Rok velikom kineskom internetskom divu Temu da se izjasni o optužbama za kršenje prava potrošača u EU istekao je jučer, piše Dalmatinski portal. Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan je tijekom zasjedanja Europskog parlamenta u Strasbourgu rekla kako su brže i veće kazne jedini način da svi poštuju pravila.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
'Potrošačke organizacije iz čak 17 država EU su prijavile Europskoj komisiji internetsku trgovinu Temu. Propituje se sigurnost proizvoda, štetnost za zdravlje, pa čak i prodajni lanac u smislu prodaje ilegalnih proizvoda. Ako se ijedno od toga pokaže točnim, oni krše europske zakone. U međuvremenu, Temu i dalje prodaje, ljudi i dalje kupuju', rekla je Biljana Borzan tijekom plenarnog zasjedanja u Strasbourgu.
Europska komisija je tražila pojašnjenja o poslovanju i od Ali Expressa i Sheina. Većina građana EU kupuje odjeću i obuću te kozmetiku preko interneta, a čak 42 posto je naišlo na probleme. Prema novom europskom Zakonu o digitalnim uslugama, veliki internetski divovi su dužni brzo uklanjati sumnjive sadržaje sa svojih stranica. Borzan je ukazala kako takvi procesi ipak predugo traju.
'Prije nekoliko godina 18 potrošačkih organizacija je prijavilo TikTok europskim tijelima radi štetnog utjecaja na maloljetnike koji su 30 posto njihovih korisnika. Narušavanje mentalnog zdravlja, izazivanje ovisnosti, poticanje nezdravih navika i ponašanja kod djece - reklo bi se gorući problemi koji traže hitnu reakciju. Unatoč tome, promjene na platformi su minimalne', rekla je.
Ministarstvo unutarnjih poslova RS upozorilo je građane na pojavu lažne aplikacije pod imenom "Temu" na službenim prodavnicama aplikacija. Prevaranti koriste ovu aplikaciju kako bi prikupljali…
Samo kroz dobrovoljne mjere je u zadnjih šest mjeseci s interneta skinuto 60.000 oglasa za nesigurne proizvode. Borzan je zaključila kako Europska komisija mora imati veće ovlasti u nadzoru tržišta, a ne da se odgovornost stavlja na nacionalna tijela.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
'Dvije trećine građana Hrvatske nema povjerenja u tržišne inspekcije, a 89 posto smatra kako se multinacionalne kompanije vode isključivo profitom. Nacionalna tijela su preslaba da bi se uhvatila u koštac s takvim divovima. Europska komisija treba voditi takve sporove. Pokažimo građanima da nisu sami, da je udar na naše ljude udar i na naše najjače institucije i da ćemo im vratiti gdje ih najviše boli - po džepu!', rekla je Borzan