Optužnica je obojicu teretila zbog zlouporabe položaja u vezi s dodjelom državnog zemljišta poduzeću 'Neretva energija' od 15 hektara za jednu marku, no sudsko vijeće kojim je presjedala Danijela Dalipagić-Rizvanović u Vidićevom slučaju nije pronašlo krivnju prema onome za što ga je teretila predmetna optužnica. Uz to, bivši čelnik Čapljine oslobođen je i plaćanja sudskih troškova koji idu na teret poračunskih korisnika.
Vidiću nije dokazano da je počinio djelo za koje ga se teretilo jer nije pribavljena protupravna imovinska korist, ali i to da postoji direktna posljedično-uzročna veza u slučaju.
Županijski Sud je naveo u obrazloženju presude da je Vidić, tada kao načelnik općine, prekršio ovlasti službe kojom je rukovodio, no ipak je Općinsko vijeće to koje je donijelo konačnu odluku o dodjeli spornog zemljišta za jednu marku.
Darko Šimović osuđen je na zatvorsku kaznu od godinu dana i šest mjeseci, s tim da je Sud donio i sigurnosnu mjeru zabrane obavljanja svih javnih funkcija na dvije godine u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti koje se financiraju javnim novcem potpuno ili djelomično.
Prema riječima sutkinje Dalipagić-Rizvanović, Šimović je odgovoran za postupke u kojima je bio ovlašten kao visoki službenik čapljinske gradske uprave. U obrazloženju se navodi da je dobro znao o kakvom procesu je riječ te da je unatoč tome dodijelio 15 hektara državnog zemljišta po cijeni od 1 KM za 10 MW solarnih elektrana fiktivnoj tvrtki koja u vrijeme natječaja nije postojala niti bila registrirana.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Presuda tereti Šimovića da je od početka bio involviran u predmetni proces jer je kao gradski službenik raspisao javni natječaj te da je postupao s umišljajem kako bi drugi protupravno pribavili materijalnu korist.
Šimović osim zatvorske kazne, treba platiti i 1.000 maraka sudskih troškova. Pomoćnik rukovoditelja Službe geodetskih i imovinsko-pravnih poslova tadašnje Općine Čapljina mogao je dobiti kaznu od pola godine do 5 godina zatvora za ovo djelo.
Tužiteljstvo i obrana imaju pravo na žalbu odluke županijskog Suda u Mostaru te će, u tom slučaju, o predmetu odlučivati Vrhovni sud u Sarajevu.
Na Županijskom sudu u Mostaru danas je glavnim pretresom započelo suđenje bivšem gradonačelniku Čapljine, Smiljanu Vidiću. Njegov predmet je, usput rečeno, jedini koji je prošle godine…
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tijek suđenja i ključni dokazi
Tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije, koje zastupa tužitelj Željko Rezo, u završnim riječima istaknulo je da su jasno dokazali krivnju optuženih kroz iskaze svjedoka, vještaka i materijalne dokaze. Ključni momenti suđenja uključivali su svjedočenja nekadašnjih oporbenih vijećnika, vještaka te analizu poslovanja tvrtke 'Neretva energija'.
Jedan od ključnih dokaza bila je činjenica da je gradsko zemljište prodano za 1 KM po kvadratnom metru, unatoč njegovoj tržišnoj vrijednosti od preko milijun KM. Osim toga, svjedok Natko Bitanga, tadašnji vijećnik u Općinskom vijeću Čapljine, naveo je kako mu je Vidić osobno dao kuvertu s novcem nakon njihovog susreta, uz poruku da ne „talasa previše“ oko ovog slučaja.
Suđenje Smiljanu Vidiću i Darki Šimoviću nastavljeno je danas na Županijskom sudu u Mostaru. U nastavku glavnog pretresa svjedočile su dvije osobe: Svjetlana Tomić, šefica zemlji&scaron…
Obrana: Optužnica nejasna i kontradiktorna
Obrana, predvođena odvjetnikom Draganom Barbarićem, tvrdila je da tužiteljstvo nije precizno definiralo krivnju optuženih te da je postupak vođen uz pravne nedosljednosti. Odvjetnik Barbarić istaknuo je kako je cijela procedura oko dodjele zemljišta provedena prema odlukama Općinskog vijeća Čapljine te da nije bilo umišljaja za pogodovanje investitoru.
Suđenje Smiljanu Vidiću i njegovom suradniku Darki Šimoviću nastavljeno je u petak 21. veljače završnim riječima na Županijskom sudu u Mostaru. Tužiteljstvo HNŽ koje zastupa Željko Rezo…