PRIČA O LIVANJSKOM SIRU Kako je simbol tradicije i kvalitete došao od pašnjaka do svjetskih priznanja
Livanjski sir, simbol tradicije i kvalitete, nosi priču koja počinje još u 19. stoljeću. U doba Austro-Ugarske Monarhije, ovaj kraj prepoznat je kao idealan za razvoj stočarstva i poljoprivrede.
Upravo tada, doseljenici iz Austrije, Švicarske i Francuske donijeli su svoje znanje o proizvodnji sira u Livno.
Poljoprivredna stanica osnovana u to vrijeme postala je mjesto gdje je Cyprian Jaillet agronom iz Francuske, napravio recepturu za prvi Livanjski sir.
Danas je Mljekara Livno čuvar te tradicije, koja se s generacije na generaciju prenosi već više od jednog stoljeća.
„Unikatnost livanjskog sira odraz je izuzetne kvalitete korištenog mlijeka, proizvedenog u livanjskom kraju gdje se spajaju mediteranska i kontinentalna klima. U ovom prepoznatljivom ambijentu, sa svojim planinskim pašnjacima i kraškim poljima, bogata vegetacija i lokalno aromatično bilje daju svoj pečat u specifičnom okusu sira“, kaže Želimir Čamber, izvršni direktor Mljekare Livno za Hercegovina.info.
Proces proizvodnje: Spoj tradicije i suvremenih standarda
Godine 1933. u Livnu i okolici djelovalo je više od 20 sirana, među kojima su se posebno isticale sirane Banovinske stočne stanice (ranije Zemaljske stanice) u Livnu i na planini Cincar. Ove sirane prve su započele proizvodnju sira.
Prema procjenama, ukupna godišnja proizvodnja „Livanjskog sira“ u tom razdoblju iznosila je između 20 i 30 vagona. Sir je najviše plasiran na tržište Splita, a ubrzo se počeo izvoziti i u Belgiju, Francusku te Južnu Ameriku.
Livnjaci su uspjeli spojiti tradicionalne metode i suvremene standarde proizvodnje.
"Iako koristimo napredne tehnologije kako bismo osigurali sigurnost i kvalitetu hrane, srž proizvodnje ostaje ista kao nekada – od izbora mlijeka do zrenja sira," objašnjava Čamber.
Sir se proizvodi isključivo od domaćeg mlijeka, prikupljenog od oko 200 kooperanata iz livanjskog kraja i okolnih mjesta, te jedan manji dio iz ostatka BiH. Ovaj proces ne samo da podržava lokalnu zajednicu, već osigurava i vrhunsku kvalitetu sirovine.
Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla: Jamac autentičnosti
Livanjski sir odnedavno je dobio zaštitu zemljopisnog podrijetla na razini EU.
Kroz postupak dobivanja oznake zemljopisnog podrijetla definirane se sve ključne značajke proizvoda na koji se zaštita primjenjuje.
Od porijekla i kvalitete sirovine, tehnologije, lokacije proizvodnje, sustava kontrole proizvodnje pa sve do svojstava finalnog proizvoda. „Tako smo zaštitili proizvodnju Livanjskog sira u originalnom obliku te doprinijeli stvaranju identiteta i prepoznatljivosti proizvoda na domaćem i međunarodnom tržištu“, dodaje Čamber za Hercegovina.info.
Svaki prodani Livanjski sir promidžba je Livna, grada po kojem nosi ime.
"Razvojem poslovanja rastu i mogućnosti za suradnju s lokalnim firmama, što dodatno doprinosi gospodarskom razvoju ovog kraja," istaknuo je Čamber.
Osim toga, Mljekara Livno trenutačno zapošljava 55 djelatnika, s tendencijom rasta u protekle četiri godine, što dodatno podržava lokalno gospodarstvo.
Nagrade i priznanja: Globalno priznanje kvalitete
Livanjski sir postao je prepoznatljiv i na svjetskoj razini. Mljekara Livno osvojila je čak devet medalja na prestižnom natjecanju World Cheese Awards te najviše ocjene na International Taste Institute u posljednje četiri godine.
Ova priznanja potvrđuju kvalitetu proizvoda i njegov status na međunarodnom tržištu.
Pogled u budućnost
"Budućnost Livanjskog sira vidim u kontinuiranom podizanju kvalitete proizvoda i poslovanja. Samo tako možemo osigurati dugoročnu održivost," zaključuje Čamber.
Uz spoj tradicije, lokalne predanosti i globalno prepoznate kvalitete, Livanjski sir ostaje ne samo vrhunski proizvod nego i ambasador kulturnog i prirodnog bogatstva Livanjskog kraja. Njegova priča nastavlja se kroz generacije, predstavljajući snažnu vezu između prošlosti i budućnosti te inspiraciju za daljnji razvoj lokalne zajednice i očuvanje autentičnih vrijednosti.
Vezani članci