POVRAT PDV-a Nakon pandemije banke i mjenjačnice u BiH ukinule ovu uslugu i nikada je nisu vratile

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Građani Srbije, Hrvatske i Crne Gore koji su godinama dolazili u redovite nabavke u naše tržne centre zbog nižih cijena, od korone naovamo smanjili su količinu kupljene robe zbog onemogućenog ili otežanog povrata poreza na dodatu vrijednost (PDV), koji su banke i mjenjačnice ukinule za vrijeme pandemije i nikada ga više nisu uspostavile, piše Capital.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do pandemije su trgovci, posebno u pograničnim zonama, bilježili izuzetno visok promet, a o kolikim se ciframa radi, vidi se iz podataka Uprave za neizravno oporezivanje BiH. Oni pokazuju da su u godini prije korone (2019) strani državljani kupili 136 milijuna maraka robe koju su prenijeli preko granice u prtljagu, te da su zatražili blizu 20 milijuna maraka povrata PDV-a.

Za vrijeme pandemije, promet je značajno opao, pa samim tim i povrat PDV-a koji je bio ispod 10 milijuna maraka, a koji su zatražili preko kompanija koje rade u inozemstvu.

Tek od prošle godine, našim građanima postao je dostupan prvi operater koji pruža ovu uslugu i stranim i domaćim kupcima „Ushop Tax Free“, nakon što su banke i mjenjačnice bez obrazloženja okončale suradnju sa kompanijom „Global Blue“.

Prema informacijama iz UNO, tijekom prošle godine zabilježen je značajniji oporavak trgovanja pa su strani državljani u BiH „pazarili“ preko 81 milijun KM vrijednosti robe i zatražili 11,78 milijuna maraka povrata PDV-a.

“U BiH su najviše kupovali građani susjednih zemalja Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Najčešće se radi o robi široke potrošnje: osnovnim životnim namirnicama, stvarima za kućanstvo i tekstilnim proizvodima koju stranci kupuju u BiH i iznose izvan carinskog područja, te imaju pravo da zatraže povrat PDV-a”, objasnili su u UNO BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se ostvaruje pravo na povrat PDV-a

Strani državljani, koji ostvaruju pravo na povrat PDV-a su fizičke osobe koje robu kupljenu u BiH koju iznose u prtljagu i čija je vrijednost iznad 100 KM, s tim da tu ne ulaze gorivo, alkohol i duhanski proizvodi.

“U tijeku 2019. godine taj iznos je bio blizu 136 milijuna KM, a iznos zahtijevanog povrata PDV-a bilo je skoro 20 milijuna KM. Ovakvu statistiku prekida pandemija i u 2020. godini i 2021. godini kada se iznos zahtijevanog povrata PDV-a smanjuje ispod 10 milijuna maraka. U posljednje dvije godine dolazi do postupnog oporavka, iako će vjerojatno još trebati vremena da bi se vratili na razinu od prije pandemije”, rekao je Ratko Kovačević, glasnogovornik UNO BiH.

Podaci UNO BiH pokazuju da državljani Hrvatske i Srbije koji žive u pojasu blizu granice najčešće dolaze u BiH u kupnju robe koju iznose van carinskog područja BiH. Upravo uz granicu nalaze se i veliki marketi u kojima se ostvaruje i najveći broj kupnja uz zahtjev za povrat PDV-a stranim državljanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je na primjer, na graničnom prijelazu Orašje tijekom prošle godine podneseno čak 33.026 zahtjeva za povrat 1,5 milijuna maraka PDV-a, dok su na prijelazu Zupci bila samo dva.

“Prodavaonice u BiH kupcima stranim državljanima najčešće nude klasične obrasce za povrat PDV-a, i oni se uglavnom vraćaju u našu zemlju da ostvare povrat poreza. Međutim, neke prodavaonice u BiH nude i obrasce za povrat PDV-a za kupce koji se ne vraćaju, kao što su obrasci kompanije “Ushop Tax Free” koja je jedina registrirana u BiH za pružanje ove usluge. Tako strani državljani lakše ostvare povrat poreza. S druge strane građani BiH ranije su mogli izvršiti povrat PDV-a za robu kupljenu u inozemstvu u mjenjačnicama u BiH, a na osnovu obrazaca kompanija posrednika “Ushop Tax Free” i “Global Blue”, ali u zadnje vrijeme to je moguće jedino tako da naši građani dobiju povrat izravno na svoje račune koje naznače na obrascima prilikom kupnje robe”, objasnio je Kovačević.

