OTIŠAO JE IBRO, OSTALA JE OPĆINA Vrijednost oduzete imovine još nije procijenjena

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Sredinom lipnja 2024. godine u sarajevskom Županijskom sudu počeo je glavni pretres u predmetu protiv Ibrahima Hadžibajrića i drugih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto više od sedam mjeseci nakon uhićenja Hadžibajrića i drugih sredinom siječnja 2024. godine, federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom zaplijenila je tri parkinga u Starom Gradu, koji su povezani s Ibrahimom Hadžibajrićem.

Riječ je o tri parkinga na lokacijama Tekija – Čikma bb, Kovači bb i Safvet-bega Bašagića bb te neizgrađeno građevinsko zemljište.

Odluka Agencije o pečaćenju objekata i preuzimanje u svoju nadležnost došla je po naredbi Županijskog tužiteljstva SŽ zbog sumnje na kaznena djela zloupotreba položaja, pranje novca, davanje dara i drugih oblika koristi.

Sud Bosne i Hercegovine naložio je Federalnoj agenciji za upravljanje nelegalno stečenom imovinom da upravlja oduzetom imovinom u vrijednosti 300.000 KM, koja se povezuje s Ibrahimom Hadžibajrićem i Elmedinom Karišikom.

“Ovo je još jedan pokazatelj pune primjene Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine kaznenim djelom u Federaciji Bosne i Hercegovine kojim se šalje jasna poruka da se kriminal ne isplati. Provođenjem svojih nadležnosti, Agencija se još jednom dokazala kao pouzdan partner domaćim i međunarodnim institucijama u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije, te nastavlja sa intenzivnim radom na ovom i drugim zaprimljenim predmetima”, poručili su iz Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hanadi Karić, pomoćnica direktora Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom, za Tačno.net portal navela je kako su do sada oduzete četiri tvrtke koje obuhvaćaju tri parking prostora i tri poslovne jedinice, tri parking prostora na neizgrađenom građevinskom zemljištu, tri stambene jedinice, od čega su dvije u Sarajevu, a jedna u Hrvatskoj, jedna zgrada u izgradnji, jedno motorno vozilo i jedan investicijski fond.

Kada je u pitanju upravljanje oduzetom imovinom koja se odnosi na četiri tvrtke koje obuhvaćaju tri parking prostora i tri poslovne jedinice, u trenutku privremenog oduzimanja, općina Stari Grad je imala zaključen ugovor o zakupu s osobama u postupku.

“Kako je za jedan parking istekao ugovor o zakupu, Općina nije htjela dalje produžiti isti, taj parking je vraćen općini. Druga dva su još uvijek na upravljanju kod Agencije u okviru tvrtki gdje su registrirani”, pojašnjava Karić.

Irfan Čengić, aktualni načelnik općine Stari Grad, kaže kako zaplijenjeni parkinzi imaju različite statuse i ugovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tekija Čikma je parking koji je dijelom u privatnom, a dijelom i općinskom vlasništvu i on se ne izdaje dok Sud ne donese mjere za pravoslužnost”, navodi Čengić te dodaje kako je parkinge Patke i Kovači Agencija izdala Općini, koja to izdaje građanima, jer je Sud oduzeo ZK zemljište, a ne tvrtku.

Kad su u pitanju tri parkinga na neizgrađenom građevinskom zemljištu, kako pojašnjava Hanadi Karić iz Agencije, dva parkinga je agencija dala u zakup općinskoj tvrtki nadležnoj za upravljanje parkinzima, dok je jedan vraćen vlasniku.

Imaš kuću, vrati parking

Načelnik Čengić je potvrdio da nadzor nad parkinzima na Trgu Austrije i Domu armije do kraja godine ima Agencije te da će potom biti predani u nadležnost Općine.

“Ova dva parkinga izdaje Agencija, a dva koja je izdala općini mi smo stavili u službu građana”, kaže Čengić.

Dva mjeseca nakon pljenidbe parkinga, u sklopu istrage nad uhićenima u akciji “Start”, među kojima je bivši načelnik općine Stari Grad Sarajevo Ibrahim Hadžibajrić, službenici Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom zaplijenili su i stan u vrijednosti od 280.000 KM, prenosi Mapa istraživačkih sadržaja u BiH.

