POLITIČKI SKANDALI BEZ POSLJEDICA Ministri i načelnici u BiH ne gube fotelje ni nakon uhićenja

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Sjećate li se da je u bližoj prošlosti neki ministar u BiH izgubio fotelju nakon što se našao u središtu afere? Ne, jer se nije ni dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, u Hrvatskoj je ekspresno smijenjen ministar zdravstva Vili Beroš, koji je uhićen u petak. U petak je uhićen i Bojan Bošnjak, ministar u Vladi Kantona Sarajevo (KS), koja je priopćila da vjeruje u njegovu "čast i nevinost".

Ali, zašto bi se takvom stavu Vlade KS, uopće, itko čudio, kada su građani Ibri Berilu, dok je bio u pritvoru, dali 1.441 glas, a njegovu protukandidatu Bajri Lindovu 401, pa je tako pritvorenik osvojio još jedan, šesti po redu mandat na čelu općine Trnovo?

Iz tog slučaja, kao i činjenice da, nakon svakog skandala na političkoj sceni, izostane snažan bunt javnosti, proizlazi legitimno pitanje - zaslužuju li građani uopće bolje političare, pišu Nezavisne.

Političari koriste opću letargiju

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da naši političari koriste opću letargiju, odnosno nezainteresiranost većeg dijela javnosti za ono što se događa oko njih, a pogotovo za ono što dužnosnici rade.

"Ta bahatost dužnosnika i pojedinih političara, rekla bih, svakim danom raste, iz prostog razloga što vide da oni zapravo nikome ni za što ne moraju odgovarati. Znači, mi ne poznajemo, kao društvo, kao država, kao sustav, niti jedan oblik odgovornosti", rekla je Topić za "Nezavisne novine".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe da kod nas, zapravo, ne postoji ni pravna, niti politička odgovornost.

"Oni mogu unedogled biti korumpirani, baviti se organiziranim kriminalnim radnjama i sve to jednostavno prolazi u ovom društvu bez ikakvih posljedica. I na kraju se ozbiljno zapitam kakva je to greška u kodu, u glavama građana, kada su bili u stanju da tijekom proteklih izbora glasaju za ljude koji su se kandidirali za gradonačelničke funkcije i cijelu kampanju proveli u istražnom zatvoru. I tu se priča završava", poručuje Topić.

Govoreći o slučaju ministra Bošnjaka, politologinja Nikolina Lozo ističe da vidimo kako stranački šefovi, ali i institucije, odmah staju u obranu kadrova.

"Smatram da ovo nije dobra poruka građanima jer znamo da ovakva uhićenja imaju temelja", poručuje Lozo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građanima je, smatra ona, na ovaj način poručeno da institucije štite leđa dužnosnicima koji su osumnjičeni da su radili suprotno slovu zakona.

"Svjedoci smo da pravosuđe ne reagira na afere i slučajeve koji se odnose na visoku korupciju, dok na dosta blaže prekršaje ekspresno reagira. Naravno, zakon treba primjenjivati na sve jednako, ali treba postojati i red, tj. što su prioriteti", kaže Lozo u izjavi za "Nezavisne novine".

'Pa ni ovi drugi nisu ništa bolji'

Novinarka Snježana Karić pita "što očekivati od društva u kojem se ne cijeni znanje i kvalitetu već poltronstvo, kritičko mišljenje se smatra izdajom 'naroda' ili 'Republike', a uski partijski i klijentelistički interesi stavljaju iznad općih interesa društva i temeljnih moralnih principa". Kod nas je, dodaje Karić, politika postala kaljuža u kojoj prevladavaju primitivizam i osionost.

"Zašto je to tako? Gotovo nitko od onih koji su na vlasti već skoro dva desetljeća nije odgovarao ni kazneno, ni moralno, a ni politički, ni za jedan propust. Oni su i dalje aktivni na političkoj sceni i obavljaju značajne javne i političke funkcije, bez straha od bilo kakvih sankcija. Jedino je bitno da budu lojalni, ne narodu, ne entitetu ili državi, već stranci", navodi Karić.

Imamo, dodaje, brojne primjere javnih poduzeća koja posluju s gubitkom, a direktori se ne smjenjuju već se nagrađuju ministarskim ili nekim drugim foteljama.

"Ne bih ja tu krivila samo političare, već društvo u cjelini. Građani imaju mogućnost kazniti takve političare na izborima, ali to ne čine već kažu 'pa ni ovi drugi nisu ništa bolji'. I tako se vrtimo u začaranom krugu iz kojeg ćemo teško izaći", kaže Karić za "Nezavisne novine".

Novinarka Rubina Čengić kaže da, prije svega, treba cijeniti pretpostavku nevinosti, a sve drugo je pitanje osobne odgovornosti i interesa pojedinca ili grupe kojoj pripada osoba pod sumnjom.

"Tko se sjeća Sulejmana Tihića - on je govorio da potvrđena optužnica povlači isključenje iz stranke i to bi trebao biti princip za stranke, a sve drugo bi moglo biti pitanje osobne odgovornosti, no kod nas u BiH na javnoj sceni toga nema", kaže Čengić za "Nezavisne novine".

Ministar Bojan Bošnjak u međuvremenu je pritvoren, a Tužiteljstvo KS ga sumnjiči da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strateškoj procjeni utjecaja na okoliš kojim je htio, zapravo, legalizirati nezakonite projekte gradnje na Bjelašnici osumnjičenim Ibri Berilu i Nađi Milišić.

Premijer Nihad Uk ovlastio je tajnicu Ministarstva Vildanu Smajović da preuzme njegove dužnosti, ne spominjući smjenu ministra.

Za pojedine zastupnike sporno je što je tajnica Ministarstva bila tajnica i Ibri Berilu, te poručuju da je Uk barem trebao pokrenuti smjenu Bošnjaka.

Vezani članci