PERCEPCIJA KORUPCIJE BiH zauzela najniže mjesto u regiji i treće najgore mjesto u Europi
Bosna i Hercegovina, prema indeksu percepcije korupcije u 2022. godini, ima 34 boda i time je treća najgora zemlja na kontinentu (110. mjesto u svijetu). Lošije su samo Ukrajina (116. mjesto) i Rusija (137. mjesto), objavio je u utorak Transparency International.
Dok brojne zemlje regije idu naprijed, BiH je od 2012. godine nazadovala čak 8 indeksnih bodova i zajedno s Turskom u ovogodišnjem globalnom izvješću TI izdvojena je kao primjer najvećeg pada u odnosu na 2012. godinu u regiji Istočne Europe i Središnje Azije.
BiH bilježi najgori trend od svih država okruženja što najbolje prikazuje primjer Kosova, koje je od 2012. s ocjene 34, do 2022. godine napredovalo na 41 indeksni bod, dok je BiH za istih deset godina s 45 nazadovala na 34 boda. U ključnim nalazima za regiju Istočne Europe i Središnje Azije, navedeno je da zemlje Zapadnog Balkana ne mogu suzbiti organizirani kriminal zbog pogoršanja vladavine prava i “zarobljenog” pravosuđa.
BiH na povijesnom dnu
Posebno je naglašeno da je BiH na povijesnom dnu, a da etničke podjele ometaju demokratske institucije potrebne za borbu protiv korupcije, što se posebno vidjelo u Tužiteljstvu BiH, za koje se navodi da postoje ozbiljne sumnje u njegovu sposobnost da procesuira korupciju, a da je imenovanje novog glavnog tužitelja BiH prošlo u manjkavoj proceduri u kojoj su tri od četiri prvobitna kandidata ili odustala ili su eliminirana.
Brojni korupcijski skandali, ostavke i sam način izbora glavnog tužitelja su ozbiljno doveli u pitanje integritet Tužiteljstva, navedeno je u regionalnom priopćenju. Zbog ovakvog stanja u pravosuđu godinama nije procesuirano nekoliko važnih slučajeva organiziranog kriminala i korupcije uključujući i one u kojima su sudjelovali visoki dužnosnici.
Hrvatska bolja za 6 mjesta
Hrvatska je popravila svoju poziciju za šest mjesta i sada je 57. od 180 država. Ovogodišnji hrvatski indeks je 50, što je tri boda više nego prošle godine. To joj je i najbolji rezultat od 2015. godine na indeksu percepcije korupcije TI-ja.
Od Hrvatske su bolje susjedne Italija i Slovenija koje s 56 bodova dijele 41. mjesto.
Prema indeksu percepcije korupcije lošije stoje Crna Gora s 45 bodova, Mađarska s 42 boda, a Srbija je pala za pet mjesta i sada je 101. s 36 bodova.
Među članicama Europske unije, Hrvatska je bolja od Mađarske (77. mjesto), Bugarske (72. mjesto) i Rumunjske (63.mjesto). U hrvatskom društvu na ljestvici s 50 bodova je Mauricijus, a bod više imaju Ruanda i Saudijska Arabija.
Danska, Finska i Novi Zeland opet najtransparentnije
Najtransparentnije države u 2022. godini su ponovno Danska, Finska i Novi Zeland. Danska ima jedan bod više nego prošle godine (90), a Finska i Novi Zeland izgubile su bod (87).
Na posljednjem mjestu sa samo 12 bodova je Somalija.
Indeks percepcije korupcije zasnovan je na kombinaciji podataka i analiza međunarodnih institucija koje određuju percepciju korupcije u javnom sektoru očima poslovnih ljudi, analitičara i stručnjaka.
Rezultati su predstavljeni na skali od 0 do 100, pri čemu ocjena nula označava visoku korupciju u državi, a ocjena 100 najviša je moguća.
Slovenija najgora u povijesti
Slovenija je prošle godine ponovno pala na indeksu percepcije korupcije (CPI) i dosegla povijesno najnižu razinu, objavila je nevladina međunarodna organizacija Transparency International.
Kako prenosi slovenska agencija STA, tijekom prošle godine Slovenija je pala za jedan bod i s 56 bodova se izjednačila s Italijom, Gruzijom i Češkom.
“Nalazi ovogodišnjeg indeksa percepcije korupcije vrlo su zabrinjavajući, a Transparency International Slovenija vjeruje da će se trend nastaviti sve dok donositelji odluka ne nastave provoditi nultu toleranciju na korupciju”, upozorila je predsjednica slovenskog ogranka Transparency Internationala Neža Grasselli.
Grasselli je istaknula da “svaki pojedinac može pridonijeti svoj dio većem integritetu u društvu zahtijevajući tu nultu toleranciju od donositelja odluka”.
Slovenija je već 2021. doživjela značajan pad na ljestvici zemalja po percepciji korupcije, ali je prije toga nekoliko godina stagnirala.
Srbija na najlošijoj poziciji u 11 godina
Srbija je na najznačajnijem globalnom rangiranju zemalja po percepciji korupcije pala za pet mjesta na listi – na 101. poziciju, i u javnom sektoru ima indeks 36 od 100 mogućih, priopćila je u utorak nevladina organizacija Transparentnost Srbija (TS).
U prethodne dvije godine Srbija je imala indeks percepcije korupcije 38 i nalazila se na 94. odnosno 96. mjestu liste koju objavljuje međunarodna organizacija Transparency International.
Ovogodišnji skor je ujedno najlošiji u posljednjih 11 godina, otkako se primjenjuje ista metodologija ocjenjivanja, navodi TS.
Taj pad, poslije desetogodišnje stagnacije, ocjenjuje TS, očekivan je u situaciji otvorenog kršenja brojnih protukorupcijskih preventivnih zakona.
Istodobno, prištinski mediji navode da je Kosovo djelomice napredovalo u borbi protiv korupcije, ali je i dalje ne drži pod kontrolom, uz ocjenu da bi “odgovornije vođenje dijaloga sa Srbijom omogućilo provođenje ključnih reformi”.
Vezani članci