnije pisao.
Posebno je problematizirano poslovanje s firmom BS Telecom Solutions, koju su mediji ranije povezivali s bivšim direktorom Elektroprivrede BiH Elvedinom Grabovicom i federalnim premijerom Nerminom Nikšićem, iako su te navode iz ove firme demantirali.
Ova firma već godinama posluje s Autocestama FBiH, a listom je riječ o milijunskim poslovima u vezi sa sustavom naplate cestarine, softverskog dijela sustava nadzora i slično. Međutim, utvrdit će revizori, u poslovanju se kršio Zakon o javnim nabavkama na način da su se neki ugovori primjenjivali retroaktivno.
„Uvidom u dokumentaciju i fakture dobavljača utvrdili smo da Društvo za usluge održavanja hardverskog dijela sustava naplate cestarine i održavanja softverskog dijela sustava nadzora i upravljanja prometom u ukupnom iznosu od 610.009 KM nije provelo postupak nabavke kako nalaže Zakon o javnim nabavkama, već je nakon provedenih postupaka ovih usluga retroaktivno primijenilo ugovor na ranije razdoblje“, istaknuto je u izvještaju.
Ovakav izvještaj bi mogao poslužiti kao odlična osnova za nadležna tužiteljstva da, barem, provedu ozbiljnu istragu. Međutim, dosadašnja praksa prema kojoj tužitelji praktički ignoriraju sva revizorska upozorenja, ne ulijeva nadu da će se to i dogoditi, jer je negativnih ocjena revizora bilo i prethodnih godina.
Ploče, do kojih bi se trebala pružiti autocesta kroz Hercegovinu čine se danas dalje nego ikad. Još uvijek nemamo izvođača na dionici Buna – Kvanj, gdje je prvi natječaj raspisan koncem…