Kako je priopćeno iz agencije, stan se nalazi u Ulici Koturova 5 na području sarajevske općine Stari Grad. Istražni organi su došli do stana prilikom istrage nad pravnom osobom “Plaza Group”, koje je u vlasništvu Elmedina Karišika, koji je također uhićen u navedenoj akciji.

Na dan kada je Županijski sud potvrdio optužnicu protiv Hadžibajrića i drugih, 24. travnja, uslijedio je nastavak pljenidbe imovine nekadašnjeg načelnika općine Stari Grad.

Pripadnici federalne Agencije za upravljanje oduzetom imovinom, po naredbi Županijskog suda u Sarajevu, zaplijenili su stan i garažu Ibrahima Hadžibajrića, u sarajevskom naselju Skenderija.

“Naši pripadnici, u asistenciji sa sudskom policijom, na Skenderiji su oduzeli stan veličine od 75 kvadrata. Postupili smo po naredbi Županijskog suda, preuzeli smo nekretninu”, izjavio je tada vršitelj dužnosti direktora Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom Emir Bašić za portal N1.

Iz Tužiteljstva SŽ rekli su da je do sada privremeno oduzeto nekoliko nekretnina, luksuzni automobil, novac na računima i udjel u investicionom fondu, koji su povjereni na čuvanje i upravljanje Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom sa kojom je ostvarena odlična suradnja u financijskoj istrazi.

Poseban značaj suradnje s inozemnim pravosudnim organima se ogleda u činjenici da je prvi put odlukom domaćeg suda ishodovana privremena mjera oduzimanja nekretnine u inozemstvu (apartman Ibrahima Hadžibajrića u Baškoj Vodi) na osnovu Strazburške konvencije iz 1990. godine, čime je Županijsko tužiteljstvo SŽ postavilo temelj za tužiteljsku i sudsku praksu oduzimanja imovine osumnjičenih u inozemstvu.

Ibrahim Hadžibajrić se tereti da je apartman u Baškoj Vodi kupio na način da je optuženi Fahrudin Novalija dao mito Ibrahimu Hadžibajriću za nezakonitu prodaju zemljišta u ulici Magoda u Općini Stari Grad, koju je u ime Ibrahima Hadžibajrića kao prljav novac oprao Seid Hadžibajrić, a Ibrahim Hadžibajrić od njega kupio apartman u Baškoj Vodi u Republici Hrvatskoj.

Naime, Županijski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužiteljstva SŽ protiv Ibrahima Hadžibajrića, Elmedina Karišika, Seida Hadžibajrića, Alme Destanović , Fahrudina Novalije i firme “PLAZA GROUP” zbog najtežih koruptivnih kaznenih djela propisanih zakonima Federacije BiH i Županije Sarajevo.

Ibrahim Hadžibajrić optužen je za više kaznenih djela tijekom mandata načelnika Općine Stari Grad Sarajevo, a Alma Destanović za kazneno pravne radnje koje je počinila kao tajnica uprave Općine Stari Grad Sarajevo. Ibrahim Hadžibajrić i Elmedin Karišik terete se da su organizirali kriminalnu grupu koja je od 2019. godine do 2023. godine počinila niz kaznenih djela povezanih sa zloupotrebama i nezakonitim izdavanjem nekretnina u vlasništvu Općine Stari Grad Sarajevo. Ibrahim Hadžibajrić i Alma Destanovć su prekoračenjem svojih službenih ovlaštenja zaobilazili Općinsko vijeće Općine Stari Grad za donošenje odluka o upravljanju imovinom općine kako bi ih dodijelili tvrtkama “Parking tim”, “EuroPark” i “Šemrani”, u kojima je Elmedin Karišik postavio pojedine osobe za direktore, a u stvarnosti su on i Seid Hadžibajrić vodili sve poslove i zajedno sa Ibrahimom Hadžibajrićem dijelili novac koji su te tvrtke ostvarivale izdavanjem.

Pored toga, optužnicom se Ibrahim Hadžibajrić i Seid Hadžibajrić terete da su primili mito od Elmedina Karišika o prijenosu prava vlasništva nad stambenom zgradom u ulici Goruša u općini Centar, koju bi Karišik preko povezane tvrtke prepisao Ibrahimu Hadžibajriću po njegovom umirovljenju. Zauzvrat Hadžibajrić je izdavao niz nezakonitih odluka u korist Elmedina Karišika i tvrtke “Plaza Group” u vidu davanja prostora za reklamne panoe, odobrenja za građenje, urbanističke suglasnosti i niz drugih odluka iz domena rješavanja općinskog načelnika.

