POLJULJANO POVJERENJE U PRAVOSUĐE 'Smatra se kako su većina tužitelja i sudaca politički podobne i namještene ličnosti'

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Nezavisnost i nepristranost su kamen temeljac na kojem se gradi efikasno pravosuđe, a uzrok poljuljanosti povjerenja javnosti je neprocesuiranje kaznenih djela korupcije i visoke korupcije, rečeno je tijekom Regionalne konferencije institucija za edukaciju u pravosuđu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj konferencije na kojoj je jedan od panelista bio i izvršni direktor Balkanske istraživačke mreže u Bosni i Hercegovini Denis Džidić je stvaranje platforme za razmjenu iskustava i ideja među predstavnicima Akademija ili Centara za obuku sudaca i tužitelja iz regije, Akademije za europsko pravo, Europske pravosudne trening mreže, kao i predstavnika pravosuđa u BiH, prenosi Detektor.

Konferencija, u organizaciji Centra za edukaciju sudaca i tužitelja u Federaciji (CEST FBiH) i Centra za Edukaciju sudaca i javnih tužitelja Republike Srpske (CEST RS), također ima za cilj istražiti aktualne teme i izazove u oblasti borbe protiv korupcije, organiziranog kriminala, suradnje tužiteljstva i agencija za provedbu zakona te borbe protiv rodno zasnovanog nasilja.

Arben Murtezić, direktor CEST-a FBiH, skrenuo je pažnju i na to kako se u javnosti smatra da su većina sudaca i tužitelja politički podobne i namještene ličnosti, no da to ipak nije istina i to su uglavnom profesionalci koji s najvećom odgovornošću i nepristrano obavljaju svoj posao.

"U SAD-u gotovo 50 posto svih edukacija za suce i tužitelje otpada upravo na etičke principe, a ovo su svakako dva najvažnija. Bilo što što se tiče pravosuđa, tumačenja zakona, svega onoga što smatramo esnafskim, zanatskim, ništa ne vrijedi bez čvrstih temelja, čvrstog oslonca na nezavisnost i nepristranost u pravosuđu“, naveo je Murtezić tijekom konferencije održane uz podršku Velepšoslanstva Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

Tomislav Čavić, direktor CEST-a RS-a je pojasnio da je tema nepristranosti i nezavisnosti pravosuđa uvijek aktualna, pogotovo u bosanskohercegovačkom društvu, zbog toga što je povjerenje javnosti poljuljano kada je u pitanju nezavisnost pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uzrok tome je najvjerojatnije neprocesuiranje kaznenih djela korupcije, odnosno visoke korupcije, zbog čega je opći stav da je pravosuđe u raljama politike. Garancija nezavisnosti pravosuđa je prije svega integritet pravosuđa, koji se mora unaprijediti, kao i procesuiranje kaznenih djela visoke korupcije i organiziranog kriminala jer to su prioriteti da bi BiH ušla u Europsku uniju“, poručio je Čavić.

Tijekom konferencije je otvoreno niz tema i pitanja koja se bave problematikom uspostavljanja nezavisnosti i nepristrasnosti u pravosudnim institucijama.

Jean-Philippe Rageade, direktor Akademije europskog prava, poručio je kako je konferencija vrlo značajan događaj, a da su teme poput nezavisnosti, integriteta i nepristranosti pravosuđa ključne.

“Ova tema nije specifična samo za regiju, ovo je tema o kojoj se na redovnoj razini razgovara u svim zemljama članicama EU, tako da mi je jako dobar znak da se o ovoj temi razgovara i u regiji. Svjestan sam činjenice da situacija u BiH nekada nosi više izazova nego u drugim zemljama. Moja institucija je ponudila svoju podršku u smislu obuke i prenošenja znanja, da bi se mogli nositi s takvim izazovima. Nadam da će se BiH ubrzo pridružiti našoj akademiji.“, izjavio je on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ingrid Derveaux, Generalna tajnica Europske pravosudne mreže je navela da su nezavisnost i nepristranost pravosuđa kamen temeljac na kojem se gradi efikasno pravosuđe.

“Institucije koje se bave obukom sudaca i tužitelja su ključne da bi pomogle u tom naporu. Naša mreža okuplja sve institucije koje se bave obukom sudaca i tužitelja u EU, ali okupljamo i članove van EU. Pošto je ovo stalni izazov svima nama u Europi, mi se s tim izazovom moramo nositi zajedno, tako što dijelimo znanje, organiziramo obuke i na taj način omogućavamo nezavisnost i nepristranost, odnosno podržavamo vladavinu zakona.“, zaključila je Derveaux.

Vezani članci