U četvrtak je u Hotelu Mostar održan Okrugli stol u sklopu inicijative "Pravo na pravnu pomoć – Mostar". Na događaju su sudjelovali predstavnici nadležnih ministarstava, Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), kao i članovi udruženja i organizacija koje zastupaju ranjive skupine. Glavna tema rasprave bila je funkcioniranje i unapređenje Zavoda za besplatnu pravnu pomoć u HNŽ-u, koji je već 10 godina u fazi implementacije, ali još uvijek nije zaživio.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Predsjednica i osnivačica Udruženja "Dignitet", Edisa Demić, istaknula je važnost unapređenja Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći: "Čuli smo brojne prijedloge, uključujući dodavanje kategorija poput djece i civilnih žrtava rata kako bi zakon bio pravedniji i inkluzivniji."
Pravo na besplatnu pravnu pomoć jedno je od osnovnih ljudskih prava, te podrazumijeva pravo svakog građanina na jednak pristup pravdi. Stanovnici županije Hercegovačko-neretvanske to pravo ni u 2024.…
Također, Demić je naglasila važnost što skorijeg imenovanja direktora Zavoda: "Postoji dobra volja da se ubrza proces imenovanja direktora i da se oformi tim koji će raditi u Zavodu. Ovo je ključni korak prema tome da Zavod postane operativan i pruži prijeko potrebnu pravnu pomoć ranjivim kategorijama građana."
Osobe s invaliditetom i pravo na pravnu pomoć
Zukanović Moamer, predstavnik osoba s invaliditetom, ukazao je na važnost funkcioniranja Zavoda za ovu ranjivu skupinu: "Ovaj Zavod je neophodan mojim kolegama koji se suočavaju s brojnim preprekama. Trenutno je to samo mrtvo slovo na papiru, a njegov rad je od ključne važnosti za nas." Njegove riječi odjeknule su među prisutnima kao podsjetnik na hitnost rješavanja ovog dugogodišnjeg problema.
Ministarstvo pravosuđa: Zavod kao prioritet
Ministar pravosuđa u HNŽ-u, Goran Karanović, naglasio je da je funkcioniranje Zavoda za besplatnu pravnu pomoć od iznimne važnosti za ugrožene kategorije stanovništva u HNŽ-u. "Naša je obveza osigurati da Zavod počne s radom nakon godina čekanja. Ovo ministarstvo ima za prioritet završiti ovaj proces što je prije moguće", istaknuo je Karanović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zavod na čekanju već deset godina
Zakon o pružanju besplatne pravne pomoći usvojen je još 2013. godine u Skupštini HNŽ-a, s ciljem osiguravanja prava na jednak pristup pravdi svim građanima, posebno ranjivim skupinama poput osoba ispod granice siromaštva, povratnika, samohranih roditelja i osoba s invaliditetom. Iako su sva financijska sredstva za osnivanje Zavoda bila osigurana, uključujući pomoć iz međunarodnih fondova, i upriličeno je svečano otvaranje ureda, Zavod nikada nije počeo s radom.
Razlog za to su višekratno poništavani javni natječaji za imenovanje direktora Zavoda, a najnoviji natječaj poništen je krajem 2023. godine. Međutim, Ministarstvo pravosuđa je početkom 2024. godine ponovno uputilo zahtjev za raspisivanje novog natječaja te se očekuje da će ovaj proces biti dovršen u razumnom roku.
Sjedište Zavoda trebalo bi biti u Šantićevoj ulici u Mostaru, a ured je opremljen sredstvima UNDP-a, koji su 2013. godine iznosili oko 50.000 dolara. Zavod bi pružao besplatnu pravnu pomoć osobama koje inače ne bi mogle priuštiti pristup pravosudnom sustavu.