Također, Ibrahim Hadžibajrić se tereti da nije prijavio nekoliko stotina tisuća KM koje su posjedovali on i članovi njegove porodice na tekućim, deviznim i oročenim računima u komercijalnim bh. bankama Uredu za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo. Inače, ovo je prva optužnica u SŽ nakon uvođenja ovog kaznenog djela u kazneno zakonodavstvo SŽ. U dijelu istrage koja se odnosila na najteže oblike izbornih prevara Ibrahim Hadžibajrić se tereti da je prilikom prijave svoje tadašnje političke stranke Nezavisna bosanskohercegovačka lista upotrijebio neistinit spis sa kompletnim krivotvorenim obrascima SIP-a BiH, u kojima je zloupotrebljeno na tisuće osobnih podataka građana BiH koji su navodno potpisali obrasce podrške njegovoj političkoj stranci za učešće na Općim izborima 2018. godine.

Optužnicom se Ibrahim Hadžibajrić i Alma Destanović terete i za nezakonito izdavanje odobrenja za građenje pravnoj osobi “Amko komerc” i Općini Stari Grad Sarajevo u ulici Dženetića čikma. Fahrudin Novalija se tereti da je dao mito Ibrahimu Hadžibajriću za nezakonitu prodaju zemljišta u ulici Magoda u Općini Stari Grad koju je u ime Ibrahima Hadžibajrića kao prljav novac oprao Seid Hadžibajrić, a Ibrahim Hadžibajrić od njega kupio apartman u općini Baška voda u Republici Hrvatskoj.

Optužnicom je predloženo oduzimanje imovinske koristi u iznosu od 1.630.000 KM, a koja se sastoji od gotovog novca, stanova, apartmana, stambeno-poslovnog objekta, te prošireno oduzimanje imovinske koristi od 963.190 KM, a koja se sastoji od gotovog novca po računima, oročenim sredstvima u bankama u BiH, udjelu u investicijskom fondu i nekretninama, oduzimanje svih predmeta korištenih za izvršenje kaznenog djela te izricanje mjera sigurnosti zabrane obavljanja službenih i drugih dužnosti te zabrana obavljanja određenih djelatnosti.

Ima se para, ima se s čim

Elmedin Karišik, vlasnik tvrtke “Plaza Group”, i Seid Hadžibajrić, sin pritvorenog bivšeg načelnika Starog Grada Ibrahima Hadžibajrića, pušteni su iz pritvora.

Karišik je u listopadu prošle godine pušten na slobodu nakon što je platio kauciju od 346.000, kao i Hadžibajrić mlađi koji je pušten uz mjere zabrane. Sa slobode se brane i Alma Destanović i Fahrudin Novalija.

A o nezakonitim radnjama koje je na ova grupa na čelu s Hadžibajrićem radila portal Tačno.net pisao je 2022. godine. Tada smo objelodanili kako je krajem 2019. godine općina Stari Grad uklonila 11 privremenih poslovnih objekata u ulici Dženetića čikmi iza pijace Markale, a nedugo nakon uklanjanja objekata, investitori Amko Komerc i općina Stari Grad započinju izgradnju stambeno poslovnog objekta ukupne površine 5.800 metara kvadratnih.

Radi se o imovini članova Jevrejske zajednice BiH, koju je kroz proces harmonizacije nekretnina, općina Stari Grad oduzela i sebe stavila kao vlasnika nacionaliziranih parcela.

Bez obzira na činjenicu da imovinsko-pravni odnosi nisu riješeni Služba za urbanizam općine Stari Grad u listopadu 2019. godine izdaje investitorima Opštini i Amko Komercu građevinsku dozvolu.

Općina Stari Grad je, na čelu sa Ibrahimom Hadžibajrićem, bez javnog poziva tek osnovanim tvrtkama, dala u najam dva parking prostora l”Dom Armije” i “Trg Austrije”, koji na godišnjoj razini imaju dobit preko pola milijuna KM za mjesečnu rentu od 7.300 KM i 5.500 KM bez PDV. Pored ovih štetnih ugovora za proračun, općina od ožujka 2020. bez zakonskog uporišta i ikakve kontrole poslovanja naplaćuje parking u novoizgrađenoj garaži u ulici Avdage Šahinagića.