Gotovo sve prodavaonice u susjednim zemljama, Srbiji i Hrvatskoj, kaže Kovačević, nude stranim državljanima i mogućnost povrata PDV-a putem posrednika, čime je njihov promet značajno uvećan.

„Iako je na tržištu BiH više od godinu dana prisutan posrednik u povratu PDV stranim državljanima kompanija “Ushop Tax Free”, još uvijek mnoge prodavaonice u našoj zemlji stranim kupcima ne nude ovu mogućnost”, kaže Kovačević.

Banka bez komentara

Ovu uslugu je ranije pružala Raiffeisen banka u BiH i kupci su se mogli sa obrascima za povrat poreza obratiti njima za povrat u gotovini.

“Usluga povrata poreza na robu kupljenu u inozemstvu nije dostupna u Raiffeisen banci od 31. 12. 2015. godine kada je prestao da važi ugovor između banke i kompanije “Global Blue”. Nismo u prilici komentirati ugovore s klijentima i partnerima banke”, kratko su nam odgovorili iz ove banke.

U kompaniji “Ushop Tax Free” kažu da se kupcima u prodavaonicama izdaje “tax free” obrazac koji moraju ovjeriti na carini na granici i njima poslani poštom. Kažu da kupci u prodavaonici dobiju pripremljenu kuvertu sa adresom koju samo trebaju predati u prvu poštu, a isplatu mogu očekivati na račune, kartice ili PayPal u roku od 30 dana.

Ravnatelj ove kompanije Dani Oreški kaže da se u BIH zahtjev za povrat PDV-a može se podnijeti i na dokumentu operatera kojeg je prodavač prije prodaje robe ovlastio za povrat PDV-a stranom državljaninu. Prodavač može da se odluči na koji način će kupcu stranom državljaninu omogućiti povrat PDV-a za kupljenu robu. To može biti korištenjem klasičnog PDV-SL2 obrasca ili na dokumentu operatera koji sadrži sve njegove elemente.

“Naša kompanija je ovlašteni operater koji posluje u mnogim zemljama, a u BiH smo od prošle godine. U BIH neke banke i mjenjačnice ranije su pružale uslugu povrata PDV-a u gotovini u ime stranih operatera. Po izbijanju panedmije koja je značajno smanjila obim putovanja, pa tako i kupnje, prestao je i njihov interes da povrat isplaćuju u gotovini. Također, kupci više žele povrat na njihove bankovne kartice, bankovne račune i PayPal račune”, rekao je Oreški za Capital.

Kaže da građani BiH koji obave kupnju inozemstvu mogu preko njih vratiti PDV, kao što to rade turisti koji kupuju kod nas kod prodavača koje pokrivaju ugovori o “tax free” usluzi.

Kako izgleda postupak za povrat PDV-a?

U UNO BiH kažu da strani državljanin PDV mogu vratiti podnošenjem zahtjeva koji popunjava i ovjerava prodavač, a koji će pokazati carinskoj službi na granici uz račun za kupljenu robu čija vrijednost mora biti viša od 100 maraka. Račun za kupnju robe ne smije biti stariji od tri mjeseca.

“Strani državljani koji kupuju u BiH najčešće kod trgovaca zatraže obrazac, jer tako povrat PDV-a mogu ostvariti prilikom sljedećeg dolaska u istu prodavaonicu, a to mora biti u roku od tri mjeseca od dana izdavanja računa. Međutim, ako se strani državljani u tom periodu ne planiraju vratiti u BiH povrat PDV-a može se zatražiti na obrascu kompanije – posrednika za povrat PDV-a u BiH “U Shop Tax Free”, rekli su u UNO BiH.

Vezani članci