PROGLAŠEN KRIVIM Samir Nukić dobio minimalnu kaznu za vrijeđanje stradale djece u Vitezu

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Sud Bosne i Hercegovine osudio je Samira Nukića na uvjetnu kaznu od tri mjeseca za izazivanje nacionalne mržnje zbog komentara koje je na Facebooku objavio o stradaloj djeci hrvatske nacionalnosti u Vitezu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nukiću je izrečena kazna od tri mjeseca zatvora koja se neće izvršiti ako u naredne tri godine ne učini novo kazneno djelo.

Proglašen je krivim da je 14. srpnja prošle godine, za vrijeme obilježavanja stradanja osmero djece hrvatske nacionalnosti u eksploziji granate na igralištu u Vitezu 1993. godine, na Facebooku upućivao psovke i izraze mržnje prema stradalima, prenosi Detektor.

“Sud je našao dokazanim da je, s obzirom na sadržaj komentara i povod u kojem su bili napisani, imajući u vidu tragičnu prošlost u BiH... da su objavljeni komentari bili pogodni da izazovu nacionalnu mržnju između Hrvata i Bošnjaka kao konstitutivnih naroda”, kazala je u obrazloženju sutkinja Biljana Ćuković.

Svjedok izgubio brata i sestru

Podsjetila je kako je jedan od svjedoka bio Ivan Garić, koji je prilikom eksplozije na igralištu izgubio brata i sestru.

“Ni sam optuženi nije sporio svoje objave, tvrdeći da je to učinio u afektu. Upravo suprotno dokazi potvrđuju”, kazala je Ćuković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je dodala, kada je jedan korisnik dobronamjerno sugerirao Nukiću da obriše svoj komentar, on je nastavio psovati i izražavati žaljenje što ih nije više pobijeno.

Sutkinja je obrazložila da je kod kaznenog djela “izazivanje rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti” dovoljno dokazati da su javno poduzete aktivnosti koje mogu izazvati mržnju.

Minimalna kazna

Za kazneno djelo za koje je Nukić optužen, propisana je kazna od tri mjeseca do tri godine zatvora. Ćuković je navela da optuženi ranije nije bio osuđivan.

“Sud cijeni da će kazna utjecati na optuženog da se kloni govora mržnje i da će utjecati i na druge”, kazala je sutkinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na izrečenu presudu dozvoljena je žalba Apelacijskom odjeljenju Suda BiH.

Vezani članci