Tužitelj Samir Selimović, tijekom čitanja optužnice naveo je kako su Karišik i Seid Hadžibajrić osigurali kriptirane aplikacije, dok su Ibrahim Hadžibajrić i Elmedin Karišik ranije pripremili način djelovanja i dogovorili način raspodjele novca od zarade parkinga na lokacijama u Starom Gradu – Trg Austrije, Dom Armije i Telali bb te u ulici Safvet-bega Bašagića.

Prihod je dijeljen razmjenom poruka između Elmedina Karišika i Seida Hadžibajrića putem Sky aplikacije. Omjer raspodjele je bio 80% za Hadžibajriće i 20 za Karišika, a od parkinga koje je zakupila tvrtka “Sermani” podjela je iznosila 50:50.

Novac je čuvan u sefovima, a Karišik je tvrtki “Plaza Group” osigurao zakup imovine u ulici Safvet-bega Bašagića. Ibrahim i Seid Hadžibajrić su prihvatili obećanje dara i Ibrahim je rekao da će učiniti sve da Elmedin Karišik dobije pogodnosti na području općine Stari Grad.

Alma Destanović i Ibrahim Hadžibajrić su za 106.000 KM oštetili proračun Općine kad je riječ o ovim parking mjestima, sklapajući štetan ugovor. Od kolovoza 2020. do veljače 2021. godine je Ibrahimu Hadžibajriću predan iznos od 38.082 KM.

“Seid i Ibrahim Hadžibajrić su novac koji su dobili na ime dara za parkinge predavali Elmedinu Karišiku, koji ga je čuvao u sefu te po potrebi davao Hadžibajrićima”, naveo je tužitelj.

Karišik i Hadžibajrić su kupili automobil vrijedan skoro 80.000 KM u salonu Citroen na Šipu. Ibrahim i Alma su od 22. kolovoza 2019. do 16. siječnja 2020. godine postupili protivno interesima službe zaključivanjem ugovora o zakupu parking prostora.

Načelnik nema ovlaštenja donositi odluke o zakupu parking prostora, a što je činio i za mjesta na neizgrađenim površinama. On je “Plaza Grupi” izdao parking na neizgrađenom zemljištu u ulici Safvet-bega Bašagića bb do broja 12. Pravnom licu “Plaza Group” je dato korištenje ovog zemljišta na razdoblje od tri godine.

Karišik je, kako se navodi u točki 5. optužnice, obećao Ibrahimu Hadžibajriću prepisivanje nekretnine po umirovljenju u znak zahvalnosti. On je putem poruka na Sky aplikaciji obećao nekretninu vrijednu milijun maraka, vlasnika Senada Muslića, a koje je kupilo poduzeće Euro Park.

Hadžibajrić je zauzvrat Karišiku obećao zemljište u ulici Logavina, ali i “sređivanje” još 12 poslovnih prostora i nekoliko zemljišta. Dalje se navodi da su “Plaza Group” i Općina Stari Grad sklopili ugovor o zakupu javne površine od 1. prosinca 2020. godine, a kojim se postavljaju uređaji za ekološko odlaganje otpada Eco solar city light u neposrednoj blizini Katedrale Srca Isusova, u ulici Obala Isa bega Isakovića, u blizini Ekonomskog fakulteta te u ulici Zelenih beretki.

U točki 11 optužnice navedeni su detalji o načinu na koji je Ibrahim zloupotrijebio svoj položaj, a kod sklapanja sporazuma sa streljačkim klubom Point.

Naime, koristeći svoje ovlasti kao načelnik, Ibrahim je dodijelio općinske prostorije klubu, a bez ikakvih prethodnih natječaja. Između općine i kluba čime se klub obavezao na “raspolaganje općini kao posebna jedinica civilne zaštite”. Time su oštetili proračun za oko 100.000 KM.

Tužiteljstvo SŽ predložilo je oduzimanje imovinske koristi u iznosu od 1.630.000 KM, a koja se sastoji od gotovog novca, stanova, apartmana, stambeno-poslovnog objekta te prošireno oduzimanje imovinske koristi od 963.190 KM, a koja se sastoji od gotovog novca po računima, oročenim sredstvima u bankama u BiH, udjelu u investicijskom fondu i nekretninama.

Vezani članci