PATRIJARH U MOSTARU NAKON 90 GODINA Navršava se 150 godina od osvećenja Sabornog hrama Svete Trojice

N. Vukadin/Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Povodom obilježavanja 150 godina od osvećenja Saborne crkve u Mostaru, a nakon 90 godina od posljednje patrijarške Liturgije u ovoj Crkvi, patrijarh Porfirije posjetit će Mostar i predvodit će liturgiju u Sabornoj crkvi Silaska Svetoga Duha na apostole u Mostaru, u nedjelju 24. rujna 2023. godine s početkom u 9.00 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa



Iz Saborne crkve Svete Trojice u Mostaru tim povodom su najavili i konačne završne radove u unutrašnjosti crkve, koji će i službeno označiti kraj obnove ovog simbola Mostara, koja je otpočela još 2010. godine. 

„Dolazak patrijarha Porfirija u Mostar je vrlo značajan za našu zajednicu, uzimajući u obzir da nijedan patrijarh nije služio liturgiju već 90 godina u Sabornom hramu. Posljednji je bio patrijarh Varnava 1933. godine, a i tad je bio rujan, isto vrijeme godine kao što je sad. Ujedno, navršava se i 150 godina od osvećenja Sabornog hrama Svete Trojice u Mostaru i takav jedan događaj zaslužuje dolazak patrijarha kao poglavara Srpske pravoslavne crkve, koji će ohrabriti sve vjernike u dolini Neretve i sve vjernike u Hercegovini“, rekao je Duško Kojić, starješina Sabornog hrama u Mostaru za Hercegovina.info.



Patrijarh Porfirije stiže u subotu, 23. rujna, a u okviru posjete Mostaru posjetit će Manastir Žitomislić i crkvu u Prebilovcima, grad Mostar, Stari grad i Kujundžiluk, Gradsko vijeće Grada Mostara, gdje će biti primljen od strane gradonačelnika Kordića. Zatim, u nedjelju će služiti molitvu u Sabornom hramu u Mostaru u 9 sati, poslije čega će biti organiziran donatorski ručak za obnovu i završetak Saborne crkve.

„Tom prilikom očekujemo prisustvo viših dužnosnika Bosne i Hercegovine, kao i država u regiji, poput Srbije, Mađarske i Crne Gore. Postojanje Sabornog hrama za Srbe znači ostanak u Mostaru, a za sve ostale povratak jedne razglednice i simbola grada Mostara u punom sjaju“, kazao je Kojić. 

Kako kaže, svi Mostarci s kojima se on dosad susretao, s kojima živi i diše, jako su raspoloženi i zainteresirani svojim pitanjima kad će biti završena Saborna crkva te objašnjava da je ovo jedna građevina koju svi doživljavaju kao svoju.



„Ova obnova predstavlja simbol obnove Mostara, a naša deviza je još početkom obnove bila 'Obnovimo hram, obnovimo Mostar'. Raspoloženje je bilo takvo da smo najprije ukrasili hram s vana, a za kraj ostavili unutarnje dijelove i uređenje partera, kako bismo pokazali dobru volju prema gradu, jer želimo da ovaj grad izgleda ljepše“, objasnio je Kojić.

Priča oko izgradnje zvonika Saborne crkve, već je svima dobro poznata i najbolje opisuje raspoloženje Mostaraca, a radi se o donacijama tri dobra Mostarca i prijatelja tri različite vjeroispovijesti, koji su namjerno ili nenamjerno i odredili pravac čitavog projekta obnove.



„Obnovu zajedničkim snagama organiziraju grad Mostar, naša eparhija i crkvena općina Mostar. Detaljnije o stavljanju točke na završne radove i obnovu ovog hrama, govoriće se nakon donatorskog ručka, jer se nadamo da ćemo tada skupiti dovoljno sredstava te da će patrijarh sljedeći put dolaziti drugim povodom, a to je osvećenje Sabornog hrama“, pojasnio je Kojić za naš portal. 

Kada je u pitanju broj pravoslavih vjernika, u Mostaru postoje četiri parohije, Bijelo polje, Blagaj, Mostar i Žitomislić.



„Tu služi više sveštenika, a otprilike broj Srba je između 3.000-4.000. Kad su u pitanju njihovi problemi sa kojima se susreću, oni su pretežno kao i kod svih drugih ljudi u našoj zemlji. Trudimo se da pomažemo socijalno ugroženim obiteljima te da se svima približimo i pomognemo, naročito s duhovne strane“, istaknuo je Kojić.

Trenutačno se završava glavni projekt uređenja enterijera hrama i kreće se sa izradom glavnog projekta uređenja partera hrama i njegovog dvorišta. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa



„Jutros sam obišao radove, radnici završavaju sa radovima na podnom grijanju i sustavom ventilacije, te pripremom za podove. Nade su da ćemo što prije završiti sve radove i da će ubrzo biti osvećenje hrama. Nadamo se da će biti pušten u što skorije vrijeme u funkciju, u smislu da tu imamo svakodnevna bogosluženja i nedjeljne liturgije“, zaključio je Kojić.



Saborna crkva u Mostaru izgrađena je 1873. godine i predstavlja jedan od najljepših simbola grada Mostara. Veličanstvena, monumentalna i živopisna crkva posvećena Svetoj Trojici bila je jedna od najviših i najljepših pravoslavnih crkava na Balkanu, a njena obnova nakon rušenja 1992. godine otpočeta je 2010. godine. Do kraja 19. stoljeća predstavljala je najveću crkvu na ovim prostorima.

Vezani članci